S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Podstawy inwestowania: czym w ogóle jest akcja?

Jaczek Vodiczka
25. 8. 2022
6 min read

Często piszę tu o dość konkretnych rzeczach, małych wskaźnikach, nowościach w poszczególnych spółkach czy zjawiskach gospodarczych. Ale uznałem, że może być wielu początkujących, którzy mogą zagłębiać się w same podstawy. Wszyscy tam byliśmy. Postaram się więc w tej mojej "serii" naświetlić same podstawy. Najwyraźniej jak się da... ale nie mogę nic obiecać 😂

Wall Street to prawdopodobnie najważniejsze centrum światowego biznesu

Co to jest zapas?

Zacznę jak zmęczony nauczyciel szkoły podstawowej - wcisnę tu tylko definicję i do widzenia. Ale jest ku temu powód. Relax 😁

Akcja to papier wartościowy, który reprezentuje częściową własność spółki. Kupując akcje spółki, kupujesz niewielki kawałek tej spółki, zwany udziałem. Inwestorzy kupują akcje spółek, które ich zdaniem będą rosły na wartości. Jeśli tak się stanie, wartość akcji spółki wzrośnie. Akcje te można następnie sprzedać z zyskiem. Jeśli posiadasz akcje w spółce, jesteś nazywany akcjonariuszem, ponieważ masz udział w zyskach spółki.

Chciałbym rozbić tę definicję. Biorąc pod uwagę fatalne nauczanie wiedzy o finansach w szkole i rodzinę, w której nikt nie interesował się inwestowaniem, wiem, że nawet w tak prostym wyjaśnieniu kompletny początkujący może się pogubić.

Akcja to papier wartościowy - tutaj warto wiedzieć, że papier wartościowy nie równa się automatycznie akcji. Istnieje kilka rodzajów papierów wartościowych - obligacje, akcje itp. Mniej więcej jest to oficjalny dokument, który potwierdza Twoją własność - w tym przypadku własność udziału w spółce.

Kiedyś akcje były tak naprawdę fizycznymi, papierowymi certyfikatami. Dziś, choć zapewne można w jakiejś formie posiadać papierową akcję (ale będzie ona miała raczej cel symboliczny, dekoracyjny), liczy się wpis do księgi, którego dokonuje dla Ciebie makler i kupuje akcję w Twoim imieniu.

Udziały w papierze. Źródło

Inwestorzy kupują akcje spółek, które ich zdaniem będą rosły na wartości. Niekoniecznie. Możemy kupować akcje w innych celach. Pomijając te nieco większe spekulacje, drugim najważniejszym powodem zakupu akcji jest chęć uzyskania dywidendy. Dywidenda to nagroda wypłacana przez spółkę akcjonariuszom niezależnie od wzrostu lub spadku kursu. Tzn. nie jest to do końca ścisłe, może się zdarzyć, że dywidenda zostanie zmniejszona lub zlikwidowana, aby np. utrzymać dobrą kondycję finansową, ale to raczej wyjątki. Pozostańmy przy tym, że dywidenda to REGULARNIE wypłacana drobna nagroda dla akcjonariuszy. Zwykle mówimy o mniej więcej 0,1 - 10%. Nagroda jest zwykle wypłacana kwartalnie - więc wtedy co 3 miesiące otrzymujesz jedną czwartą rocznego zysku z dywidendy. Sporadycznie jest też wypłacana co miesiąc - wtedy analogicznie dostajemy co miesiąc jedną dwunastą.

Następnie omawiam dywidendę bardziej szczegółowo w innym artykule. Teraz ważnym punktem dla nas jest to, że głównym powodem kupowania i trzymania akcji niekoniecznie jest wzrost jej ceny. Przez większość czasu jednak wzrost cen to korzystny stan 😁

Myślę, że mniej więcej zgadzam się z resztą definicji. Więc przejdźmy dalej.

Cena

Wykres ceny akcji Apple

Co mówi nam taka cena akcji? Nie będziemy rozwodzić się nad tym, czy cena jest dobra czy nie, pozostańmy przy konkretnej wartości. Ten konkretny bardzo mnie zmylił na samym początku - dlaczego jedna spółka jest warta powiedzmy 170$ jak $AAPL+0.0% tutaj, a inna 900$ jak $TSLA+1.6%? Nie mówiąc już np. o $BRK-A+0.7%, gdzie jedna akcja jest warta 440 000 $ !!!

Tak naprawdę konkretna wartość nie oznacza w ogóle nic - jeśli Tesla kosztuje 5x tyle co Apple, to nie znaczy, że jest 5x lepsza czy większa. Wcale nie. W rzeczywistości zależy to od liczby akcji w obrocie, liczby podziałów akcji, a nawet tego, ile kosztowała akcja, kiedy została wprowadzona. Wszystko to będzie miało wpływ na cenę akcji. Jego wartość bezwzględna nic wtedy nie znaczy. Musimy zawsze patrzeć na cenę akcji w stosunku do "siły" spółki. Absolutnie doskonała firma może mieć jedną ze swoich akcji za 60 dolarów, a absolutnie fatalna firma może mieć ją za 1000 dolarów.

W sumie to nie jest żaden problem. Jeśli chcę zainwestować, powiedzmy, 320 dolarów w Apple, to po prostu kupię dwie akcje. Z drugiej strony może to być pewien problem - jeśli jedna cała akcja Tesli jest warta 1000 dolarów, to może to być naprawdę duża suma dla początkującego gracza i ryzyko w postaci postawienia dużej ilości pieniędzy na jednej karcie. Problem ten jest jednak obecnie rozwiązywany przez większość brokerów za pomocą tzw. udziałów frakcyjnych. Broker po prostu pozwoli Ci kupić ułamek - może połowę, jedną trzecią, jedną dziesiątą - drogiej akcji. Możesz więc posiadać, powiedzmy, dziesiątą część akcji Tesli za 1000 dolarów - a więc będziesz miał swój kawałek za 100 dolarów. Oczywiście wtedy redukuje to wszystkie inne wartości do jednej dziesiątej.

Tutaj kolejne fajne podsumowanie i wyjaśnienie, czym taka akcja nawet jest:

https://www.youtube.com/watch?v=o4jfBC0AgIM

To są dwie najważniejsze dla mnie kwestie, które też nie były dla mnie do końca jasne na początku. Mam nadzieję, że to mogło komuś trochę pomóc. Jeśli macie pytania, śmiało wrzucajcie je w komentarzach. Zapraszam do zamieszczenia propozycji innego tematu na Podstawy inwestowania 😇.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, to zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.