Alphabet z rozczarowującymi wynikami kwartalnymi, ale prognozy analityków wciąż bycze

Alphabet $GOOG-1.6% chyba nie muszę przedstawiać naszej społeczności, gdyż spółka ta należy do grupy FAANG i jest znana każdemu inwestorowi. Jednak jak na siłę i dominację, którą posiada Google, w ostatnim kwartale zanotowali wyniki, które wypadły gorzej od szacunków.

Aktualne spojrzenie na Google po opublikowaniu wyników kwartalnych.

Krótka definicja $GOOG-1.6%

Alphabet Inc. oferuje różne produkty i platformy w Stanach Zjednoczonych, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i Pacyfiku, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej. Działa poprzez kilka segmentów: Google Services, Google Cloud i Inne Zakłady. Segment Usługi Google oferuje produkty i usługi, w tym Ads, Android, Chrome, Gmail, Google Drive, Google Maps, Google Photos, Google Play, Search i YouTube. Zajmuje się również sprzedażą aplikacji i zakupów w aplikacji oraz treści cyfrowych w sklepie Google Play. Segment Google Cloud oferuje infrastrukturę, platformę i inne usługi: Google Workspace, który obejmuje narzędzia do współpracy w chmurze dla firm, takie jak Gmail, Docs, Drive, Calendar i Meet, oraz inne usługi dla klientów korporacyjnych. Segment Pozostałe Zakłady zajmuje się sprzedażą technologii medycznych i usług internetowych.

Źródło.

Wyniki finansowe

  • Kurs akcji spadł w ciągu ostatniego roku o około 17-18%, co może być ciekawym wejściem dla inwestorów.
  • Spółka niedawno wykonała 20:1 SPLIT akcji w postaci jednorazowej specjalnej dywidendy w połowie lipca, dzięki czemu jej akcje są znacznie bardziej przystępne dla inwestora detalicznego.
  • Łączny przychód za kwartał w wysokości 69,68 mld dolarów - wzrost o 13% rok do roku. Ale to było napędzane przez 12% wzrost w segmencie Google Ads i wysoki 36% wzrost w segmencie Google Cloud, co tylko pokazuje duże zainteresowanie usługami w chmurze.
  • 3 z 4 kluczowych wskaźników segmentu reklamowego odnotowały wzrost w skali roku - płatne kliknięcia (wzrost o 12% w skali roku), impresje (wzrost o 6%) oraz koszt za impresję (wzrost o 2%).
  • Po stronie minusów, marża operacyjna spadła o 3% z powodu wyższych kosztów przychodów oraz wzrostu kosztów operacyjnych i wynosi 28%.
  • Zysk netto spadł o 14% do 16 miliardów dolarów.
  • Przychody za sześć miesięcy wzrosły o 17% rok do roku do 137,7 mld dolarów.
  • W sumie dochód netto za pierwsze sześć miesięcy 2022 roku spadł o 11% rok do roku do 32,4 mld dolarów.
  • Prognozuje się, że w roku fiskalnym 2022 przychody firmy osiągną poziom - 287,7 mld USD.
  • Ponadto prognozuje się, że marża zysku netto prawdopodobnie spadnie w tym roku z 29,5% do około 24%, co da dochód netto na poziomie 69,3 mld USD.

Globalny gigant technologiczny opublikował słabe lub zaniżone wyniki w drugim kwartale 2022 r., a zyski i przychody okazały się niższe od szacunków. Nadal jednak widać, moim zdaniem, solidne wyniki w takich segmentach jak reklama i chmura, które wyraźnie zdominowały procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego okresu. Nikt z nas chyba jednak nie odważy się w jakiś sposób zanegować Google, za czym przemawiają przewidywania analityków z Yahoo.Finance czy Tipranks.

Pierwsza prognoza TipRanks opiera się na ocenach 32 analityków, według których średnia cena za akcję powinna wynosić gdzieś około 143$, co stanowi 17% wzrost w stosunku do obecnej wartości. 30 z 32 posiada status BUY, a 2 z nich HOLD.

Analitycy z Yahoo.Finance widzą to w ten sposób, ich zdaniem obecna cena jest wciąż poniżej Low, które widzą na poziomie 132$ i przewidują średnią cenę na poziomie 149$, co oznacza wzrost o ponad 20%.

Jeśli chodzi o ocenę akcji, to możemy zauważyć wartość 1,5, co jest dość mocnym stanem. Jednak wciąż musimy brać pod uwagę stan, w którym się znajdujemy, że może nastąpić kolejny cios dla rynków akcji, czy to w postaci Rosja-Ukraina, czy Chiny-Tajwan-USA, czy może COVID-19 lub małpiej ospy i dlatego wchodziłbym w transakcje DCA stopniowo.

Źródło.

Tutaj skupiłbym się głównie na zmianach, jakie zachodziły w portfelach. Widzimy, że dominuje sprzedaż, co prawdopodobnie jest fundamentalnie splecione z rozczarowującymi wynikami Alphabetu. Fidelity i T.Rowe pozbyły się prawie 10% swoich akcji, co jest dość dużą wyprzedażą, także Norges Bank czy Wellington ze zbyciem ponad 11%.

Dla mnie osobiście jest to na pewno ciekawa spółka, w którą nie bałbym się zainwestować, jednak jak widzieliśmy wyniki finansowe za ostatni okres, nie wypadły one tak jak oczekiwano, gdzie również nastąpił spadek marży o 3%. Również to co nie uważam za pozytywne to fakt, że 7/10 topowych posiadaczy sprzedało akcje. Jak już pisałem wcześniej, nie martwiłbym się o ich model biznesowy i ich siłę w swojej dziedzinie i nie sądzę, że po prostu zostaną "powaleni" przez coś, jednak jest to tylko moja opinia jako inwestora detalicznego, a nie rekomendacja inwestycyjna lub porada, więc jeśli myślisz o inwestowaniu rób to według własnego uznania i być może podziel pieniądze dostępne przez wiele transakcji i może iść przez wyniki kwartalne.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet