S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

DYSKUSJA: Czy dzięki ustawie CHIPS USA mają szansę na zerwanie z uzależnieniem od mikrochipów, czy są to tylko daremne…

W zeszłym tygodniu podpisano amerykańską ustawę Semiconductor Manufacturing Utility Incentive Act, przeznaczającą 52 miliardy dolarów na wsparcie krajowych badań i produkcji półprzewodników. Globalne zapotrzebowanie na chipy rośnie w zastraszającym tempie i będzie nadal przyspieszać, ponieważ coraz więcej urządzeń jest projektowanych jako "inteligentne" i połączone.

Jak potoczą się eksperymenty Ameryki?

Według ASML, wiodącego światowego dostawcy układów scalonych, obecnie szacuje się, że istnieje 40 miliardów podłączonych urządzeń, a do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do zawrotnej liczby 350 miliardów.

Innymi słowy, prognozuje się, że światowy rynek półprzewodników wzrośnie w tym roku o 16,3%, co byłoby drugim z rzędu rokiem dwucyfrowego wzrostu, jak podaje World Semiconductor Trade Statistics.

W 2021 roku każdy nowy pojazd będzie zawierał prawie 300 różnych półprzewodników, co oznacza wzrost o 40% w stosunku do poprzednich dwóch lat, jak wynika z badań Goldman Sachs. Tesla szacuje, że na przykład Model 3 wykorzystuje ponad dwa razy więcej chipów niż pojazd z silnikiem spalinowym.

Nie pomogła w tym wcale blokada pandemii i pandemii w 2020 roku obnażająca ogromne słabości łańcucha dostaw dla wielu towarów trafiających do USA, w tym półprzewodników. Niedobory półprzewodników wpływają na ceny samochodów używanych, bo nowych nie można skompletować. Stany Zjednoczone reprezentują dziś jedynie 12% światowych zdolności produkcyjnych w zakresie półprzewodników, mimo że technologia ta została wynaleziona w USA.

  • Ustawa CHIPS o wartości 52 mld USD, podpisana przez prezydenta Joe Bidena w ubiegły wtorek, ma na celu wyeliminowanie tych słabych punktów łańcucha dostaw, stymulowanie budowy nowych zakładów produkujących półprzewodniki i konkurowanie z silnie dotowanymi branżami w innych krajach.
  • Zaledwie dwa dni po podpisaniu ustawy, Nowy Jork obiecał 10 miliardów dolarów ulg podatkowych dla producentów układów scalonych, którzy budują lub rozbudowują zakłady produkcji półprzewodników lub "fabs" w stanie.

  • Moje pytanie do członków społeczności: czy uważasz, że Stany Zjednoczone mogą konkurować z, na przykład, Tajwanem po uruchomieniu ustawy CHIPS i jeśli Nowy Jork pójdzie w ślady z ulgami podatkowymi, czy inne obszary pójdą w ślady?
  • A może po prostu staramy się zmniejszyć zależność i wrażliwość w tym kluczowym obszarze?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet