S&P 500 ^GSPC 5,312.19 +0.08%
Tesla TSLA $178.75 +2.17%
Microsoft MSFT $432.62 +1.71%
Amazon AMZN $181.78 -0.96%
Meta META $465.00 -0.82%
Apple AAPL $192.24 +0.63%
Alphabet GOOG $179.04 +0.32%
Nvidia NVDA $947.97 +0.02%

Czy jest sens inwestować w akcje Airbnb, które są obecnie w trybie silnego wzrostu?

Było mniej więcej jasne, że taka firma jak Airbnb $ABNB-1.1% odnotuje wzrost w okresie letnim. Z jednej strony mamy tę część roku, która po prostu zachęca do podróżowania, a z drugiej stopniowe odchodzenie od środków przymusu. Choć $ABNB-1.1% od początku roku traci pieniądze, to stopniowo wymazuje te straty. Niespełna 40% wzrost w ciągu zaledwie półtora miesiąca coś o tym mówi. Czy jednak to dynamiczne tempo może się utrzymać?

Czym zajmuje się firma?

Airbnb $ABNB-1.1% prowadzi internetową platformę zakwaterowania na wakacje i podróże. Gospodarze zewnętrzni oferują apartamenty lub domy do wynajęcia i oferują albo pokój, albo całą nieruchomość, umożliwiając gościom rezerwację noclegów na czas wolny lub podróż służbową. Airbnb pobiera procent od przychodów z wynajmu w tych transakcjach wraz z innymi opłatami. Platforma oferuje również doświadczenia, takie jak wycieczki i inne aktywności wakacyjne. Podobnie jak w przypadku wynajmu wakacyjnego, doświadczenia te są dostarczane przez zewnętrznych operatorów, a Airbnb pobiera opłatę od operatora, gościa lub obu.

Airbnb działa obecnie w ponad 220 krajach na całym świecie. Jej ponad 4 miliony gospodarzy zapewniło zakwaterowanie dla ponad 1 miliarda gości od momentu założenia firmy w 2007 roku.

Wyniki kwartalne

Airbnb wykazało się niesamowitym ożywieniem od czasu, gdy na początku pandemii doznało poważnych spadków. Trwało to w obliczu trudnych warunków makroekonomicznych, które targają dziesiątkami dużych firm.

Jest wiele czynników, które pomogły Airbnb osiągnąć takie wyniki. W szczególności obsługuje zróżnicowaną platformę turystyczną, która jest zwinna i lekka. Oznacza to, że może szybko zaoferować zakwaterowanie odpowiadające zmieniającemu się zapotrzebowaniu.

Po pierwsze, Airbnb ustanowiło nowy rekord liczby noclegów i doświadczeń zarezerwowanych na platformie - w kwartale było ich ponad 103 miliony, co oznacza wzrost o 25% w skali roku. Firma zwiększyła przychody o 58% i przekroczyła granicę 2 miliardów dolarów w przychodach kwartalnych wynikających z 17 miliardów dolarów rezerwacji brutto na swojej platformie, co stanowi 27% wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

W bardzo miłym rozwoju, Airbnb było rentowne w tym kwartale. Firma wypracowała zysk netto w wysokości 379 milionów dolarów w porównaniu do straty netto w wysokości 68 milionów dolarów w drugim kwartale ubiegłego roku i straty w wysokości 19 milionów dolarów w ostatnim kwartale. Do tego dochodzi prawie 800 mln dolarów wolnych przepływów pieniężnych oraz prawie 10 mld dolarów gotówki i zbywalnych papierów wartościowych w bilansie. Mamy tu firmę, która radzi sobie bardzo dobrze, ma wystarczające środki i płynność finansową, aby nadal inwestować w swój biznes.

Wyniki są coraz lepsze nie tylko pod względem finansowym

Zarząd twierdzi, że popyt jest wyższy niż kiedykolwiek. Airbnb obserwuje ciągłe ożywienie w podróżach po globalnej pandemii, a goście masowo wracają do podróżowania. Pobyty długoterminowe (definiowane jako pobyty trwające 28 dni lub dłużej) pozostają najszybciej rozwijającą się kategorią firmy.

Zarząd wykorzystuje ten popyt poprzez ciągłe wprowadzanie innowacji na platformie i niedawno wprowadził aktualizację, która zawierała nowy sposób wyszukiwania w różnych kategoriach. Od czasu tej aktualizacji, firma twierdzi, że odnotowała największą liczbę dziennych odwiedzających platformę od czasu rozpoczęcia działalności firmy. Te pozytywne sygnały sugerują, że dalszy wzrost jest jeszcze przed nami.

Na co warto zwrócić uwagę?

Zagrożenia:

  • Głównym zmartwieniem Airbnb jest obecnie potencjalne spowolnienie wydatków konsumenckich, zwłaszcza w branży turystycznej. Trwałe spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie uderzyłoby w Airbnb w krótkim okresie, ponieważ podróże w celach rekreacyjnych są zazwyczaj jedną z pierwszych rzeczy, które konsumenci ograniczają, gdy popadają w kłopoty finansowe.
  • Potencjalne ograniczenie podróży służbowych postrzegam jako kolejne ryzyko, które wpływa na Airbnb. W rzeczywistości, już widzimy to z dużymi firmami, takimi jak Microsoft ograniczając podróże. Inne firmy, duże i małe, mogą pójść w ich ślady, jeśli utrzymają się obawy gospodarcze.
  • Inne zagrożenia, które widzę na pierwszy rzut oka, to wzrost regulacji dotyczących wynajmu domów wakacyjnych oraz rosnąca konkurencja ze strony tradycyjnych graczy w branży noclegowej.
  • Aha, no i oczywiście nie możemy zapomnieć o jesieni i możliwości pojawienia się kolejnych fal kowadeł.

Dlaczego Airbnb jest teraz w świetnej formie?

Siła cenowa - firmy, które odnoszą obecnie sukcesy, robią to, ponieważ były w stanie złagodzić wyższe koszty poprzez zwiększenie cen. Średnia dzienna stawka (ADR) Airbnb wzrosła o 40% w stosunku do ubiegłego roku do 164 dolarów, co było również niewielkim wzrostem w stosunku do I kwartału 2022 r. Było to ważne w tym kwartale, ponieważ miejskie destynacje odbiły się od dna (miejskie destynacje mają tendencję do niższych ADR niż pozamiejskie).

W tym środowisku ludzie są skłonni wydać dużo więcej pieniędzy, ponieważ mają ochotę na długie podróże. Wiele osób decyduje się na fotele flyable, aby uniknąć lotów, które były nękane przez opóźnienia, długie kolejki i odwołania. Jest to dobrodziejstwo dla Airbnb, które może oferować noclegi w dużej liczbie miejsc.

ADR raczej nie będzie nadal rosło tak szybko jak w drugim kwartale. W miarę jak ośrodki miejskie będą się ożywiać, ADR powinien zacząć się zmniejszać. Ale dla inwestorów jest to ważny element, o którym należy pamiętać, ponieważ dotyczy siły całego biznesu.

Outlook

Airbnb szacuje mocne perspektywy na trzeci kwartał 2022 r. Firma szacuje swoje najwyższe kwartalne przychody w historii Airbnb, a średnie dzienne stawki rosną jeszcze wyżej. Airbnb oczekuje również, że wzrost wartości księgowej brutto będzie zgodny z poziomami z drugiego kwartału, wskazując na utrzymujące się silne środowisko popytu.

Pomimo dobrych wyników Airbnb, wielu inwestorów nadal spekuluje o możliwości wystąpienia recesji. Zaufanie konsumentów jest niskie, inflacja jest wysoka, a ryzyko geopolityczne pozostaje - ale cała branża turystyczna, a nie tylko Airbnb, zapewnia silne perspektywy do 2022 roku.

  • Dzisiejsza cena akcji $ABNB-1.1% oscyluje wokół 124 dolarów, co nie wygląda do końca atrakcyjnie patrząc na prognozy analityków, którzy widzą średnią cenę docelową na poziomie 130 dolarów za akcję. W najlepszym wypadku oczekują więc nawet 197$, ale to moim zdaniem z innego wszechświata i nie byłbym skłonny się tam wybrać (przynajmniej nie w tym roku).

Wniosek

Kondycja finansowa Airbnb jest niezwykle silna. Firma dysponuje środkami pieniężnymi i inwestycjami krótkoterminowymi o łącznej wartości ok. 9,9 mld USD przy aktywach ogółem wynoszących ok. 19 mld USD. Z drugiej strony, długoterminowe zobowiązania dłużne Airbnb wynoszą około 2 mld dolarów. Biorąc pod uwagę silne przepływy pieniężne i pozycję gotówkową przy niskim zadłużeniu długoterminowym, uważam, że bilans Airbnb jest w korzystnej pozycji, aby wspierać rozwój i działalność Airbnb. Mimo to, nie zainwestowałbym teraz w spółkę. Dlaczego 👇

Wierzę, że Airbnb oferuje teraz atrakcyjną okazję inwestycyjną. Jest to innowacyjna, dobrze zarządzana firma, która z powodzeniem poradziła sobie z wyzwaniami pandemii i wyszła z niej większa i lepsza niż kiedykolwiek. Należy jednak zauważyć, że ta pogoń za zyskami może być dość ryzykowną inwestycją, gdyż powoli docieramy do końca sezonu letniego, wraz z możliwością pojawienia się kolejnej jesiennej fali kowbojskiej, co z pewnością naraziłoby spółkę na kolejną barierę, którą ciężko byłoby jej pokonać. Jednocześnie spółka uderza mnie jako stosunkowo przewartościowana przy obecnych cenach, co tym bardziej zniechęca mnie do potencjalnej inwestycji. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie spodziewasz się jakiegoś spowolnienia lub kolejnej zapaści kowarian, to $ABNB-1.1% może być dla Ciebie odpowiednią inwestycją. Osobiście jednak nie byłbym skłonny zapłacić ceny 124 dolarów za akcję.

  • Czy inwestujesz w $ABNB-1.1%?
  • Jaka jest Pana opinia o firmie i branży? Czy może być prześwietlony nadmiernymi wydatkami gospodarstw domowych, które odmawiają podróży? Czy widzi Pan również zagrożenia w postaci kowidu, o którym nie mówi się teraz zbyt wiele?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet