Zwycięzca w wyścigu po ropę? Saudi Aramco zwiększyło zysk o 90% w stosunku do poprzedniego kwartału

Saudi Aramco, 2. największa firma świata pod względem kapitalizacji rynkowej, miała naprawdę dobry II kwartał 2022 r. Obecnie prawie podwoiła swoje niewiarygodnie ogromne zyski. Co się za tym kryło?

Saudi Aramco

Saudi Aramco to firma górnicza z siedzibą w Arabii Saudyjskiej. Posiada drugie co do wielkości potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie (ponad 270 mld baryłek) i największe dzienne wydobycie ropy naftowej spośród wszystkich firm wydobywających ropę. Od kilku lat toczy również wojnę z Apple o pierwsze miejsce jako największa firma pod względem kapitalizacji rynkowej, która obecnie wynosi około 2,373 biliona dolarów.

Świetne wyniki finansowe za II kwartał 2022 roku zostały podane w niedzielę. Zysk netto spółki wzrósł o 90%, do czego w największym stopniu przyczyniły się oczywiście wysokie ceny ropy naftowej. Zyski wspięły się do 48,4 mld dolarów, co oznacza wzrost z zaledwie 25,5 mld dolarów w ubiegłym roku.

Prezes Amin Nasser skomentował wyniki: "Nasze rekordowe wyniki za drugi kwartał odzwierciedlają rosnący popyt na nasze produkty - zwłaszcza jako niskokosztowego producenta o jednej z najniższych intensywności emisji dwutlenku węgla w branży. Podczas gdy zmienność na światowych rynkach i niepewność gospodarcza utrzymują się, wydarzenia z pierwszej połowy tego roku potwierdzają nasz pogląd, że ciągłe inwestycje w naszą branżę są niezbędne - zarówno w celu zapewnienia dobrego zaopatrzenia rynków, jak i ułatwienia uporządkowanej transformacji energetycznej."

Szkoda więc, że w spółkę nie można zainwestować bezpośrednio poprzez np. brokera, gdyż spółka jest własnością Arabii Saudyjskiej. Można to przynajmniej częściowo zniwelować kupując ETF, którego częścią jest Aramco. Oto link do tego, jaki to ETF i którzy brokerzy go oferują: https://www.benzinga.com/money/saudi-aramco

Co sądzisz o firmie jako całości? Czy kiedykolwiek żałowałeś, że nie możesz posiadać jej akcji na własność? 🤔

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet