S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Spółka, w której większość czołowych akcjonariuszy podnosiła stawki, a wyniki kwartalne wypadły powyżej oczekiwań

Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu swoje wyniki kwartalne, które wypadły powyżej oczekiwań zarówno samej firmy, jak i analityków. Również dzięki tym korzystnym wynikom analitycy twierdzą, że jest ładna przestrzeń do wzrostu i spółka może osiągnąć przewidywane poziomy cenowe, które są wymienione poniżej.

Spółka, której nie zaszkodził szczególnie COVID czy rosnące ceny surowców.

Krótka definicja $CAT+1.6%

CaterpillarInc. produkuje i sprzedaje na całym świecie sprzęt budowlany i górniczy, silniki wysokoprężne i na gaz ziemny oraz przemysłowe turbiny gazowe. Portfolio firmy podzielone jest na kilka segmentów. W segmencie Construction Industries oferowane są m.in. wykończarki do asfaltu, koparko-ładowarki, zagęszczarki, strugarki, kompaktowe ładowarki gąsienicowe i wielozadaniowe, koparki... Segment Resource Industries dostarcza elektryczne łopaty linowe, liny holownicze, łopaty hydrauliczne, wiertnice obrotowe, wózki do przewozu skał twardych, ciągniki gąsienicowe, wózki górnicze, wózki kopalniane, ładowarki kołowe, wózki terenowe....Segment Energetyka i Transport oferuje silniki tłokowe, zespoły prądotwórcze, zintegrowane systemy i rozwiązania, turbiny i usługi związane z turbinami, regenerowane silniki tłokowe i komponenty, odśrodkowe sprężarki gazu, lokomotywy spalinowo-elektryczne i komponenty oraz inne produkty i usługi związane z koleją dla sektora morskiego, naftowego i gazowego, przemysłowego i energetycznego. I wreszcie, Segment Produktów Finansowych Spółki oferuje leasing operacyjny i finansowy, umowy sprzedaży ratalnej, kredyty obrotowe i plany finansowania hurtowego oraz różnego rodzaju ubezpieczenia.

Źródło.

Wyniki finansowe

  • Przychody w drugim kwartale 2022 roku wzrosły o 11% do 14,2 mld dolarów.
  • Drugi kwartał 2022 roku zysk na akcję 3,13 USD, skorygowany zysk na akcję 3,18 USD.
  • Wzrostowi przychodów przewodziła wyższa sprzedaż w segmentach zasobów i energii oraz transportu, które wzrosły odpowiednio o 16% i 15%, podczas gdy sprzedaż budowlana wzrosła o 7%.
  • Marża zysku operacyjnego wyniosła 13,6% za drugi kwartał 2022 roku w porównaniu do 13,9% za drugi kwartał 2021 roku.
  • W tym kwartale zwrócili akcjonariuszom 1,7 mld dolarów poprzez odkupienie akcji i dywidendy.
  • W pierwszej połowie 2022 roku operacyjny przepływ gotówki firmy wyniósł 2,5 mld dolarów.

"Nasz zespół dostarczył kolejny dobry kwartał z dwucyfrowym wzrostem top-line i skorygowanego zysku na akcję pomimo ciągłych wyzwań związanych z łańcuchem dostaw" - powiedział Prezes i Dyrektor Generalny Jim Umpleby. "Nasze wyniki za drugi kwartał odzwierciedlają zdrowy popyt na większości naszych rynków końcowych. Pozostajemy skoncentrowani na realizacji naszej strategii długoterminowego, zyskownego wzrostu."

Jeśli chodzi o ocenę wyników kwartalnych Catepillar, to z pewnością były one dobre i pokazały ładny wzrost w stosunku do poprzedniego okresu porównawczego. W najbliższych kwartałach ma też odnotować wzrost przychodów i ekspansję marży. Oczekuje się, że popyt na urządzenia przemysłowe pozostanie silny. Jednym z istotnych czynników mogących pomóc sprzedaży Caterpillar w najbliższym czasie są wysokie ceny surowców, które przekładają się na większe nakłady inwestycyjne dla górników, zwiększając popyt na sprzęt górniczy Caterpillar. Jest to więc jeden z rodzajów biznesów, na których "gra" niekorzystna sytuacja z rosnącymi cenami surowców. Sektor zasobów naturalnych ugruntował dominację w swoich segmentach i był najlepiej prosperującym segmentem dla Caterpillar w pierwszym i drugim kwartale, kierowanym przez silny popyt użytkowników końcowych na ciężki sprzęt budowlany i górniczy.

Źródło.

Jak widzimy, na podstawie prognoz 18 analityków z Wall Street, mediana ceny CAT została ustalona na poziomie 220 dolarów. 11 z nich ma status KUPUJ, 6 utrzymuje status HOLD, a jeden określił status SPRZEDAJ.

Źródło.

Tu również panuje całkowita zgoda z przewidywaniami 23 analityków z CNN Business, którzy określili medianę ceny na poziomie 217 dolarów i możliwy HIGH na poziomie 314 dolarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Musimy pamiętać, że ten nasz rynek jest ciągle w stanie niepewności, ale jak widać tego typu firmy nie zostały znacząco poszkodowane przez COVID czy problem ekstremalnych wzrostów cen towarów, wręcz przeciwnie. Dlatego być może nie martwiłbym się tak bardzo w tym przypadku.

Źródło.

Jak widzimy w tej tabeli najlepszych właścicieli akcji, są to rzeczywiście najlepsze fundusze, którym można zaufać. Większość z nich nawet zwiększała swój stan posiadania, co moim zdaniem jest całkiem dobrym znakiem, bo mają dobre informacje i analizy. W rzeczywistości, jeśli nie liczyć SSgA, 7-8 z 10 najlepszych właścicieli zwiększyło swoją stawkę, czego po prostu nie widać.

Dla mnie osobiście jest to na pewno ciekawa spółka, która nie zawiedzie i stąd nie bałbym się w nią zainwestować, jak widać wyniki finansowe są lepsze w porównaniu do poprzedniego analizowanego okresu i zapewne w kolejnych kwartałach należy spodziewać się dalszego wzrostu. Co jest dla mnie dość ważne, to pokaz zaufania ze strony czołowych posiadaczy, gdzie około 7/10 czołowych posiadaczy pokazało zaufanie i zwiększało swoje stawki. Jak już wcześniej pisałem, nie martwiłbym się o ich model biznesowy i nie sądzę, że po prostu zostaną przez coś "powaleni", jednak jest to tylko moja opinia jako inwestora detalicznego, a nie rekomendacja inwestycyjna czy porada, więc jeśli myślisz o inwestowaniu rób to według własnego uznania.

Jeśli podobał Ci się tego typu post, możesz dać mi follow, żeby nie przegapić kolejnego wpisu :)

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet