S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

ASOS - Chystá se trhem ztrestaný prodejce módy na zmrtvýchvstání?

Dominik Petrnoušek
21. 8. 2022
4 min read

Asi bych lhal, kdybych vám tu vyprávěl, že jsem velký fanoušek módy a nakupování oblečení. Je to pro mě absolutní zlo, které praktikuji jak nejméně to jen jde. Na druhou stranu mám celkem vhled do tohoto sektoru z druhé strany barikády. Proto jsem se mrknul na ne úplně známou společnost zabývající se prodejem oblečení a módních doplňků ASOS Plc.

Obchody s módou nejsou úplně běžným zájmem investorů

Na ASOS v poslední době působí souběh několika negativních faktorů, díky nimž se cena od loňského roku propadla o 90 %.

Propad opravdu masivní. A i přes to zůstává P/E vysoko

Mezi nejčastěji zmiňované downsides od analytiků patří: Problémy s dodavatelským řetězcem ovlivnily jejich celosvětové dodací lhůty (např. z 10 dnů na 30 dnů v Austrálii) .Růst životních nákladů vyvíjí tlak na spotřebitelské výdaje, přičemž módní zboží je mezi prvními, kdo to odnese. Čelí zvýšenému konkurenčnímu tlaku ze strany nízkonákladových prodejců (povedlo se mi zjistit, že hlavní konkurencí je např. SHEIN). Nyní procházejí regulační kontrolou kvůli potenciální klamavé reklamě o odpovědném získávání zdrojů.

Domnívám se, že tyto obavy jsou z hlediska čisté hodnoty a čistého zisku přehnané.

Nenašel jsem tolik důkazů, že by módní položky byly v období inflace mezi prvními na odchodu, spíše naopak: Je známo, že lidé si na rychlé módě vytvářejí závislost. Dále je tu cílová skupina "dvacetiletých" milovníků módy, kteří by se svých oblíbených značek nemuseli vzdát tak snadno. 

Z průzkumu CNBC také vychází, že by módu lidé nezatracovali tak brzo: https://www.cnbc.com/2022/05/11/where-consumers-plan-to-cut-spending-as-high-inflation-persists.html

Móda je vysoce roztříštěné a konkurenční odvětví. Nedávno na trh vstoupila společnost SHEIN, která nabízí levnější ceny o 30-40 %. Spotřebitelé vnímají značku SHEIN jako nekvalitní a zdá se, že jsou si vědomi etických problémů a nezveřejněné dodavatelské sítě. Existují i další etablovaní hráči, kteří jsou větší než ASOS.

Zdá se, že největší šancí na obrat zkázy ASOSu je nový management. Doposud se vysoce zaměřovali na spotřebitele, absorbovali neočekávané náklady namísto zvyšování cen a přenášeli zisky zpět na spotřebitele prostřednictvím nižších cen.

Financials. Zdroj

Pokud jde o ocenění, máte k dispozici přibližně 400 milionů liber čistého vlastního kapitálu a tržní kapitalizaci 900 milionů liber. Průměrný čistý příjem za posledních 5 let je 82 milionů liber. Jejich roční čistý zisk v letech 2014 až 2020 (rok 2021 byl neobvykle příliš dobrý) je 17 %.

https://www.youtube.com/watch?v=g-1uRUlLyNs

V nejhorším případě, pokud se růst zastaví a budou nadále dosahovat průměrného čistého zisku 82 milionů liber, pak je podnik spravedlivě oceněn na 900 milionů liber. A pokud investice do expanze zafungují a budou dál růst, a (v úplně ideálním případě) dosáhnou 17 %, pak za 4 roky bude čistý příjem 160 liber. A v normálním případě, pokud porostou o 10 %, pak násobek 15, ocenění 1,8 miliardy liber. Myslíte, že ocenění na 1,5 miliardy liber je přehnané? Jsem až moc optimista?

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.