Insider trading, dobrá věc, ale pozor, má to háček

Myslím si, že mnoho lidí už slyšelo o Insider tradingu. Někdo ho například používá a kouká na něj při rozhodování zda má danou společnost koupit nebo ne. Insider trading může být dobrý sluha, ale pozor, může být i zlý pán. Proč? Na to se dneska podíváme.

 

Prvně si ale řekneme co to ten Insider traiding znamená? Myslím si totiž, že jsou zde i lidé (např. nováčci), kteří se s tímto pojmem ještě nemuseli úplně setkat. Co to tedy znamená? Je to jednoduché, akcie dané společnosti mohou nakupovat jak investoři, tak i takzvaní Insideři.

Kdo jsou ti Insideři? No jsou to lidé přímo z dané společnosti, zkrátka její zaměstnanci. Zpravidla se jedná o různé ředitele a manažery, kteří firmu řídí a působí v ni. Úplně jednoduše řečeno zde pojem Insider znamená zaměstnanec společnosti. No a nákupům a prodejům těchto ředitelů a manažerů říkáme Insider trading.

Proč Insider trading může mít pro nás nějaký přínos? No je to jednoduché, pokud působíte v dané firmě na nějaké výše postavené pozici (např. ředitel nebo manažer), máte většinou více informací o dané společnosti než normální investoři a nebo ty informace máte dřív. Takže pokud nějaký vysoce postavený manažer nebo dokonce ředitel začne nakupovat akcie firmy ve které sám pracuje, tak to zpravidla znamená, že firmě věří. No a tu svou víru si většinou vybuduje na základě nějakých informací. Zkrátka vidí vývoj firmy pozitivně. Myslím si, že jenom blázen by nakupoval akcie firmy, které nevěří. No a proč je to pro nás dobré? Protože tito lidé musí své nákupy nebo případné prodeje reportovat komisi pro cenné papíry. Tím pádem jsou tyto informace veřejně dostupné.

A proč tedy dobrý sluha a zlý pán? No protože dobrý sluha to být může, ale jenom když tuto problematiku dobře pochopíte. Naopak právě zlý pán to může být v momentě, kdy tuto problematiku moc dobře nepochopíte, nebo ji pochopíte jenom okrajově. Ono totiž není nákup jako nákup a prodej jako prodej. Když se podíváte na ty výkazy jenom okrajově, tak to může vypadat dobře protože více Insideru akcie nakupovalo, než prodávalo, nebo to naopak může vypadat špatně, protože více Insiderů prodává než nakupuje.

A jak se tedy na to koukat? Ono je to totiž složitější i v tom, že ředitelé těchto firem, nebo právě manažeři můžou dostávat svoji výplatu do dvou částí, jedna část je klasická výplata v penězích tak jak to známe všichni a druhá část výplaty může být právě v akciích nebo opcích. Nebo například můžou manažeři těchto společností dostávat čtvrtletní, nebo roční odměny v akciích nebo opcích. To znamená, že tito manažeři a ředitelé mohou s touto akciovou složkou zacházet právě jako s výplatou. Co tím myslím? Myslím tím to , jak s klasickou výplatou zacházíme všichni., mohou si tuto část výplaty ponechat v akciích nebo opcích jako spoření, nebo jako bezpečnostní polštář a zpeněžit ji a utratit až tyto peníze budou potřebovat, nebo je zkrátka budou chtít utratit. Nebo můžou například chtít nyní celou svoji výplatu v hotovosti a proto akcie nebo opce po obdržení ihned uplatní a prodají. Tyto akcie nebo opce dostávají od firmy zdarma, takže pro ně není důležité moc na jaké ceně je dostanou.

Jak se na toto koukám já? Já se obecně na Insider trading moc nekoukám, zkrátka to není pro mě podstatná položka nebo vodítko. Ale pokud bych se koukal, bral bych v úvahu pouze obchody, které Insideři udělali sami od sebe, to znamená akcie skutečně sami nakoupili a nedostali odměnou od firmy. A to samé s prodejem. Bral bych zase v úvahu pouze prodeje, které Insideři udělali na základě svého rozhodnutí o společnosti a nezbavovali se právě obdržených odměn formou opcí nebo akcií.

Pro lepší pochopení zde mám výpis transakcí Insiderů společnosti HP Inc. $HPQ+0.4% .

Výpis poslední transakcí Insiderů společnosti HP Inc.

Jenom pokud by to někoho zajímalo tak odkaz na tento výpis je zde https://www.barchart.com/stocks/quotes/HPQ/insider-trades

Nyní se zaměříme na červené ohraničení. Omlouvám se, že to je zde blbě čitelné, ale snad to půjde aspoň trochu přečíst. Je zde paní (v závorce máte i pozici na které pracuje ve firmě), která 12.7.2022 dostala jako odměnu (Typ transakce Award) 82 167 akcií. Vidíme, že i cena je zde 0 USD za kus. Buď všechno bylo v opcích, nebo část byla v opcích. No a hned nad tím vidíme transakci ve stejný den od té samé paní, kdy se paní rozhodla část obdržených opcí uplatnit a akcie prodat (typ transakce Sale post- exrcise). Podle mé úvahy zde paní prostě chtěla mít více peněz v hotovosti na útratu a proto i část své odměny okamžitě zpeněžila. Osobně bych se tedy díval pouze na typy transakcí Buy a Sell. Držel bych si to takto jednoduché. Ale samozřejmě bych se nedíval jenom na celkové souhrny kolik celkem Insideři nakoupili nebo prodali za určité období, ale díval bych se takto do tohoto seznamu a z tohoto seznamu bych si vyzobal právě jenom ty buy or sell transakce. Proč? No protože když se díváte pouze na souhrn tak v tom souhrnu mohou být započítané právě i takovéto případy, kdy si Insideři zpeněžují část svých odměn. Další věc kterou bych bral v potaz, tak u těchto typů transakcí bych bral jenom velké objemy. Insideři totiž mohou prodávat i z důvodů daňové optimalizace.

To by bylo k Insiderům ode mě tak všechno. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, klidně mi je napište do komentářů a já, pokud to bude v mých možnostech na ně poté mohu odpovědět v dalším příspěvku. Pokud bude chtít více takového obsahu klidně do komentářů napište téma, které můžu rozebrat a já se o to pokusím.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

https://filmdailyplus.club/

Pan Kovařík na insider pohybech má založenný  prodej hodně drahých informací. Na Finvizu jsou zdarma,jen si je musím trochu třídit sám.

Osobně pana Kovaříka neznám ani jeho kurzy,  takže nemohu soudit. Viděl jsem na to jenom reklamu.

Já transakce insiderů sleduji, i když pro mne nejsou rozhodujícím aspektem. Pokud insideři nakupují, může to znamenat pravděpodobné dno ceny akcií firmy a blízký vzestup hodnoty.

Ale musí nakupovat ve velkem😉

Jako určitý další díl do mozaiky ohledně pohledu na firmu to může být fajn, ale osobně jsem insidery zatím nikdy neřešil 😄

je fajn si prostě dělat věci podle sebe a spoléhat se na sebe. Ale zase na druhou stranu jak píšete někdo to používá jako další díl do mozaiky. ;)

Jasně, řekněme, že to je taková třešnička na dortu po důkladné analýze. Něco co neurazí vědět, ale taky něco bez čeho se úplně bezpečně obejdu

Hodně zajímavé téma, nad kterým podle mě uvažuje mnoho začínajících i zkušených investorů, takže díky, že jsi to nadhodil 👍

Myslím si,  že právě hodně hlavně začínajících investorů neví jak píšu že není prodej jako prodej.

Osobně na Insider trading také nekoukám, nemá to pro mě význam a ani přínos 🤷‍♂️

Nikdy nevidíme člověku do hlavy.  A jak to máte s guru?  Já osobně třeba nekoukám ani na ně.

Já se držím jen a jen sebe. Maximálně se inspiruju u druhých, ale i poté si provedu svou analýzu a vyhodnocení😪

Tak nějak obecně se říká, že insider může prodávat z mnoha důvodů, ale nakupuje pouze když jsou akcie za slušné peníze a očekává z toho zisk;)

Přesně, ale samozřejmě může i prodávat z toho důvodu,  že ví že to ve firmě nefunge a firma se řítí do záhuby. V takovém případě by ale prodával ve velkém.

Přesně -  a navíc "nenápadně" prodat všechny svoje akcie tak, aby to nebylo podezřelé asi úplně dobře nepůjde :D