NASDAQ
-278.72 (-1.74%)
S&P 500
-38.67 (-0.84%)
DOW
-59.71 (-0.17%)
FTSE
-7.29 (-0.10%)
DAX
-96.97 (-0.64%)
HANG SENG
-66.71 (-0.28%)
NIKKEI
225.50 (0.81%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
49,086.92 -78.12 (-0.16%)
NIO NIO Inc
32.15 -4.05 (-11.19%)
NVAX Novavax Inc
160.48 -1.49 (-0.92%)
PFE Pfizer Inc
54.27 1.23 (2.32%)

Americká centrální banka poprvé přiznala obavy ze stagflace, je připravena zvednout sazby

Včera jsme se dočkali zveřejnění záznamů ze schůze výboru Fedu (FOMC) dříve tento měsíc (2.-3.11.). A vyplynulo z nich několik velmi zajímavých informací o tom, co si dneska centrální bankéři myslí o inflaci a případném růstu úrokových sazeb.

 

 

Osobně asi za klíčové považuju asi úplně první oficiální zmínění toho, že Fed se aktuálně reálně obává stagflace:

 

"Představitelé nadále soudí, že rizika základní projekce hospodářské aktivity jsou vychýlena směrem dolů a že rizika spojená s projekcí inflace jsou vychýlena směrem nahoru."

 

Pokud vás tohle slovíčkaření náhodou mate, jednoduše řečeno zažíváme slabší růst a zároveň silnější růst inflace = což je definice stagflace.

 

 

Mimochodem, o stagflaci a jejím riziku i možných ochranách proti ni už jsem leccos napsal. Pokud vás to náhodou minulo:

 

 

Někteří bankéři rovněž připustili, že by se vlastně nebránili rychlejšímu tempu utahování kohoutů kvantitativního uvolňování:

 

"Účastníci obecně podpořili plán snížit v nadcházejícím mezidobí tempo čistých nákupů státních cenných papírů a agenturních MBS o 10 miliard USD, resp. 5 miliard USD měsíčně, a usoudili, že podobné snížení tempa bude pravděpodobně vhodné v každém následujícím měsíci.

 

Někteří účastníci dávali přednost poněkud rychlejšímu tempu snižování, které by vedlo k dřívějšímu ukončení čistých nákupů. Účastníci poznamenali, že zahájení snižování tempa čistých nákupů aktiv nemá za cíl vyslat žádný přímý signál týkající se úprav cílového rozpětí pro sazbu federálních fondů.

 

Zdůraznili přísnější kritéria pro zvýšení cílového rozpětí ve srovnání s kritérii, která se uplatňovala při zahájení snižování tempa nákupů aktiv.

 

Někteří účastníci naznačili, že snížení tempa čistých nákupů aktiv o více než 15 miliard USD každý měsíc by mohlo být opodstatněné, aby Výbor mohl lépe provádět úpravy cílového rozpětí pro sazbu federálních fondů, zejména s ohledem na inflační tlaky."

 

A v neposlední řadě padlo i téma možného předčasného navyšování úrokových sazeb (!), pokud bude inflace i nadále nezadržitelně růst:

 

"Několik účastníků poznamenalo, že Výbor by měl být připraven upravit tempo nákupu aktiv a zvýšit cílové rozpětí sazby z federálních fondů dříve, než účastníci v současnosti předpokládají, pokud by inflace nadále překračovala úrovně odpovídající cílům Výboru.


Zároveň řada účastníků zdůraznila, že vzhledem k přetrvávající značné nejistotě ohledně vývoje v dodavatelských řetězcích, výrobní logistice a průběhu viru je nadále vhodný trpělivý přístup k příchozím údajům, který umožní pečlivě vyhodnotit vyvíjející se vývoj v dodavatelských řetězcích a jeho důsledky pro trh práce a inflaci.


Přesto účastníci poznamenali, že Výbor nebude váhat přijmout vhodná opatření k řešení inflačních tlaků, které představují rizika pro jeho dlouhodobé cíle v oblasti cenové stability a zaměstnanosti. "

 

Ale slovíčko "přechodná" samozřejmě nadále zůstává klíčové 😅:

 

"Účastníci obecně považovali současnou zvýšenou úroveň inflace za odraz faktorů, které budou pravděpodobně přechodné, ale usoudili, že odeznění inflačních tlaků může trvat déle, než se dříve domnívali."

 

Zveřejněné záznamy ze schůze jsou k nahlédnutí tady.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Next post
Fed začíná nenápadně utahovat opasky, držitelé akcií nebudou mít radost
Autoload is on
Discussion
10d

Autor @kaizy má karmu 5280 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.