S&P 500 ^GSPC 5,235.48 -0.60%
Nvidia NVDA $1,105.58 -3.72%
Microsoft MSFT $414.67 -3.38%
Alphabet GOOG $173.56 -2.16%
Meta META $467.05 -1.54%
Amazon AMZN $179.32 -1.48%
Tesla TSLA $178.79 +1.48%
Apple AAPL $191.29 +0.53%

DISKUZE: Dokáže S&P500 udržet svoji výkonnost i nadále?

Asi první věc, kterou vám každý v začátcích investování řekne je to, že index S&P500 je základem každého dlouhodobého portfolia. Také se považuje za benchmark ekonomiky USA. Můžete se ho snažit překonat, ale dosahovat dlouhodobě průměrného zhodnocení přes 10 % rozhodně nebude lehké. Jenomže tady mě napadá otázka - co nás vede k přesvědčení, že tomu tak bude i nadále? 

Pokud by náš horizont byl zhruba 30 - 35 let, a index si udržel svoji výkonnost, musel by se pohybovat na ceně výrazně přes 100 000$. Aktuálně je na nějakých 4200$. Je tenhle růst vůbec ekonomicky možný? Měly by společnosti vůbec kam expandovat? Přecijen kontinent není nafukovací... Na druhou stranu v poslední době, tedy desetiletích, hlavní lídři (a tím pádem největší společnosti v indexu) expandují extrémním způsobem celosvětově. Ale může to taky pokračovat donekonečna? Nemohl tohle být ten poslední katalyzátor, poslední záchvěv síly S&P a teď přijde pozvolný úpadek?

Jaký je váš názor? 

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.


Autor @trollbringer má karmu 569 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

velmi tazka otazka :D

Proto se ptám :D

Podľa mna ešte padneme dosť

Je to dobrá otázka 😅 jenže jaká je pak alternativa v případě indexů? Ten celosvětový?

Asi, nebo se třeba zaměřit jen na určité sektory

Možná, ale to není úplně alternativa k S&P500

Pravděpodobně, nebo respektive vychazet z toho, která zeme bude mocností. Což těžko říct...

Ku vzoru Raya Dalia se nejvíce nabízí Čína 😅

Nevidím moc důvod, proč by se to mělo nějak měnit. Stejnou otázku jsme si mohli položit i před 20 lety 🤷‍♂️

Může k tomu dojít, pokud přestane být USA velmoc

Přesně tak, tuhle otázku si mohou investoři pokládat už x let dozadu. Výsledek? Stále roste.

Nojo, jenomže bylo předtím riziko toho, že společnosti zařazené v indexu už nebudou mít kam expandovat?

Uf, to je asi otázka spíš na nějaké ekonomy. Za mě osobně je to takhle: na planetě je pořád obrovské množství oblastí a několik miliard lidí, kteří nijak zásadně služby a produkty z SAP500 nepoužívají, protože nemají jak. A bude trvat hodně dlouho než se v takových oblastech zvedne úroveň natolik, aby to tak bylo. Zároveň je ale spousta lidí, kteří tu úroveň mají, ale z principu je jim produkt z USA odpírán - konkrétně třeba Čína a Rusko. Pořád ale myslím existuje obrovský prostor pro to, aby společnosti z SAP měly kam expandovat a tím přinášet zhodnocení pro své akcionáře.

Jo to je asi pravda. Ještě mě po dopsání článku napadlo: Ono vlastně nemusí pořád vymýšlet způsoby jak prodat svůj produkt ty společnosti, které už v indexu jsou. Pokud se jejich produkty trh zasytí a nebo je prostě přestane potřebovat, tak přijde nová společnost, která má dost dobrý produkt na to, aby expandovala tak hodně, že v indexu nahradí nějaký slabší kus. A tím pádem jedeme nanovo a společnost má před sebou téměř čistý nepopsaný papír.

No to sice ano, ale tím ještě nutně nezajistíš to, že nezačne padat výkonnost indexu