S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Návod pro začátečníky: 5 věcí, které musíte udělat, pokud chcete profitovat v období recese

Pavel Botek
22. 8. 2022
8 min read

Už delší dobu se nám ukazuje, že řada investorů započala svou investiční kariéru teprve nedávno (v řádu měsíců až pár let). Dnešní článek bude právě pro ty, kteří zažívají své první těžké období a v podstatě si říkají - Co mám dělat? Co dělám špatně? Období recese (a konkrétně rok 2022) je velice specifický v mnoha ohledech. Základní principy nám však ukazují, že i v tomto období se dá odvádět naše investorská práce kvalitně a dokonce i úspěšně. Ptáte se jak?

Co vás napadá ve spojitosti s krizí? 

Zkušený investor by vám odvětil, že je to jen další etapa a příležitost pro výhodné investice. Co dělá ale řada nováčků? Panikaří, strachují se, prodávají se ztrátou, předčasně se vzdávají a podobně. Hned vás zarazím a říkám, že tento přístup (nováčků) je chybný.

Řada odborníků, generálních ředitelů a investorů nás před krizí varovala. Bill Gates, Elon Musk, Jamie Dimon, Michael Burry a řada dalších. Denně můžete vidět články, kde JPMorgan, Morgan Stanley a další světové banky predikují a mluví o výrazných poklesech, recesi atd. Otázka zní - Dá se na to nějakým způsobem připravit? Co bych měl v tak náročném tržním prostředí dělat? K tomu všemu se dnes dostaneme.

Podívejme se na 5 základních věcí, které ne/dělat pro optimalizování úspěchu.

1. Hromadění hotovosti

Hromadění hotovosti je jednou ze zásad, které sám uznávám. Není to o tom, že si budete každou výplatu z 90% držet na svém běžném nebo makléřském účtu, to rozhodně ne. Je to o tom, být připraven. A teď si říkáte: Připraven na co?

Připraven v tom smyslu, že nebudete překvapeni, když ze dne na den klesne vaše oblíbená akcie a klidně i celé portfolio o pár procent a v některých historických případech i o pár desítek procent. V tomto bodě nastává určitý zlom, nezkušený investor zpanikaří, přečte si pár strašidelných předpovědí a je vymalováno - prodá své pozice se ztrátou, aby nepřišel o vše. Blbost.

Propady jsou pro ty zkušenější investory pouhou příležitostí k investicím se slevou. Jednoduchý příklad je: Máte vysněné auto, které v jednu chvíli stojí 1 milion, ale někdo vám nabídne, že jej můžete pořídit za 700 tisíc. Co je lepší? Samozřejmě, že ta levnější varianta, jedná se o vaše vysněné auto, o kterém toho mnoho víte a zároveň tím dost ušetříte.

Jako příklad si můžeme vzít Berkshire Hathaway a světoznámého investora Warrena Buffetta. Poslední roky jsme nezažili nic jako pravidelné oznámení typu: Warren Buffett agresivně investuje do společnost XY. Proč tomu tak je? Na jedné straně je to tím, že Buffett mnohdy rád ''sedí'' na hotovosti. Abych byl ale trochu perspektivní - V jeho případě to bývá i tím, že se mu nedaří najít lukrativní a výhodné investice (nikdo nechce kupovat předražené akcie a investovat do podniků, které nejsou dlouhodobě výnosné).

  • V letošním roce tomu je ale naprosto jinak. Buffett aktivně nakupuje a spravuje portfolio.

2. Investujte do likvidních podniků

Ve velké řadě krizí dochází často k tomu, že mnoho společností drasticky klesá a v těch horších případech krachují. Když se zaměříme na rok 2008 a finanční krizi, tak zde vidíme jasný příklad toho, proč vyhledávat společnosti, které disponují hotovostí. Na úkor krize v roce 2008 vyhlásila řada společností bankrot (General Motors, Chrysler, AIG a řada dalších).

Hotovost společnosti je stručně řečeno - něco jako záchranné lano v případě nouze. To je také jeden z důvodů, proč velké společnosti typu Apple, Amazon, Microsoft a řada dalších ''sedí'' na penězích (a to i navzdory vysoké inflaci). Samozřejmě nemůže každá společnost sedět na stamiliardové hotovosti, kterou má například Apple (je to velice individuální a záleží na vícero faktorech).

3. Recese a propady značí příležitost

Kdo začal s investováním v letošním roce, tak si tuhle frázi nejspíš neříká. Opak je ale pravdou. Jak jsem psal výš v příspěvku - Je pro vás výhodné koupit vámi favorizované auto za milion, nebo bude lepší koupit jej se slevou? Odpověď je jasná.

V investování nemůžete sice říct, že je něco jisté, ale historie nám ukázala jednu věc. Pokud investujete do kvalitní společnosti a těch obřích propadů využijete, tak s největší pravděpodobností budete za pár let na straně vítězů.

Zde máte zaznamenány jedny z největších propadů a následný vývoj poté.

Základem investování je, že chcete koupit akcie společnosti se slevou (podhodnocené), což se vám následně vyplatí. Právě proto je období krize, recese, vysoké inflace, války a dalších nepokojů, tím nejlepším obdobím pro výhodné koupě.

4. Neprodávejte zbytečně své akcie

Všichni to známe, nebojte se. Propady nejsou příjemná věc a víme, že jde o naše těžce vydělané peníze. Musíte však brát v potaz, že prodejem se ztrátou se vlastně nic moc nezmění (je to víceméně takové selhání). Investujete proto, aby byla částka u vašeho brokera co nejvyšší a byla v zelených barvách (tj. investicím se daří).

Panika, strach, úzkost - základní 3 strašáci začátečníků. Pokud investujete do kvalitní společnosti, opět se ode dna odrazí. Nedělejte hned ukvapené závěry a nemyslete si, že při větším propadu to půjde automaticky na nulu a přijdete o vše. Akciové trhy přežily hromadu takových událostí, které zažíváme dnes. Byla zde válka (a ne pouze jedna), hospodářské krize, recese a vždy se trh vzchopil. Každý z nás má v portfoliu nějakou tu akcii, která aktuálně nedrásá své historické maxima (ATH). Myslíte si však, že panikaříme a prodáváme? Rozhodně ne.

5. Nezadlužujte se v tomto období

Možná si říkáte, že tohle nemá spojitost s investováním. Opak je ale pravdou. Zadlužit se v tomto období může být ta nejhorší věc, kterou můžete udělat.

Za prvé - Zadlužit se v období vysokých úrokových sazeb nedává absolutně smysl (značně to člověk pocítí), do toho vám inflace ''požírá'' úspory a na závěr se musíte obracet, aby jste zaplatili chod domácnosti, energie, paliva a mnoho dalších. Kolik ale takovému člověku zůstane na investování? Moc velká částka to nejspíš nebude. A za druhé - Celkově bych vám doporučil nezadlužovat se vůbec, pakliže je to možné. A už vůbec se nikdy nezadlužujte kvůli investování. To by mohla být také životní chyba. Investujte jen to, co si můžete dovolit ztratit - Tak zní základní pravidlo, kterým bych tento článek uzavřel.

Pro tento článek jsem se inspiroval zde: (209) If You Want To Profit From This Recession, Do These 5 Things - YouTube

Doufám, že se tento příspěvek dostane k těm, kteří jej aktuálně nejvíce potřebují. Jedná se pouze o můj pohled a inspiraci z videa, kterou bych rád předal začátečníkům. Budu moc rád, když od vás dostanu zpětnou vazbu. Napište mi do komentáře, zda vás tento druh příspěvků baví a máte z něj určitý přínos. Popřípadě mi můžete napsat nějaké témata, která vás zajímají a mohu je pro vás rozebrat.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.