S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Rychlý pohled: The Procter & Gamble Company. Jak si vede velikán se spotřebním zbožím?

Martin Bartkovský
24. 8. 2022
5 min read

Zdravím všechny investory, dnes se podíváme na starou dobrou, ale nudnou klasiku, a tou společností není nikdo jiní než Procter and Gamble $PG+0.1%  . Několikrát jsem o ní viděl psát nebo slyšel někoho mluvit jako o nudné společnosti, kdy se investoři spoléhají spíše na dividendy. Jak je tedy na tom společnost z pohledu čísel? Na to se podíváme v dnešním Rychlém pohledu.

P/E- Ve screenerech můžete najít hodnotu něco jako 25. Z mého pohledu je P/E zhruba 31. Na to, že se jedná o společnost vyrábějící spotřební zboží, kdy tu není už moc prostor k růstu, tak je P/E 31 hodně vysoko, což nemusí být dobré.

Tržní kapitalizace- Tržní kapitalizace společnosti se aktuálně pohybuje kolem 350 mld. USD.

Marže- Za posledních pět let byly čisté marže následující: 14%, 5%, 18%, 18%, 18%. Z čehož následně vyplívá, že průměrná čistá marže za posledních pět let byla 14%. Zde mě zase společnost naopak překvapila a to nejen tou průměrnou čistou marží, ale tím, že si v posledních 3 letech drží konstantě čistou marži na 18%.

Růst tržeb a zisků- Tržby společnosti rostly za posledních 5 let průměrně o necelé 4% ročně a čistý zisk potom průměrně o zhruba 10%. Zde je také vidět to zvyšování čistých marží.

Snižování počtu akcií v oběhu- Zde společnost neprovádí žádné extra velké zpětné odkupy akcií, spíše přebytečnou hotovost využívají k výplatám dividend. Za posledních pět let počet akcií v oběhu klesl, ale jenom mírně. Důležité je, že se nezvyšuje.

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva- Zde je to jenom takový orientační bod, není to nic nezbytného. Zde tento bod společnost nesplňuje, což ale tak úplně nevadí, protože je to jenom pojistka pokud by společnost nevydělala ani cent.

Růst provozního a volného cashflow- provozní cashflow společnosti rostlo za posledních pět let průměrně o zhruba 2% ročně a volné cashflow potom průměrně o zhruba 4% ročně. Zde vidím jako pozitivum, že jak volné cashflow, tak i čistý zisk rostou rychleji než provozní cashflow a tržby.

Cena/volné cashflow- Zase na internetu můžeme narazit na hodnotu kolem 69, ale pokud vezmeme v úvahu, že průměrné volné cashflow za posledních 5 let bylo zhruba 13 mld. USD, tak potom nám vychází P/FCF kolem 26. Já osobně bych jenom takhle z první ruky začal o společnosti přemýšlet na hranici její kapitalizace okolo 260 mld. USD z hlediska volného cashflow a je to jen hodně hrubý nástřel. Což by znamenalo pokles ceny o zhruba 25% oproti současné ceně.

Návratnost investovaného kapitálu- Průměrná návratnost investovaného kapitálu společnosti činila za posledních pět let zhruba 15%, což je na povahu podnikání a na obor, ve kterém společnost působí dobrá návratnost.

Splácení závazků z volného cashflow- Pokud by společnost vynakládala průměrně 13 mld. USD ročně na splácení závazků, tak by tyto závazky splatila za zhruba 5 let. Takže z tohoto pohledu není společnost ani moc předlužená.

Ocenění

Koukal jsem se na dlouhodobý vývoj volného cashflow za posledních 10 let, kde je průměrný růst volného cashflow 7,5% ročně. Vzhledem k tomu, že společnost si drží poměrně slušné marže, tak jsem se jako normální scénář rozhodl použít růst na dalších 10 let průměrně o 7% ročně. Nejhorší scénář pak bude průměrný růst o 4% ročně a nejlepší potom bude o 9% ročně. P/FCF potom bude 10, 13 a 16 a návratnost u všech tří variant 12,5%. Po započtení bezpečnostního polštáře mi cena vyšla někde kolem 64USD, což by znamenalo pokles ceny o zhruba 55% oproti aktuální ceně.

Závěr

Je společnost kvalitní? Myslím si, že bezesporu je, akorát je nadhodnocená a očekával bych zde propad ceny. V tuto chvíli o společnosti neuvažuju a ani ji nemám zájem hlouběji analyzovat. O analýze bych uvažoval, až by se cena začala blížit zmíněným 64USD. Dle mě je tato společnost známá hlavně pro svoji udržitelnost dividend a z toho důvodu ji většina investorů kupuje. Většina těchto investorů jsou dividendový investoři, kteří se hlavně zaměřují na příjem z dividend a jejich udržitelnost a nevadí jim si za společnost připlatit, což samozřejmě neříkám že je špatně. Jenom pro mě jako hodnotového investora je aktuálně společnost nezajímavá z hlediska ceny.

Tohle by bylo k rychlému pohledu vše. Budu rád, když mi zanecháte váš názor v komentářích. Pokud vás tento koncept baví, tak mi neváhejte dát follow. A pokud máte nějakou akcii, na kterou byste chtěli udělat rychlý pohled tak mi ji také můžete napsat do komentářů.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.