S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Przewodnik dla początkujących: 5 rzeczy, które należy zrobić, jeśli chcesz zyskać w czasie recesji

Jaczek Vodiczka
22. 8. 2022
7 min read

Od pewnego czasu obserwujemy, że wielu inwestorów dopiero niedawno rozpoczęło swoją karierę inwestycyjną (w ciągu kilku miesięcy do kilku lat). Dzisiejszy artykuł będzie właśnie dla tych, którzy przeżywają swój pierwszy trudny okres i w zasadzie mówią sobie - Co mam zrobić? Co robię źle? Okres recesji (a konkretnie rok 2022) jest pod wieloma względami bardzo specyficzny. Podstawowe zasady pokazują nam jednak, że nawet w tym okresie możemy dobrze, a nawet z sukcesem wykonać naszą pracę inwestorską. Jak, zapytacie?

Co przychodzi na myśl w związku z kryzysem?

Doświadczony inwestor powie Ci, że to tylko kolejny etap i okazja do zyskownych inwestycji. Co jednak robi wielu nowicjuszy? Panikują, martwią się, sprzedają ze stratą, przedwcześnie rezygnują itd. Pozwól, że zatrzymam Cię w tym momencie i powiem, że taka postawa (newbies) jest błędna.

Wielu ekspertów, prezesów i inwestorów ostrzegało nas przed kryzysem. Bill Gates, Elon Musk, Jamie Dimon, Michael Burry i wielu innych. Każdego dnia widzisz artykuły, w których JPMorgan, Morgan Stanley i inne globalne banki przewidują i mówią o znacznych spadkach koniunktury, recesji itp. Pytanie brzmi - czy można się na to jakoś przygotować? Co powinienem zrobić w tak wymagającym otoczeniu rynkowym? Do tego wszystkiego dojdziemy jeszcze dzisiaj.

Przyjrzyjmy się 5 podstawowym rzeczom, których nie należy/zrobić, aby zoptymalizować sukces.

1. gromadzenie środków pieniężnych

Hoarding cash to jedna z zasad, którą sam uznaję. Nie chodzi o to, żeby trzymać 90% każdej wypłaty na koncie czekowym lub maklerskim, absolutnie nie. Chodzi o to, żeby być przygotowanym. I teraz myślisz: Gotowy na co?

Przygotowany w tym sensie, że nie będziesz zaskoczony, jeśli Twoja ulubiona akcja, a może nawet cały portfel, spadnie z dnia na dzień o kilka procent, a w niektórych historycznych przypadkach o kilkadziesiąt procent. W tym momencie następuje punkt krytyczny, niedoświadczony inwestor wpada w panikę, czyta kilka przerażających prognoz i jest po wszystkim - sprzedaje swoje pozycje ze stratą, żeby nie stracić wszystkiego. Gówno prawda.

Spadki koniunktury są jedynie okazją dla bardziej doświadczonych inwestorów do inwestowania z dyskontem. Prosty przykład to: Masz wymarzony samochód, który w pewnym momencie jest wart 1 mln, ale ktoś proponuje Ci, że możesz go dostać za 700k. Który jest lepszy? Tańsza opcja, oczywiście; to Twój wymarzony samochód, o którym wiesz bardzo dużo, a przy okazji zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Weźmy za przykład Berkshire Hathaway i światowej sławy inwestora Warrena Buffetta. W ostatnich latach nie widzieliśmy nic takiego jak regularne ogłoszenia typu Warren Buffett agresywnie inwestujący w XY. Dlaczego tak jest? Po pierwsze dlatego, że Buffett często lubi "siedzieć" na gotówce. Ale żeby dać trochę perspektywy - W jego przypadku to też zwykle dlatego, że nie może znaleźć lukratywnych i zyskownych inwestycji (nikt nie chce kupować przecenionych akcji i inwestować w biznesy, które nie są rentowne w długim okresie).

  • W tym roku jednak jest zupełnie inaczej. Buffett aktywnie kupuje i zarządza swoim portfelem.

2. inwestowanie w płynne przedsiębiorstwa

W wielu kryzysach wiele firm często drastycznie upada, a w gorszych przypadkach bankrutuje. Gdy spojrzymy na rok 2008 i kryzys finansowy, widzimy wyraźny przykład, dlaczego należy szukać spółek, które mają gotówkę. W następstwie kryzysu z 2008 roku wiele firm ogłosiło upadłość (General Motors, Chrysler, AIG i wiele innych).

Gotówka firmy, krótko mówiąc, jest czymś w rodzaju koła ratunkowego w nagłych wypadkach. Jest to też jeden z powodów, dla których wielkie firmy jak Apple, Amazon, Microsoft i wiele innych "siedzą" na gotówce (mimo wysokiej inflacji). Oczywiście nie każda firma może siedzieć na setkach miliardów dolarów gotówki, które ma np. Apple (to bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników).

3) Recesje i spowolnienia oznaczają szansę

Każdy, kto zaczął inwestować w tym roku, zapewne nie wypowiada tego zdania. Ale jest wręcz przeciwnie. Tak jak napisałem wyżej w poście - Czy opłaca Ci się kupić ulubiony samochód za milion, czy lepiej byłoby kupić go z rabatem? Odpowiedź jest jednoznaczna.

Choć w inwestowaniu nie można powiedzieć, że wszystko jest pewne, to historia pokazała nam jedno. Jeśli zainwestujesz w jakościową spółkę i wykorzystasz te gigantyczne spadki, najprawdopodobniej za kilka lat będziesz po zwycięskiej stronie.

Tutaj masz zapis kilku największych spadków koniunktury i rozwoju sytuacji po nich.

Podstawowym założeniem inwestowania jest to, że chcesz kupić akcje spółki z dyskontem (niedowartościowane), które potem się opłaca. Dlatego właśnie czasy kryzysu, recesji, wysokiej inflacji, wojny i innych zawirowań to najlepsze momenty na kupowanie okazji.

4. Nie sprzedawaj niepotrzebnie swoich akcji

Wszyscy to wiemy, nie martw się. Spadki koniunktury nie są niczym przyjemnym, a wiadomo, że chodzi o nasze ciężko zarobione pieniądze. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że sprzedaż ze stratą tak naprawdę niewiele zmienia (to mniej więcej taka porażka). Inwestujesz po to, aby kwota u brokera była jak najwyższa i w kolorze zielonym (czyli inwestycja ma się dobrze).

Panika, strach, lęk - podstawowe 3 bogeymeny początkujących. Jeśli zainwestujesz w jakościową spółkę, to znów odbijesz się od dna. Nie wyciągaj od razu wniosków i nie myśl, że przy dużym spadku koniunktury automatycznie wyjdzie na zero i stracisz wszystko. Rynki akcji przetrwały wiele z tych wydarzeń, z którymi mamy do czynienia dzisiaj. Były wojny (i to nie tylko jedna), kryzysy gospodarcze, recesje, a rynek zawsze się odbijał. Wszyscy mamy ten jeden stock w naszym portfelu, który nie trafia obecnie na swoje all-time highs (ATH). Ale czy uważasz, że panikujemy i sprzedajemy? Absolutnie nie.

5. Nie zadłużaj się w tym czasie

Być może myślisz, że to nie ma nic wspólnego z inwestowaniem. Ale jest wręcz przeciwnie. Popadnięcie w długi w tym okresie może być najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić.

Po pierwsze - zadłużanie się w okresie wysokich stóp procentowych nie ma absolutnie żadnego sensu (odczujesz to znacząco), na dodatek inflacja "zjada" Twoje oszczędności, a na koniec dnia musisz się obrócić, by zapłacić za prowadzenie gospodarstwa domowego, media, paliwo i wiele innych rzeczy. Ale ile taka osoba ma jeszcze do zainwestowania? Prawdopodobnie nie będzie to bardzo duża kwota. A po drugie - Ogólnie polecam nie zadłużać się w ogóle, jeśli to w ogóle możliwe. A już na pewno nigdy nie zadłużaj się, aby inwestować. To też może być błąd na całe życie. Inwestuj tylko to, na co możesz sobie pozwolić, aby stracić - To podstawowa zasada, którą zakończyłbym ten artykuł.

(209) Jeśli chcesz zyskać na tej recesji, zrób te 5 rzeczy - YouTube

Mam nadzieję, że ten post dotrze do tych, którzy w tej chwili najbardziej go potrzebują. To jest tylko moja perspektywa i inspiracja z filmu, którą chciałbym przekazać początkującym. Będzie mi bardzo miło, jeśli otrzymam od Państwa informację zwrotną. Dajcie znać w komentarzach, czy lubicie tego typu posty i czerpiecie z nich jakieś korzyści. Ewentualnie możesz wysłać mi mailem kilka tematów, które Cię interesują, a ja mogę je dla Ciebie rozbić.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.