S&P 500 ^GSPC 5,311.05 +0.15%
Nvidia NVDA $950.77 +2.81%
Tesla TSLA $174.80 -1.50%
Microsoft MSFT $424.81 +1.09%
Alphabet GOOG $178.78 +0.84%
Apple AAPL $191.30 +0.75%
Amazon AMZN $183.72 -0.53%
Meta META $469.84 -0.44%

3 sposoby inwestowania w kryptowaluty bez bezpośredniego kupowania kryptowalut + przykłady spółek

Jaczek Vodiczka
24. 8. 2022
6 min read

Wiele osób i potencjalnych inwestorów chciałoby również zainwestować w kryptowaluty, ale nie są gotowi zaakceptować zmienności kryptowalut. Dla tej grupy istnieją alternatywne metody, dzięki którym mogą pośrednio uczestniczyć w tym megatrendzie. Jak więc wejść do gry kryptowalutowej bez bezpośredniego zakupu kryptowalut?

Alternatywne opcje, poprzez które można wejść w środowisko kryptowalut.

Na szczęście można dodać trochę ekspozycji na kryptowaluty do swojego portfela bez konieczności kupowania rzeczywistych kryptowalut. Istnieją trzy najbardziej znane sposoby inwestowania, które nie wiążą się z jawnym zakupem.

 • Inwestowanie w ETF-y kryptowalutowe - Niektóre ETF-y dają Ci ekspozycję na kryptowaluty bez bezpośredniego kupowania cyfrowych walut.
 • Inwestowanie w firmy, które mają kryptowaluty w swoim portfelu - Tego typu firmy wykorzystują środki do inwestowania w kryptowaluty, co oznacza, że mają je w swoim bilansie.
 • Inwestowanie w technologię blockchain lub tworzenie infrastruktury kryptowalutowej - Inwestycja ta obejmuje każdą firmę skupioną na blockchainie, wydobywaniu kryptowalut lub transakcjach transgranicznych.

Te alternatywy mogą mieć korzyści dla "niewierzących" w to, że wartość firmy nie jest oparta wyłącznie na cenie kryptowalut. Te akcje i papiery wartościowe mogą dać Ci dużą ekspozycję na kryptowaluty bez przyjmowania całego ryzyka związanego z niestabilnością tych walut cyfrowych.

Korzyści z tego typu inwestowania?

Z pewnością widać, że obecnie w 2022 roku świadomość kryptowalut jest znacznie wyższa niż w 2017 roku, na przykład również ze względu na zaangażowanie dużych, globalnie znanych firm takich jak: BlackRock i współpraca z CoinBase, Tesla ostatnio Samsung ogłosił uruchomienie giełdy w 2023 roku i wiele innych. Więc strach ludzi jest teraz prawdopodobnie mniejszy, ale ta zmienność nadal istnieje i mainstreamowy handel detaliczny boi się wahań cen. Główną zaletą inwestowania w tego typu akcje jest to, że nie kupujesz jednego rodzaju kryptowaluty i masz nadzieję, że wzrośnie jej wartość. Firmy te oferują dywersyfikację na tak zmiennym rynku. Inwestujesz również w technologię blockchain i cyfrowe systemy płatności, które prawdopodobnie staną się bardziej popularne w przyszłości, ponieważ więcej świata przechodzi do Internetu.

1. inwestowanie w ETF-y kryptowalutowe

 • ProShares Bitcoin Strategy ETF $BITO+3.5% - Ponieważ jest to futures ETF, firma nie posiada żadnego bitcoina. Zamiast tego, fundusz zyskuje ekspozycję na ceny bitcoinów za pomocą kontraktów futures.
 • iShares Blockchain and Tech ETF $IBLC+6.7% -Innowacyjny ETF , który dąży do śledzenia wyników inwestycyjnych indeksu złożonego ze spółek amerykańskich i spoza USA zaangażowanych w rozwój, innowacje i wykorzystanie technologii blockchain i kryptowalut.

2) Inwestowanie w firmy, które mają w swoim portfolio kryptowaluty

 • Microstrategy $MSTR+8.1% -Firma ta inwestuje w bitcoiny jako podstawowe aktywo rezerwowe. Choć firma oferuje różne usługi takie jak: business intelligence i usługi w chmurze, jest właścicielem bitcoinów o wartości kilku miliardów dolarów. Stąd z pewnością firma ta jest w dużej mierze powiązana ze wzrostem wartości bitcoina.
 • Coinbase Global $COIN - Coinbase to pierwsza publiczna giełda kryptowalut i jedna z najpopularniejszych dostępnych giełd. Firma znana jest z ułatwiania nowym inwestorom wejścia na rynek poprzez kupowanie i sprzedawanie dziesiątek kryptowalut. Oferuje również usługi edukacyjne, w tym samouczki i aktualizacje rynkowe, aby początkujący inwestorzy kryptowalutowi mogli się uczyć.
 • Robinhood $HOOD+2.7% - Jest dość popularną aplikacją w USA, która od niedawna umożliwia użytkownikom handel kryptowalutami wraz z akcjami i opcjami. Robinhood ma pod zarządzaniem aktywa kryptowalutowe o wartości miliarda dolarów, polegające na przychodach z handlu kryptowalutami. Ma znaczną przewagę konkurencyjną nad swoimi konkurentami, ponieważ mają model bezprowizyjny.

3) Inwestowanie w technologię blockchain lub tworzenie infrastruktury kryptowalutowej

 • Riot Blockchain $RIOT+8.3% - Jest jednym z największych górników bitcoinów w Ameryce. Ich model biznesowy polega na "wydobywaniu" bitcoinów, a ponieważ szacuje się, że ostatni bitcoin zostanie wydobyty dopiero gdzieś w 2140 roku, firmy te mają wiele do zrobienia i oczywiście ich wartość jest dość zależna od wartości bitcoina.
 • PayPal $PYPL+0.7% -PayPal chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, oprócz swojego tradycyjnego modelu biznesowego, pozwala użytkownikom kupować, sprzedawać i przechowywać waluty takie jak Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin. PayPal stworzył tę listę, ponieważ rozszerza dostęp zwykłego człowieka do transakcji kryptowalutowych. Dzięki PayPal ludzie mogą używać tych wybranych kryptowalut do płacenia za zakupy w sklepach internetowych.
 • Bitfarms $BITF+4.6% - Bitfarms podobnie jak Riot Blockchain jest północnoamerykańską firmą wydobywającą kryptowaluty, stąd również ich wartość jest zależna i podatna na zmienność bitcoina.
 • Silvergate Capital Corporation $SI - Jest platformą bankowości kryptowalutowej, która zbudowała system płatności w czasie rzeczywistym, Silvergate Exchange Network, w celu natychmiastowego księgowania i rozliczania transakcji z giełdami kryptowalut. Tę firmę można określić jako mniej podatną na zmienność kryptowalut i być może akceptowalną alternatywę dla najbardziej sceptycznych sceptyków.
 • Marathon Digital Holdings $MARA+16.2% - jest firmą technologiczną zajmującą się cyfrowymi aktywami, która skupia się na wydobywaniu, przetwarzaniu i weryfikacji transakcji bitcoinowych. Firma otrzymuje wynagrodzenie w bitcoinach, które może sprzedać, aby wygenerować przychody, więc ich wartość jest również dość podatna na zmienność cen bitcoinów.

Jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty, ale obawiasz się zmienności, to myślę, że wymieniłem tutaj 3 ciekawe sposoby, które w pewien sposób oferują zaangażowanie w grę kryptowalutową. Jednak zdecydowanie rozważyłbym coś takiego, wiem, że jest wielu kryptowalutowych naiwniaków, ale widać to, coraz większe firmy się angażują. Dzisiejszym przykładem jest ogłoszenie przez CEO Mastercard, że rozpoczynają współpracę z Binance nad integracją płatności kryptowalutowych, dla ich ogromnej sieci ponad 90 milionów użytkowników, co dla mnie jest bardzo byczym newsem i tylko potwierdza to, co zostało tutaj napisane.

https://www.youtube.com/watch?v=5_cyE10Ljms&ab_channel=MillionairesInvestmentSecrets

To także ciekawa perspektywa i opinie na temat tego, dlaczego ta branża powinna się rozwijać i ile kapitału można w nią "wlać".

Oczywiście decyzja należy do każdego inwestora i nie jest to doradztwo inwestycyjne, a jedynie analiza możliwości pośredniego inwestowania w kryptowaluty.

Jeśli podobał Ci się ten post, będę wdzięczna za komentarz i follow.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.