NASDAQ
-278.72 (-1.74%)
S&P 500
-38.67 (-0.84%)
DOW
-59.71 (-0.17%)
FTSE
-7.29 (-0.10%)
DAX
-96.97 (-0.64%)
HANG SENG
-66.71 (-0.28%)
NIKKEI
225.50 (0.81%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
48,625.55 -539.49 (-1.10%)
NIO NIO Inc
32.15 -4.05 (-11.19%)
NVAX Novavax Inc
160.48 -1.49 (-0.92%)
PFE Pfizer Inc
54.27 1.23 (2.32%)

Stane se Palantir do roku 2040 biliónovou společností?

 

 

Palantir Technologies je od svého vstupu na burzu volatilní a polarizující investicí. Palantir plánuje do roku 2025 generovat více než 30 % růst tržeb. I když se jeho růst během 15 let zpomalil, stále by mohl být pro trpělivé investory přinést velké zisky.   

 

 

Na jedné straně býčí investoři věří, že jejich platformy pro dolování dat budou nadále růst, jelikož Palantir začíná podepisovat vládní a podnikové kontrakty. Na straně druhé medvědí investoři poukázali na to, že Palantir je příliš závislý na klientele z vládního sektoru, a že jeho podnikání čelí mnoha konkurentům, což je dle jejich tvrzení nevýdělečné.  

 

Cena akcií Palantiru za poslední rok zažila několik divokých výkyvů, ale od svého prvního obchodování na burze, kdy se cena jeho akcie pohybovala kolem 10 dolarů, se ceny nyní zdvojnásobují.  

 

V současnosti má Palantir hodnotu ve výši 41,3 miliardy dolarů. Medvědí investoři ale tvrdí, že vysoký poměr ceny k prodeji (P/S) omezí tak jeho růst, zejména rostoucí úrokové sazby a inflace snižují atraktivitu rychle rostoucích technologických akcií.  

 

Pojďme nyní odfiltrovat veškeré předpovědi a investiční hluk, a realisticky se podívejme na to, zda Palantir má potenciál generovat impozantní zisky v příštích dvou desetiletí, a zda má skutečně nakročeno k tomu, aby stala biliónovou společností. 

 


Jakým tempem roste Palantir?  

 

Společnost Palantir očekává, že mezi fiskálními roky 2021 a 2025 porostou jeho příjmy nejméně o 30 % ročně. Tato predikce naznačuje, že by jeho celkové příjmy mohly do roku 2025 vzrůst o 4,3 miliardy dolarů.  

 

Palantir dále očekává, že jeho růst bude tažen novými smlouvami s vládními agenturami, a zároveň růst bude podpořen využitím jeho platforem komerčními zákazníky. Za poslední rok se zrychlil růst jeho komerčního podnikání, který v minulém kvartálu předstihl růst vládní obchodní činnosti. 

 


Tržní kapitalizace v hodnotě bilionů dolarů   

 

Palantir však nestanovil žádné dlouhodobější cíle po roce 2025. Na základě trajektorie růstu dalších datových společností, jako je Salesforce, by se jeho roční růst tržeb v následujících 10 letech mohl potenciálně zpomalit a stabilizovat.  

 

Pokud Palantir do roku 2025 dosáhne svého cíle, a jeho roční tempo růstu příjmů bude v průměru 20 % během následujících 10 let, mohl by v roce 2035 vygenerovat tržby ve výši 27 miliard dolarů. 

 

Pokud by jeho růst tržeb zpomalil na 15 % ročně, což by bylo srovnatelné se současným růstem Microsoftu, mohl by Palantir v roce 2040 vygenerovat tržby přes 53 miliard dolarů.  

 

Za předpokladu, že by Palantir byl stále oceněn na více než dvaceti násobek tržeb, jeho tržní kapitalizace by mohla přesáhnout 1 bilionů dolarů. Ale většina technologických gigantů, kterým rostou tržby o 15 % až 25 % ročně, nejsou oceněny více než dvaceti násobkem tržeb.   

 

Proto by tržní kapitalizace společnosti Palantir mohla do roku 2040 potenciálně dosáhnout jednoho bilionu dolarů, ale zdá se, že je to velmi nepravděpodobné. Místo toho se pravděpodobně bude blížit k částce ve výši 500 miliard dolarů.  

 


Je potřeba se na to podívat objektivně  

 

Investoři by však neměli jen hledět na to, zda Palantir skutečně překročí biliónovou tržní kapitalizaci, ale měli by se také zaměřit na jeho schopnost vytvářet udržitelný zisk.  

 

Palantir si dokázal získat silnou oporu ze strany americké vlády, ale stále čelí konkurenci, která interně vyvíjejí vlastní platformy. Například oddělení ICE (Immigration and Customs Enforcement) vyvíjí vlastní platformu, která má brzo nahradit Falcon (platforma od Palantiru).  

 

Pokud by vládní agentury následovali inovace od ICE, ambice Palantiru stát se „defaultním operačním systémem pro správu dat pro americkou vládu” by mohla náhle skončit.  

 

Palantir sice dělá solidní pokrok v komerčním sektoru, ale jeho platforma Foundry stále čelí mnoha nepřímým konkurentům, jako je C3.ai, platforma Tableau od společnosti Salesforce anebo platforma Glue od Amazonu.  

 

Společnost Palantir věří a doufá v to, že její reputace mezi vládními agenturami a americkou armádou přiláká více komerční klientely. Neexistuje však žádná garance toho, že by se v následujících letech neobjevil další hladovější a agresivnější hráč v oblasti dolování dat, který by nedokázal konkurovat Palantiru.  

 


Má smysl investovat do akcií Palantiru?  

 

Dá se relativně tvrdit, že akcie Palantiru jsou slibnou dlouhodobou investicí působící v atraktivním oborou jako je dolování dat a analytika. Pravděpodobně během příštích dvou dekád nedosáhne hodnoty bilionu dolarů, ale i tak by mohl porážet trh a generovat působivé zisky.   

 


Leo Sun 
The Motley Fool  
$PLTR 

Next post
Palantir: ALL TIME HIGHS jsou naprosto nevyhnutelná
Autoload is on
Discussion
9d

Autor @skolaobchodovani má karmu 749 a je členem této skupiny od 31/08/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

9d

Pěkná analýza!

9d

Díky! Snad Vám článek přinesl přidanou hodnotu :)