S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Energia słoneczna na fali wznoszącej: Ta spółka zyskała 180% w ciągu zaledwie 4 miesięcy. Czy wzrost może być…

Jaczek Vodiczka
19. 8. 2022
6 min read

Nie martw się, dziś nie będziemy mówić tylko o korzyściach płynących z ustawy o obniżeniu inflacji i wsparciu dla projektów solarnych, będzie to wszystko o fokusie netto na spółce Shoals Technologies Group $SHLS+3.0%, która w ciągu zaledwie 4 miesięcy podskoczyła o prawie 180%, a ostatnio pisałem o tej spółce jakieś 3 miesiące temu, gdy otwierałem pozycję. Rozbijmy obecny potencjał wzrostu i przyjrzyjmy się, jak radzi sobie spółka.

Czym zajmuje się firma? Shoals jest wiodącym dostawcą rozwiązań Electric Balance of Systems lub "EBOS" dla projektów energii słonecznej w Stanach Zjednoczonych. EBOS obejmuje wszystkie elementy, które są niezbędne do przekazywania prądu elektrycznego wytwarzanego przez panele słoneczne do inwertera i ostatecznie do sieci elektrycznej.

Obowiązkiem dobrego inwestora jest przyjrzenie się, jak wyniki biznesowe wpływają na cenę akcji - nie odwrotnie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku akcji o wysokiej becie, takich jak Shoals, gdzie cena akcji jest o wiele bardziej zmienna niż liczby związane z działalnością bazową. W związku z tym uważam, że Shoals osiąga dobre wyniki i że długoterminowe perspektywy dla tego biznesu są mocne. Firma dokonuje znaczących reinwestycji w długim okresie, które moim zdaniem przyniosą owoce dla inwestorów, dodatkowo mamy nowo uruchomiony zakład produkcyjny w Portland i stopniową ekspansję na świat.

Dlaczego firma radzi sobie ostatnio dobrze?

 • Wchodzi na niewykorzystany rynek EBOS z doskonałą ofertą.

Jako wiodący dostawca rozwiązań z zakresu Electric Balance of Systems (EBOS), nie uważam, aby firma Shoals była tak silnie uzależniona od koniunktury rynkowej jak inni producenci paneli słonecznych. Dzieje się tak dlatego, że dużą część strategii Shoals stanowi konwersja istniejących instalacji solarnych w celu skorzystania z oferty EBOS. Tu właśnie pojawia się niewykorzystana szansa w Europie, gdzie większość rynku wciąż korzysta z konwencjonalnych systemów "domowych". Wciąż jednak obserwuje się wzrost liczby nowych instalacji, co podkreślają ostatnie wyniki Enphase Energy, z silnym wzrostem w Europie w związku z gwałtownym wzrostem cen gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę te czynniki oraz fakt, że produkt Shoals jest produktem o ograniczonym zasięgu w USA - możliwości są duże.

Poza potencjałem wzrostu w Europie 👇

Rząd USA pozostaje mocno zaangażowany w transformację energetyczną, ostatnio przyznając 24-miesięczne zwolnienie z ceł na importowane panele słoneczne, co zostało przyjęte z zadowoleniem w liście prezesa Shoals, Jasona Whitakera. Akcje logicznie zareagowały na to silnym wzrostem.

EBOS

Komponenty EBOS odgrywają ważną rolę w przesyłaniu energii elektrycznej. W swojej istocie EBOS jest systemem odpowiedzialnym za przesyłanie energii elektrycznej z panelu słonecznego do inwertera, który z kolei przesyła ją do sieci. EBOS jest dodatkowo wyjątkowy, ponieważ pozwala klientom uniknąć wypadków i przestojów, ale także zwiększa wydajność, ponieważ do utrzymania systemu potrzeba mniej osób i mniej roboczogodzin.

O wyższości Shoals w zakresie EBOS świadczy fakt, że 50% nowych instalacji solarnych w USA w 2021 roku wykorzystało rozwiązanie EBOS, podczas gdy połowa wszystkich projektów solarnych wykorzystuje jakąś formę komponentu i rozwiązania Shoals.

Popyt na EBOS nadal rośnie zgodnie z oczekiwaniami, a Shoals nawrócił siedmiu nowych klientów na Big Lead Assembly (system Shoals w uproszczeniu). Co najważniejsze , firma nabiera rozpędu w Europie- w pierwszym kwartale trzech z tych siedmiu klientów pochodziło właśnie z tego regionu. Spodziewam się, że może to jeszcze bardziej przyspieszyć w miarę jak Shoals będzie się umacniał na rynku europejskim. Mając to na uwadze, jasne jest, dlaczego firma otworzyła nowy obiekt w Portland. Dzięki temu Shoals będzie mógł podwoić swoje zdolności produkcyjne EBOS = kolejny etap ekspansji jest tutaj.

Big Lead Assembly $BLA) 👇

(203) Shoals Big Lead Assembly (BLA) Video - YouTube

Jak wyglądał kwartał w firmie?

 • Przychody wzrosły o 23% rok do roku do rekordowego poziomu 73,5 mln USD w drugim kwartale.
 • Firma odnotowała rekordowy zysk brutto w wysokości 28,6 mln USD.
 • Portfel zamówień i przyznanych zleceń wzrósł o 63% rok do roku do rekordowego poziomu 327,2 mln USD.
 • Rozwiązania systemowe stanowiły 77% przychodów w drugim kwartale.
 • Skorygowana EBITDA wyniosła 19,8 mln USD.
 • Skorygowany zysk netto wyniósł 11,8 mln USD.
 • Spółka potwierdza naszą silną perspektywę na 2022 r.

Outlook

Dla pełnego roku 2022, w oparciu o obecne warunki biznesowe, trendy biznesowe i inne czynniki, Spółka nadal oczekuje

 • Przychody będą w przedziale od 300 mln do 325 mln dolarów.
 • Skorygowana EBITDA będzie się kształtować w przedziale od 77 mln do 86 mln USD.
 • Skorygowany zysk netto wyniesie od 45 mln do 53 mln USD.

Prognozy analityków są dość mieszane. Mimo potencjału wzrostu, część analityków widzi tu możliwość spowolnienia wzrostu. Akcje tych spółek, a w tym przypadku tak młodej firmy, mają tendencję do sporej zmienności. Osobiście zdecydowałem się na inwestycję w $SHLS+3.0%, ponieważ zaintrygowała mnie technologia firmy i system EBOS, otwarcie nowego zakładu w Portland oraz stopniowa dominacja na rynku amerykańskim, do której ostatecznie dołączyło zniesienie taryf na import paneli + przejście ustawy o redukcji inflacji, na której takie firmy jak Shoals mogą skorzystać. Osobiście byłem początkowo niezdecydowany co do tej inwestycji, ale ostatecznie postąpiłem właściwie otwierając pozycję, gdy akcje były bliskie dna - czyli poniżej 10 dolarów za akcję.

Wniosek

Podczas gdy Shoals odczuwa również napór krótkoterminowych presji związanych z trudnościami w łańcuchu dostaw, firma nadal potwierdza swoje cele na ten rok i jest zaangażowana w realizację prognoz. Shoals posiada istotną przewagę konkurencyjną nad swoimi rówieśnikami dzięki innowacyjnym rozwiązaniom EBOS. EBOS reprezentuje ogromny, niewykorzystany rynek nie tylko w zakresie paneli słonecznych, ale także magazynowania baterii i infrastruktury ładowania EV, z czego wielu może nawet nie zdawać sobie sprawy. Shoals działa w wysoko rosnącym segmencie rynku, gdzie jak na razie trzyma się przyzwoicie przy własnym wysokim wzroście. Chociaż wierzę w Shoals, prawdopodobnie nie otworzyłbym nowej pozycji w pobliżu poziomu 30$. Jak piszę w tekście powyżej - kilka miesięcy temu byłem załamany świetną ceną i potencjałem EBOS. Wtedy inne wydarzenia były niespodziewanym bonusem, który tylko napędzał cykl wzrostu. Ale ponieważ firma jest stosunkowo młoda, jestem też pogodzony z możliwością wahań i zmienności.

 • Czy inwestujesz w $SHLS+3.0%?
 • Jak firma wpływa na ciebie?
 • Kto jest Twoim faworytem w tym sektorze?

Należy pamiętać, że nie jest to działalność polegająca na doradztwie finansowym. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.