S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Index amerického dolaru (U.S. Dollar Index) - Proč je tak důležitý? Co nám říká?

Dominik Petrnoušek
23. 8. 2022
5 min read

Že je dolar silný nebo slabý slyšel každý z nás nejspíš už nesčetněkrát. Víte ale opravdu o co se jedná? Proč index amerického dolaru udává právě takto? Proč je tento ukazatel tak důležitý? Co znamená jeho výrazný růst v poslední době? To vše se dozvíte v tomto článku!

Dolar je stále jednoznačně nejdůležitější měna světa

Co je DXY - U.S. Dollar Index ?

Pojďme popořadě - co je vůbec takový index amerického dolaru (DXY)?

Definice zní takto: 

Index amerického dolaru je index (nebo míra) hodnoty amerického dolaru ve vztahu ke koši zahraničních měn, často označovaný jako koš měn obchodních partnerů USA. Index roste, když americký dolar získává sílu (hodnotu) ve srovnání s jinými měnami. Index navrhuje, udržuje a zveřejňuje společnost ICE (Intercontinental Exchange, Inc.), přičemž název "U.S. Dollar Index" je registrovanou ochrannou známkou.

Jedná se o vážený geometrický průměr hodnoty dolaru vůči následujícím vybraným měnám:

Euro (EUR), váha 57,6 %.
Japonský jen (JPY), váha 13,6 %.
Libra šterlinků (GBP), váha 11,9 %.
kanadský dolar (CAD), váha 9,1 %.
Švédská koruna (SEK), váha 4,2 %.
Švýcarský frank (CHF), 3,6 % váha

Zde krátké video vysvětlující DXY

https://www.youtube.com/watch?v=6cJJ-B7K3Qw

Proč je tak důležitý? A co nám říká? 

Hodnota indexu např. 120 naznačuje, že americký dolar v daném časovém období posílil vůči koši měn o 20 %. Zjednodušeně řečeno,

pokud DXY roste, znamená to, že americký dolar ve srovnání s ostatními měnami získává na síle nebo hodnotě.

Podobně, pokud je index v současné době na hodnotě 80 a klesá o 20 oproti své původní hodnotě, znamená to, že oslabil o 20 %. Výsledky zhodnocení a znehodnocení jsou faktorem daného časového období.

Index amerického dolaru umožňuje obchodníkům sledovat hodnotu amerického dolaru ve srovnání s košem vybraných měn v rámci jedné transakce.

Zjednodušeně: Hodnota nad 100 = silný dolar, hodnota pod 100 = slabý dolar.

Co způsobilo aktuální zvýšení hodnoty?

Proč je to tedy důležité? Fed se snaží zabít inflaci zvyšováním úrokových sazeb. Spojené státy je zvyšují mnohem rychleji než ECB (Evropská centrální banka) a BOJ (Japonská centrální banka). Zahraniční investoři, kteří hledají vyšší výnosy, budou investovat do amerických dluhopisů, protože jsou tam aktuálně vyšší úroky. Proto dolar posiluje

DXY nebyl takto vysoko od dot-com bubliny. Zdroj

Co přinese silný dolar?

  • Cestování do zahraničí (pro Američany) je díky příznivým směnným kurzům levnější
  • dovoz se stává levnějším, protože dolar má větší váhu ve srovnání s měnou země, ze které přijímá zboží.
  • zahraniční země, které obchodují v USA, z toho budou mít také prospěch, protože budou směňovat USD za měnu své země a přinesou si tak do své účetní knihy větší zisky.

Nevýhody?

  • Vývoz utrpí újmu, protože zboží vyrobené v USA a prodávané v zahraničí se cizincům jeví jako dražší, což může poškodit poptávku
  • Nadnárodní společnosti, které realizují velkou část příjmů v zahraničí, musí převádět zpět na dolary, což může rovněž poškodit jejich příjmy

Index se navíc nyní vyšplhal k číslům, která jsme mohli vidět naposledy při dot com bublině. To, že je aktuálně hodnota indexu tak vysoko pochopitelně všechny tyto efekty ještě umocní.

Jen pro připomenutí: Index amerického dolaru v průběhu své historie prudce rostl i klesal. Historického maxima dosáhl v roce 1984, kdy činil téměř 165. Jeho historické minimum bylo téměř 70 v roce 2007. V dubnu 2022 se index pohyboval kolem 100.

Myslím, že jsem celkem jasně ukázal spletitou síť, kterou ovlivňuje právě tento ukazatel. Nějakou formou se totiž dotkne byznysu téměř každé společnosti na burze, do které se třeba zrovna chystáte investovat. Jeho důležitost je myslím celkem pochopitelná. Doufám, že vám článek pomohl - a těm, kteří index neznali, doplní další drobný dílek skládanky při rozhodování o další investici.

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.