S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Megatrend, który nabierze rozpędu w najbliższej dekadzie i firmy, które mogą na nim skorzystać

Jaczek Vodiczka
18. 8. 2022
6 min read

Ostatnie dwa lata pokazały nam słabości globalnego środowiska, a jednym z największych problemów, jakie się pojawiły, jest z pewnością wrażliwy łańcuch dostaw. Ten wspomniany problem wpisuje się w jeden z megatrendów, który ma się utrzymać przez kolejną dekadę.

Megatrendy to zjawisko, które nie znika samo i na podstawie którego możemy inwestować w obiecujące sektory.

O czym właściwie jest megatrend w tym poście?

Z całą pewnością jest to deglobalizacja. Kiedy się nad tym zastanowimy, dość łatwo dostrzeżemy, dlaczego nasze problemy z łańcuchem dostaw nie znikną tak po prostu. Powodów jest wiele: konflikt Rosja-Ukraina, rozpoczynający się spór Chiny-Tajwan, a to dopiero zaczyna się rozgrzewać. Peter Zeihan i inni szanowani geopolitycy nazwali to końcem, a przynajmniej schyłkiem, globalizacji.

Peter Zeihan zdefiniował trzy podstawowe opcje dostępne dla każdego kraju, jeśli chodzi o handel międzynarodowy:

  • Sojusz z "przyjaznymi" krajami (jak to zrobił Meksyk i Japonia oraz USA).
  • Staraj się produkować "u siebie" jak najwięcej dóbr, których potrzebuje twoja populacja.
  • Obejść się bez handlu międzynarodowego (co dla niektórych krajów wcale nie jest łatwe).

Jako inwestorzy, powinniśmy być szczególnie zainteresowani dwoma pierwszymi punktami wymienionymi powyżej, ponieważ promują one onshoring i "friendshoring"- te dwa wyłaniające się megatrendy są wciąż w centrum uwagi, ale muszą być brane pod uwagę. Zmiany te zostały zapoczątkowane głównie przez COVID-19 poprzez zakłócenie łańcucha dostaw i problemy te nadal się utrzymują. Następnie doszło do wojny na Ukrainie i pojawiających się napięć między Tajwanem a Chinami, częściowo podsycanych przez wizytę Pelosi z USA. Każdy może mieć swoje zdanie, ale wielu analityków zgadza się, że globalny łańcuch dostaw już nigdy nie będzie taki sam. Oczywiście każdą złą sytuację można wykorzystać na swoją korzyść, trzeba tylko zdawać sobie sprawę, które branże czy firmy skorzystają na tej sytuacji.

Te dwa różne typy firm mają duże szanse na odniesienie korzyści, gdy zjawisko globalizacji nabierze rozpędu, a nowe zjawisko deglobalizacji zacznie się ujawniać.

1. przemysł spożywczy

Żywność jest niewątpliwie ważna, a zapotrzebowanie na nią będzie rosło wraz z dalszym wzrostem liczby ludności. W tym roku powinniśmy zobaczyć, jak globalna populacja osiąga 8 miliardów. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, do 2050 roku światowe zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 70%. Dominują tu wspomniane wcześniej negatywne wydarzenia, takie jak wojna na Ukrainie, która wyłączyła jednego z największych producentów pszenicy. Do tego dochodzi jeszcze globalne ocieplenie, które z pewnością nie pomaga. Po prostu zdolność do zaspokojenia rosnącego popytu wygląda raczej niepewnie.

W co więc zainwestować?

W związku z rosnącą populacją napisałem ciekawy moim zdaniem artykuł: globalna populacja rośnie i dlatego powinniśmy inwestować w te obszary - gdzie jest wystarczająco dużo wymienionych obszarów, aby cię zainspirować.

Jest też sporo globalnych spółek rolniczych jeśli chodzi o żywność np: $ADM-0.4% $TSN-1.0% $NTR-0.6% - które też mają ciekawą dywidendę.

Przykładowo, pierwszy z wymienionych ADM to firma, która prowadzi 400 zakładów zbioru zbóż i 270 zakładów przetwórczych na całym świecie, przekształcając surowe uprawy w suplementy i składniki dla producentów żywności. ADM produkuje również paszę dla zwierząt i prowadzi działalność w zakresie handlu towarami, która czerpie korzyści z wyższych cen i prawdopodobnie będzie je kontynuować w dłuższej perspektywie. ADM może być teraz gotowy do zakupu: wykazuje "siłę względną" w stosunku do reszty rynku. Oznacza to po prostu, że akcje mają impet, a akcje, które są na wzroście mają tendencję do kontynuowania wzrostu. ADM dokonał tego w tym roku, podczas gdy S&P 500 spadł, co również świadczy o sile branży i firmy.

2. Górnictwo, produkcja, budownictwo

Są to z pewnością obszary, które nie przestały się rozwijać nawet podczas takich wstrząsów jak: pandemia, konflikt na Ukrainie czy przerwanie łańcucha dostaw i związany z tym ogromny wzrost cen różnych towarów. Catepillar $CAT-0.5% jest doskonałym przykładem spółki, która wykazała wzrost podczas tych wstrząsów i analitycy przewidują dla nich ciekawe wzrosty. Jest to typowa amerykańska historia sukcesu: producent ciężkiego sprzętu z Deerfield w stanie Illinois zbliża się do 100. rocznicy swojego istnienia, ponieważ został założony w 1925 r. Dywidenda Caterpillar jest prawie tak stara jak sama firma - wypłatę inwestorom rozpoczęto w 1933 r., a CAT zwiększał ją co roku przez ostatnie 28 lat, co zapewniło mu miejsce na liście arystokratów dywidendowych. W ostatniej dekadzie firma rozwinęła się w USA, otwierając nowe zakłady w Georgii i rozszerzając działalność na przykład w West Fargo w Północnej Dakocie.

Oczekuje się, że firma ta będzie się nadal rozwijać, ponieważ państwa muszą remontować i rozbudowywać infrastrukturę, aby wspierać ekspansję i poprawiać w ten sposób efektywność łańcucha dostaw. Analizę tej interesującej mnie spółki przeprowadziłem również w osobnym artykule: Spółka, w której większość głównych akcjonariuszy podnosiła kapitał, a wyniki kwartalne były powyżej oczekiwań

Ale masz też inne spółki do wyboru, takie jak: $NUE-0.2% $VMC+0.8% $FLR+4.2%

Myślę, że każdy z nas powinien pamiętać o tych wydarzeniach i brać je pod uwagę, jeśli chodzi o inwestowanie, ponieważ widzimy, że może to mieć spory wpływ na rynek i dlatego uważam, że całkiem słuszne jest skupienie się i inwestowanie w branże związane z żywnością i budownictwem. Jest to jednak tylko moja opinia, a nie doradztwo inwestycyjne, więc róbcie jak uważacie.

Jeśli spodobał Ci się ten post, możesz dać mi follow, aby nie przegapić następnego.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.