S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Jak najlepiej kupować ETF-y replikujące indeks S&P 500

Jaczek Vodiczka
24. 8. 2022
8 min read

Wszędzie wokół widzisz porady inwestycyjne typu: inwestuj w S&P 500, to najłatwiejszy sposób na zarabianie pieniędzy. Ta rada jest w porządku i chyba się z nią zgadzam. Pozostaje jednak pytanie, jak to zrobić w najbardziej praktyczny sposób. Sposobów jest kilka, a ja chciałbym Ci podpowiedzieć ten, który zapłacisz najmniej w opłatach i będzie najbardziej skuteczny.

Jak pokażemy, inwestowanie z wykorzystaniem S&P 500 nie jest nauką o rakietach

Kilka informacji na temat S&P 500

Dla totalnie początkujących dobrym pomysłem będzie krótkie przedstawienie naszego ukochanego indeksu S&P 500. Jest to indeks giełdowy skupiający akcje 500 największych amerykańskich spółek. Jego tradycja sięga 1923 roku, ale dopiero od 1957 roku indeks ten rozrósł się do obecnych 500 spółek. Skrót S&P oznacza Standard & Poor's, amerykańską agencję, która oczywiście tworzy indeks.

Spółki wchodzące w skład tego indeksu są wybierane głównie na podstawie ich kapitalizacji rynkowej, która jest określana przez aktualną cenę akcji i liczbę akcji pozostających w obrocie. Waga każdej spółki jest obliczana poprzez wzięcie kapitalizacji rynkowej spółki, która jest następnie dzielona przez całkowitą kapitalizację rynkową indeksu. Widać więc, że kolejność i skład firm w indeksie jest różna. Możemy, faktycznie, spojrzeć w przeszłość. Za przykład niech posłuży 10 najlepszych firm z ostatnich 42 lat.

https://www.youtube.com/watch?v=kfMFDcuDKYA&ab_channel=chichaelmoh

Należy również zaznaczyć, że S&P 500 jest tylko indeksem, więc nie można w niego bezpośrednio inwestować. Jego obecna wartość wynosi jakoś ponad 4100 punktów, czyli wielkość bezwymiarową. Dlatego zawsze inwestujemy w ETF (exchange traded fund). Można go kupić normalnie jak np. akcje, a w naszym przypadku ma za zadanie śledzić wspomniany indeks. Te fundusze mają już wartości w danej walucie i można je znaleźć na giełdach.

ETF-y występują w dwóch podstawowych formach, albo mamy akumulacyjne, albo dystrybucyjne. Akumulacyjne ETF-y pobierają otrzymane dywidendy, które wynikają z posiadania danego ETF-u. Distribution ETFs wypłacają te dywidendy bezpośrednio do Ciebie. Pytanie, który typ jest lepszy. To zależy od osobistych preferencji inwestora, ja tylko zamieszczę pod tym akapitem wykres wyników obu typów ETF-ów.

Szara linia: wyniki indeksu S&P 500 bez reinwestycji, niebieska linia: wyniki z reinwestycją, źródło: vaneck.com

Teraz możemy wreszcie przejść do najważniejszej części tego artykułu. Czyli jak i gdzie kupować te ETF-y.

Patria Finance

Patria Finance to czeski bank inwestycyjny, który został założony w 1993 roku. Ma więc jakąś historię i szacunek. Oferuje akcje z Czech, innych krajów europejskich, czy również na przykład z USA. W ofercie znajdziemy również różne fundusze inwestycyjne czy ETF-y.

Dla naszych celów wyraźnie najważniejsza jest zakładka Regularne inwestycje.

Znajdziemy tu dwa ETF-y skupione na S&P 500, pierwszy z nich jest notowany na giełdzie w Amsterdamie, drugi na giełdzie w Londynie. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że pierwszy z nich ma znacznie wyższą opłatę za zarządzanie(0,2%) w porównaniu do drugiego(0,07%). Wynika to z faktu, że pierwszy z nich ma pełnić funkcję tzw. hedge. Nie chcę Cię tym obciążać, bo pierwszy ETF ma prawie trzykrotnie wyższą opłatę za zarządzanie, więc automatycznie jest mniej opłacalny.

Kiedy dokonasz pierwszego zakupu, dowiesz się, że Patria pobiera opłatę wstępną w wysokości 0,8%. Opłata ta będzie pobierana co miesiąc od kwoty, za którą ETF jest automatycznie nabywany. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę, że kupujemy ETF, który jest zazwyczaj w obcej walucie. Tak więc przy przelewie ze zwykłego konta koronnego Patria dokona przewalutowania, które jest dość kosztowne, i pobierze od Ciebie 1,5% kwoty, która jest przewalutowywana. Polecam więc nie korzystać z przewalutowania.

Ogólnie rzecz biorąc, Patria jest sprawdzoną czeską firmą z dobrym wsparciem przez e-mail lub telefon. Środki można wpłacać tylko poprzez konto bankowe, podobnie jak wypłacać. Za największą wadę uważam opłaty startowe 0,8%, czyli sporo.

Port

Portu to internetowa platforma inwestycyjna, która istnieje na rynku od 2017 roku. To jest robo-doradztwo. Jej macierzystą firmą jest WOOD & Company. Pozwala inwestować w ETF-y, kryptowaluty czy kolekcje. Stale poszerza swoje portfolio ofertowe.

Na pierwszy rzut oka interfejs internetowy jest lżejszy i nowocześniejszy od Patrii. Nas najbardziej zainteresuje opcja inwestowania w ETF-y skupiające się na indeksie S&P 500. To jest tutaj naprawdę proste i śmiem twierdzić, że nie ma nic prostszego niż to. Jeśli przejdziesz do strategii i klikniesz na znane akcje amerykańskie, zobaczysz tę stronę.

Możesz zauważyć opłatę roczną w wysokości 0,89%, ale można ją obniżyć o 40% do 0,53%, jeśli ustalisz dłuższy horyzont inwestycyjny (15 lat). Jest trochę lepiej, ale to wciąż dość wysoka liczba.

Maklerzy zagraniczni

W tej kategorii przyjrzę się bliżej tylko XTB i Degir, bo tylko z nimi mam jakieś większe doświadczenie. Produkty skupiające się na S&P 500 są również oferowane przez eToro, ale w ich przypadku są to tylko CFD (kontrakty na różnicę). Kontrakty CFD wykorzystują mechanizm dźwigni finansowej, czyli instrumentu bardzo ryzykownego. Z tego powodu nie będę Cię tym w ogóle zamęczał, dodatkowo nie będziesz posiadał żadnego ETF-u z tym instrumentem.

Dla początkującego użytkownika początkowa orientacja w platformie XTB będzie problematyczna, to pewne. Jednak dla naszych celów sama wiedza, jak znaleźć i kupić wybrany ETF, może nie być takim problemem. Do najlepszych wyborów zaliczyłbym te:

  • iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc USD)
  • Vanguard S&P 500 UCITS ETF (Acc USD)
  • Invesco S&P 500 UCITS ETF (Acc USD)

Kiedy skopiujesz nazwę ETF do wyszukiwarki w xStation, powinieneś bezpiecznie znaleźć swój ETF. Wybrałem te, które wiem, że XTB oferuje i są też największe pod względem wielkości. Opłaty za zarządzanie w ich przypadku wynoszą poniżej 0,07%.

Nadal byłbym ostrożny z nawiasem po nazwie ETF przy ich wyborze. Skrót Acc oznacza Accumulation ETF, co wyjaśniliśmy na początku artykułu. Oczywiście dystrybucyjne ETF-y można znaleźć również u swojego brokera. USD to waluta, w której notowany jest ETF. W tym momencie trzeba być bardzo ostrożnym. Musisz kupować w walucie, w której również prowadzisz swoje konto. Na przykład, jeśli masz konto w euro i chcesz kupić dolarowy ETF, zlecenie zostanie zrealizowane, jeśli będzie wystarczająca ilość środków, ale po bardzo niekorzystnym przeliczeniu.

Degiro cieszy się popularnością wśród inwestorów głównie ze względu na szeroką ofertę funduszy ETF, a także przyjazną politykę opłat wobec nich. Orientacja może być trudniejsza u tego brokera właśnie w jego naprawdę ogromnej ofercie ETF. Przykładem dla wszystkich jest poniższy screen, gdzie do wyszukiwania wpisałem wspomniany wcześniej iShares Core S&P 500 UCITS ETF.

Nie martw się jednak, to wciąż ten sam instrument. Jedyną różnicą jest to, na jakiej giełdzie i w jakiej walucie handluje dany ETF.

Największą zaletą Degiro jest bezpłatny zakup ETF-u raz w miesiącu, co w zupełności wystarcza przy metodzie DCA (dollar cost averaging), gdzie kupuje się regularnie bez względu na rozwój sytuacji na rynku.

Minusem na pierwszy rzut oka może wydawać się wpłacanie pieniędzy na konto. Po prostu nie ma innego sposobu niż korzystanie z konta bankowego, trzeba przesłać swoje czeskie korony do Degiro, gdzie następnie przelewane są euro. Są one wykorzystywane do transakcji. Może się to wydawać szkieletowe i niekorzystne, ale z dostępnych informacji wynika, że współczynnik konwersji jest korzystny i firma nie próbuje Cię zedrzeć.

Podsumowanie

Osobiście przeszedłem przez wszystkich wymienionych tu brokerów i jednego doradcę robo. Nie jest to najlepszy sposób, dlatego piszę o tym tutaj, żebyście nie musieli przechodzić przez to samo. Chcę również wspomnieć, że istnieje ton więcej brokerów i innych usług tam, więc szanse są dowolne z nich są lepsze do zakupu ETF.

Tak czy inaczej, Degiro jest w moich oczach zwycięzcą. Zero opłat od miesięcznych zakupów ETF, duża oferta ETF, dobre przewalutowanie przy przelewach z konta bankowego, odpowiednia przejrzystość platformy. Oto powody, dla których Degiro byłby gorącym kandydatem do zakupu ETF.

Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście coś dodać w moim podsumowaniu, chętnie usłyszę w komentarzach. Wielkie dzięki, jeśli dotarłeś do tego momentu 😄

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.