S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Firma samochodowa z potencjałem do zdetronizowania Tesli? Z potencjałem 10X i partnerstwem z Amazonem

Jaczek Vodiczka
25. 8. 2022
8 min read

Czy jakiejś firmie uda się zdetronizować Teslę z tronu EV? Próbują to zrobić takie firmy jak NIO, Lucid, Xpeng, General Motors, Ford Motor i Rivian. Pytanie, czy któremuś z nich się to uda, czy też czołówka jest już nieosiągalna? Znane nazwiska, takie jak Ray Dalio czy David Einhorn, doskonale zdają sobie z tego sprawę i kierują swoją uwagę na jedną ze wspomnianych spółek EV.

Spojrzenie na ciekawy EV Stock - Rivian.

Pytanie, czy komukolwiek uda się kiedykolwiek odczarować Teslę, ale jeśli mamy w to wierzyć lub chcemy, by tak się stało, dobrze jest przyjrzeć się temu, w co wierzą ludzie posiadający więcej informacji. Pewną ciekawostką jest to, że wspomniani wcześniej zarządzający funduszami hedgingowymi Ray Dalio i David Einhorn nabyli w zeszłym kwartale akcje Rivian $RIVN-1.9% o wartości 4 milionów dolarów, nie mówię, że to jakiś ogromny pakiet, ale na pewno warto zwrócić na to uwagę.

Krótka definicja $RIVN-1.9%

Rivian Automotive, Inc. projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje pojazdy elektryczne i akcesoria. Firma oferuje pięciomiejscowe pickupy i pojazdy sportowo-użytkowe. We współpracy z Amazon.com dostarcza platformę Rivian Commercial Vehicle dla elektrycznych samochodów dostawczych. Spółka sprzedaje swoje produkty bezpośrednio do klientów na rynku konsumenckim i komercyjnym. Firma Rivian Automotive, Inc. została założona w 2009 roku i ma siedzibę w San Jose w Kalifornii.

Firma jest powszechnie uważana za jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie i obiecujących producentów pojazdów elektrycznych na świecie. Rivian spełnia swoje skorygowane cele w zakresie dostaw i produkcji, nawet na złym rynku, który jest teraz przeważający w połączeniu z niedoborem półprzewodników i różnego rodzaju towarów. Niektórzy analitycy uważają, że Rivian ma to, czego potrzeba, aby stać się jednym z najbardziej wartościowych producentów EV na świecie do 2030 roku.

Rivian's R1T

W 2021 roku Rivian rozpoczął dostawy swojego pierwszego modelu - R1T. R1T to elektryczny pick-up, który mieści pięć osób i może przejechać około 450-480 kilometrów na jednym ładowaniu, może też pochwalić się ciekawym czasem przyspieszenia 0-100 km/h w około 3 sekundy, co jest naprawdę interesującą liczbą jak na pick-upa. Jest to bardzo wysokiej jakości podbierak elektryczny. A jego ceny zaczynają się obecnie od 73 tysięcy dolarów. Rivian dostarczył prawie 1 000 tych ciężarówek w 2021 roku i jest na dobrej drodze do dostarczenia ponad 20 000 R1T w tym roku.

https://www.youtube.com/watch?v=0BmG0ZlnmHE&ab_channel=ThrottleHouse Ciekawy filmik poglądowy na temat R1T.

Oczywiście dywersyfikują swoje portfolio i ich kolejnym modelem jest elektryczny SUV - R1S. To duży SUV, który wygodnie pomieści do siedmiu pasażerów i ich ekwipunek. Jego zasięg to około 480-500 km na jednym ładowaniu, a przyspieszenie od 0-100 km/h to, podobnie jak w przypadku R1T, coś koło 3 sekund. Posiada opcję napędu na wszystkie koła i jest wyposażony w takie same elementy wnętrza jak R1T. Dostawy R1S ledwo się rozpoczęły, firma dostarcza modele na razie tylko pracownikom. Wkrótce ma się rozpocząć publiczna sprzedaż. Szacowana cena sprzedaży zaczyna się gdzieś w okolicach 72/3 tys. dolarów, podobnie jak u kolegi.

https://www.youtube.com/watch?v=ktZyl525zIo&ab_channel=KelleyBlueBook

Również ciekawy filmik z recenzji i opinie o modelu R1S.

Przewidywania dla Riviana

W długim okresie analitycy uważają, że wysokiej jakości akcje EV są świetnymi wieloletnimi inwestycjami. Rzeczywiście, EV wzrosną z około 10% dzisiejszej sprzedaży samochodów do 50% plus do 2030 roku /takie są szacunki/. Ponieważ cała branża rozwija się 5x, firmy z jej czołówki będą sprzedawać dużo samochodów, osiągać duże zyski i tworzyć dużą wartość dla akcjonariuszy. Analitycy oceniają również, że jednymi z największych zwycięzców na rynku akcji w ciągu następnej dekady będą spółki EV, do których może należeć Rivian, który podlega tym byczym fundamentom:

  • Rivian buduje pozycję lidera w silnie napędzanym przez popyt i szybko rozwijającym się sektorze EV. Luka na rynku większych samochodów jest bardzo duża, z bardzo prężnymi i silnymi motorami popytu. Zapewne w miarę elektryfikacji tej części rynku motoryzacyjnego pojawi się równie duży rynek i popyt na większe EV. W tej chwili nie ma wyraźnego lidera na tym rynku. Jednak Rivian ma za sobą obiecujący początek z fantastycznym, pierwszym na rynku pojazdem, który ma jedne z najlepszych specyfikacji w branży.
  • Silna technologia stojąca za firmą Rivian. Firma Rivian zbudowała wyjątkową luksusową markę i opracowała najnowocześniejszą technologię akumulatorów i momentu obrot owego dla pojazdów elektrycznych. To dwie rzeczy, które są kluczowe dla stworzenia świetnego pojazdu elektrycznego użytkowego. W rzeczywistości R1T jest prawdopodobnie najpotężniejszym elektrycznym pick-upem na rynku i powinien nim pozostać w najbliższej przyszłości.
  • Popyt na modele Rivian zaznacza się liczbą ponad 90 000 zamówień przedpremierowych na R1S i R1T, co dowodzi, że konsumenci chcą tych samochodów.
  • Rivian ma również bardzo unikalne i obiecujące partnerstwo z Amazonem. Gigant handlu detalicznego zakupi od firmy Rivian co najmniej 100 000 elektrycznych furgonetek.

https://www.youtube.com/watch?v=BAb0ZeJUtIY&ab_channel=CNBCTelevision Doszło do naprawdę ciekawej współpracy między Amazonem a Rivianem i co jasne, ta współpraca może się dalej rozszerzać. Amazon zasadniczo wybrał Rivian jako swojego "konia" w wyścigu EV. Będzie on na szeroką skalę konwertował całą swoją flotę na samochody marki Rivian. Stanowi to ogromną, długoterminową szansę dla firmy.

  • Pod względem gotówki również radzi sobie całkiem nieźle i ma w bilansie prawie 20 mld dolarów. Ta gotówka daje firmie niemal nieuczciwą przewagę konkurencyjną nad rówieśnikami z "branży". A ta gotówka ma być wykorzystana przez Rivian do rozszerzenia bazy technologicznej, ponieważ zamierzają zainwestować te pieniądze w najbliższych latach w rozwój najnowocześniejszych technologii i zabezpieczyć wiodące na rynku umowy na dostawy oraz ustanowić wiodące na rynku możliwości produkcyjne, co jest bardzo ważne. Posiadanie do dyspozycji 20 miliardów dolarów może pozwolić firmie na ugruntowanie naprawdę ciekawej pozycji w branży EV w ciągu najbliższych kilku lat.

Matematyka konspiracyjna

Rivian może osiągnąć kamień milowy w postaci milionów przesyłek rocznie do końca tej dekady. Przy średniej cenie sprzedaży 70 tys. dolarów przekłada się to na łączne przychody w wysokości 70 mld dolarów. Zakładając podobny profil marży jak Tesla - 30% marży brutto i 20% marży operacyjnej - dałoby to zysk operacyjny na poziomie 14 mld dolarów. Zysk netto po opodatkowaniu to około 10 mld dolarów. Prosta 20-krotność ceny do zysków (P/E) implikuje potencjalny cel wyceny Rivian na poziomie 200 miliardów dolarów do końca tej dekady. To prawie 10-krotność obecnej kapitalizacji rynkowej, co oznacza, że akcje Rivian mogą być potencjalnie 10-krotne.

TipRanks Źródło.

Z wykresu widzimy, że na podstawie przewidywań 11 analityków, mediana ceny akcji Rivian jest na poziomie 48$. Jeśli chodzi o ocenę, to 7 z nich nadało jej status BUY, 3 HOLD i 1 SELL.

Źródło: Yahoo.Finance

Ciekawy rating możemy zobaczyć również na Yahoo.Finance, gdzie analitycy ustalili medianę ceny na poziomie 59 dolarów, co jest naprawdę niezłym wzrostem w stosunku do obecnej ceny, a górną granicę wyznaczyli aż na 147 dolarów.

Źródło.

Jak widzimy na wykresie, przy obecnej wartości cena jest naprawdę ciekawa, bo HIGH sięga gdzieś 140-150 USD, ale to było spowodowane oczywiście notowaniami, ale LOW jest gdzieś przy 22-23 USD i dlatego uznałbym obecną cenę za dość ciekawą i jeśli ktoś myśli o inwestycji, to nie bałbym się zainwestować teraz 1/3 lub połowę pozycji.

https://www.youtube.com/watch?v=MXixiiarcJc&ab_channel=BenSullins

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o Rivian, tutaj załączam ciekawą recenzję z opiniami użytkowników.

Dla mnie jest to zdecydowanie ciekawa spółka, która jest naprawdę nisko od ATH i przez to obecna cena jest dość ciekawa, zdecydowanie poszedłbym w DCA, gdyż mamy niepewny rynek i może jeszcze spaść. Co jest zdecydowanie bycze - współpraca z Amazonem i to, że inwestują ciekawe nazwiska jak Ray Dalio i David Einhorn i ich fundusze dobrze sobie radzą i mają dużo danych. Jest to jednak tylko moja opinia, a nie porada inwestycyjna, więc zdecydowanie wykonaj własne badania przed inwestycją.

Jeśli spodobał Ci się ten post, będę szczęśliwa za komentarz i follow :)


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.