NASDAQ
-278.72 (-1.74%)
S&P 500
-38.67 (-0.84%)
DOW
-59.71 (-0.17%)
FTSE
-7.29 (-0.10%)
DAX
-96.97 (-0.64%)
HANG SENG
-66.71 (-0.28%)
NIKKEI
225.50 (0.81%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
48,625.55 -539.49 (-1.10%)
NIO NIO Inc
32.15 -4.05 (-11.19%)
NVAX Novavax Inc
160.48 -1.49 (-0.92%)
PFE Pfizer Inc
54.27 1.23 (2.32%)

Levné, s dividendou a potenciálem růstu: Tak nějak bych popsal tyto 3 farmaceutické firmy

Mnoho společností je drahých, a ne každý začínající investor chce nakupovat nadhodnocené společnosti s vysokou nákupní cenou. Naštěstí existují společnosti, zejména farmaceutické, které nejsou tolik známé, nabízejí se za rozumnou nákupní cenu, vyplácí dividendu a mají potenciál růstu. A o takové společnosti se chci dneska podělit.

 

Nebuďte naivní, léky ze světa nikdy nezmizí

 

Bristol Myers Squibb $BMY 

 

Investoři jsou někdy opatrní vůči podhodnoceným společnostem. Levné akcie mohou být známkou nezdravého podniku, který trh právem trestá. V případě společnosti $BMY je však pravdou pravý opak.

 

Ano, tento výrobce léků je velmi levný. V současné době se obchoduje za pouhý 7,6násobek forwardových zisků a poměr ceny k volnému cash flow (FCF) je pouze 8,8. Pro srovnání, průměrný poměr forwardové ceny k zisku ve farmaceutickém průmyslu byl k 17. listopadu 13,9, zatímco cena k FCF nižší než 20 je všeobecně považována za dobrou.

 

Ale podnikání společnosti $BMY je prostě v pořádku. Společnost se může pochlubit neméně než osmi léky, které generují nejméně 1 miliardu USD ročně. Zejména Opdivo a Eliquis mají stále značný prostor k růstu. Podle odhadů společnosti EvaluatePharma, která se zabývá průzkumem trhu, se oba léky do roku 2026 zařadí mezi tři nejprodávanější na světě.  

 

Další vítězové by mohli být na cestě. Společnost $BMY má v přípravě více než 50 klinických látek.

 

Díky bohaté nabídce současných produktů generuje společnost Bristol Myers dostatečné peněžní toky, aby si mohla udržet zdravou dividendu. Společnost v současné době nabízí výnos 3,45 %, což je výrazně nad výnosem 1,29 % indexu S&P 500, a poměr výplaty hotovosti činí 29,6 %. To z $BMY činí silnou volbu pro investory, kteří hledají dividendu.

 

Díky atraktivním ukazatelům ocenění, solidnímu portfoliu léků a šťavnatému dividendovému výnosu má Bristol Myers investorům co nabídnout. Vyplatí se koupit akcie tohoto výrobce léků dříve, než prudce vzrostou.

 

Novartis $NVS

 

Investice do akcií s dobrými základními ukazateli, které se obchodují za nízké ceny, je jedním ze způsobů, jak si můžete připravit portfolio na atraktivní dlouhodobé zisky. Nadnárodní farmaceutický gigant $NVS nebude top meme akcií, jejichž cena samovolně vyskočí, ale můžete očekávat, že se bude jednat o investici, jejíž hodnota v průběhu času stabilně poroste.

 

Od začátku roku do včerejška akcie klesly o 13 %, zatímco index S&P 500 vzrostl o 25 %. Neexistuje však žádný křiklavý důvod, proč být vůči akciím medvědí, protože společnost dosahuje dobrých výsledků. Za prvních devět měsíců roku 2021 vzrostly čisté tržby společnosti $NVS ve výši 38,4 miliardy USD meziročně o 7 %. A její čistý zisk ve výši 7,7 miliardy dolarů vzrostl o 29 %. Volný cash flow ve výši 10,2 miliardy dolarů je rovněž o 23 % vyšší než před rokem.

 

Na společnosti $NVS je také skvělé, jak rozmanité je její podnikání. Jeho 20 nejvýznamnějších inovativních léků letos zatím vygenerovalo 24,4 miliardy dolarů z prodeje produktů, což jsou o něco méně než dvě třetiny všech příjmů. A mnohé z těchto produktů rostou meziročně tempem nejméně 20 %, přičemž v čele stojí lék na lupénku Cosentyx, jehož tržby od začátku roku dosáhly 3,5 miliardy dolarů. Vedení společnosti Novartis věří, že by tento lék mohl na svém vrcholu dosáhnout ročních tržeb ve výši nejméně 7 miliard dolarů.

 

Celkově se zdá, že společnost je v solidní kondici. Letošní pokles ceny je pro hodnotově orientované investory příležitostí k získání vynikající investice. Akcie společnosti $NVS se dnes obchodují za forwardový násobek ceny k zisku ve výši pouhých 13. Pro srovnání, obří společnost Johnson & Johnson $JNJ je na více než 16násobku.

 

Další motivací k nákupu akcií Novarisu je jejich dividenda. Při letošním poklesu ceny akcií nyní akcie vynášejí 3,9 %, více než dvojnásobek průměru S&P 500, který činí 1,4 %.

 

Akcie $NVS se nacházejí blízko svého 52týdenního minima a mohou být ideální investicí typu "kup a zapomeň", kterou můžete dnes přidat do svého portfolia.

 

Viatris $VTRS

 

Souhlasím s tím, že společnosti Bristol Myers Squibb a Novartis mají atraktivní ocenění. Pokud však hledáte absolutně výhodnou nabídku, podívejte se na $VTRS. Její akcie se obchodují za pouhý 3,6násobek očekávaného zisku.

 

Za normálních okolností by takto levné akcie měly nějaké zásadní problémy. Ne však Viatris. Je zisková. Společnost nedávno zvýšila svůj celoroční výhled na rok 2021. Pravděpodobně jediným skutečným negativem pro společnost $VTRS je to, že v dohledné době pravděpodobně nebude generovat závratný růst.

 

Tyto nižší vyhlídky na růst jsou způsobeny především zaměřením společnosti na biosimilars a generické léky. To, že tržby nemusí prudce růst, však neznamená, že akcie nebudou růst. Analytici z Wall Street mají od společnosti $VTRS vysoká očekávání. Konsensuální 12měsíční cílová cena odráží 54% prémii k současné ceně akcií.  

 

V dlouhodobém horizontu by společnost $VTRS měla být schopna investorům zajistit silnější růst. V přípravě společnosti je několik biologicky podobných léčiv a komplexních léčiv ve vývoji, která by mohla získat schválení regulačních orgánů během několika příštích let.

 

Do té doby společnost $VTRS odměňuje trpělivé akcionáře atraktivním dividendovým výnosem ve výši téměř 3,4 %. Společnost předpokládá, že v budoucnu výplatu dividend zvýší.

 

Pro růstově orientované investory nebude Viatris nejlepší volbou. Myslím si však, že pro hodnotové a příjmové investory by se o ní rozhodně mělo uvažovat.

 

*Nejedná se o investiční doporučení

Zdroj

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Next post
Analytici odhadují, že tyhle 3 akcie porostou o 43 % až 116 %
Autoload is on
Discussion
10d

Autor @stark má karmu 3690 a je členem této skupiny od 05/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

10d

$BMY 🚀🚀

10d

Big Pharma... Podívám se 🤣🚀