S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Bude elektromobilita budoucností? Pak sledujte investice v tomhle odvětví

Jestli se naplní vize EU, Elona Muska a obrovské spousty odborníků přes energetiku, tak budeme na elektřinu a obnovitelné zdroje spoléhat extrémně. Vyrobit ji vlastně umíme celkem efektivně. Bohužel ale obnovitelné zdroje nejsou schopné běžet stabilně a mají velké výkyvy. Uchování této energie, elektromobily a mnoho dalšího - to bude otázka, kterou budou v dohledné době muset řešit baterie. A pro ty (a milion dalších věcí) je třeba lithium. spousta lithia.

Obnovitelné zdroje energie jsou super - dokud nepřijdou výkyvy

Investicí do lithia je možných hned několik - nepřímo přes ETF, nebo do sektorů těžících obecně z udržitelnějšího vývoje technologií a světové ekonomiky. Třeba hodně skloňované ESG investice.

Já se chci ale podívat spíš na konkrétní společnosti, které jsou s lithiem spojeny naprosto pevně.

Co je vlastně lithium?

Nejdůležitější využití lithia je v dobíjecích bateriích pro mobilní telefony, notebooky, digitální fotoaparáty a elektromobily. Lithium se používá také v některých nenabíjecích bateriích, například v kardiostimulátorech, hračkách a hodinách.

Z kovového lithia se vyrábějí slitiny s hliníkem a hořčíkem, které zvyšují jejich pevnost a jsou lehčí. Slitina hořčíku a lithia se používá pro pancéřování. Slitiny hliníku a lithia se používají v letadlech, rámech jízdních kol a vysokorychlostních vlacích.

Oxid lithný se používá ve speciálních sklech a sklokeramice. Chlorid lithný je jedním z nejvíce hygroskopických materiálů a používá se v klimatizačních a průmyslových sušicích systémech (stejně jako bromid lithný). Stearan lithný se používá jako univerzální a vysokoteplotní mazivo. Uhličitan lithný se používá v lécích na léčbu maniodepresivních stavů, ačkoli jeho působení na mozek není dosud zcela objasněno. Hydrid lithný se používá jako prostředek k uchovávání vodíku pro použití jako palivo.

Využití je tedy opravdu široké. S velkým příchodem obnovitelných zdrojů, ostrovních systémů domů a hlavně elektromobility, se jeho důležitost ještě extrémně zvýšila. 

https://www.youtube.com/watch?v=KvUE-gtkLEs

A která konkrétní společnost by z toho tedy mohla vytěžit?

Piedmont $PLL-1.6% 

Piedmont je rozvíjející se lithiová společnost, která se zaměřuje na rozvoj svého projektu Piedmont Lithium Project v Severní Karolíně. Usiluje o to, aby se stala strategickým domácím dodavatelem lithia pro rostoucí trhy s elektromobily a bateriovými úložišti v USA. Společnost také pokračuje ve vývoji integrovaného lithiového podniku světové úrovně, který umožní přechod na svět s nulovými čistými emisemi. Bude také hnací silou při vytváření ekonomiky čisté energie v Americe. Díky své jedinečné geografické blízkosti ke zdrojům, výrobním provozům a potenciálním zákazníkům je připravena stát se udržitelným dodavatelem hydroxidu lithného.

Financials

Dne 12. ledna 2022 společnost zveřejnila studii ekonomických dopadů svého projektu Carolina Lithium Project. Zpráva zejména uvádí, že do roku 2027 se přímý dopad na produkci odhaduje na více než 530 milionů USD. Rovněž se očekává, že zajistí 1051 pracovních míst. Navrhovaný projekt bude realizovat společnost Piedmont Carolina Lithium jako jedno integrované zařízení, které bude zahrnovat tři provozy. Konkrétně se jedná o těžbu v lomu, zpracování spodumenu a zpracování vedlejších produktů. Součástí bude také odhadovaná roční výroba 30 000 tun hydroxidu lithného ze spodumenového koncentrátu.
 

Kolem roku 2020 zažila akcie prudký výstřel vzhůru

https://www.youtube.com/watch?v=m1Z2SEpgfak

Samotná společnost (a asi každý, kdo trochu sleduje sektor) tvrdí, že nenaplněná poptávka po lithiu bude trvat minimálně ještě několik let. A dává to smysl. Podívejme se kolik automobilů (a logicky tedy i baterii) vyprodukuje jen samotná Tesla. A to je jen kapka v moři.

Investujete do lithia nějakým přímým či nepřímým způsobem? Máte v portfoliu některou z těžařských společností?

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

A co třeba investice do českého lithia v krušných horách na Cínovci? Ta se vám nejeví jako zajímavá? Tam se cena ze řetězu ještě neutrhla a to může být opravdu velká příležitost. Nebo vzít třeba jen pár procent z portfolia na spekulaci, pokud vám nejde o dlouhodobé držení. Myslím, že to jde koupit pod tickerem $EMHLF Já osobně tam mám přes 6,5% což je dost velká důvěra ne? Co říkáte? @joemaymay @trollbringer

Tak tohle je bomba! Díky za to. Vůbec jsem netušil, že se ta těžba nakonec u nás rozjela a už vůbec ne to, že se dá obchodovat na burze. Ukládám do watchlistu a mám pár dní co dělat. Ještě jednou díky!

Snažím se brát celkově tento přechod jako příležitost pro investice. Zatímco hodně investorů hledí na investice do EV nebo společností se zaměřením na solární energie, tak já se snažím investovat i do těch ''méně viditelných částí'', které jsou s tímto spojené. Tedy infrastruktura a komodity - Co si budeme, není lithium = není baterie = není vůz. To samé s nabíječky - nebude jich dostatek - nebude možný ani plný přechod na EV.

Přesně tak. Hele pokud se na to podívám opravdu tak, že lithium a baterie jsou nová ropa... U klasické ropy byly vždy super investicí provozovatelé logistiky - tedy potrubí. Těžili s rostoucí ceny ropy, ale zároveň si perfektně drželi cenu, protože měli smlouvy s těžaři a to, že aktuálně ropa padá je vůbec nezajímalo, protože svoji infrastrukturu poskytovali za cenu domlouvanou třeba rok předtím. Vidíš tady někde podobnou paralelu na článek celého bateriového/EV řetězce, který by mohl fungovat podobně?

Nevím jestli konkrétně tato společnost, ale lithium je jednoznačně dobrá volba do dalších 20 let. Bylo by ale úplně super sledovat a vyznat se ve výboji baterií a opravdu tomu rozumět a včas zainvestovat do nějaké nové technologie, která se opravdu uchytí a nezapadne jako těch 100 před ní. Neví někdo o něčem?

To by mě taky zajímalo!

Jednoznačně. Lithium (a další materiály, které jsou potřeba pro baterie) jsou nová ropa. Preferuju ale spíš ETF zaměřené na celkvoě EV sektor nebo na materiály pro baterie