NVIDIA: wyniki za 2Q i słabe perspektywy nie ucieszyły analityków, ale długoterminowy trend pozostaje optymistyczny

Nvidia Corp. w środę przedstawiła po zamknięciu rynku prognozę na trzeci kwartał, która była znacznie niższa od oczekiwań analityków. Producent układów scalonych stanął przed wieloma wyzwaniami, w tym spadkiem popytu na swoje produkty do gier i profesjonalnych wizualizacji, presją makroekonomiczną i zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

NVIDIA Corporation

Akcje Nvidii spadły aż o 2% we wczesnym czwartkowym handlu, ale potem zwróciły się wyżej, dodając 4%.

Wraz z wynikami za 2Q, NVIDA ogłosiła również słabe perspektywy

Nvidia ogłosiła swoje wyniki za II kwartał po zamknięciu rynku w środę. Firma nie osiągnęła zysku na akcję i nie zrealizowała swojej prognozy na III kwartał z powodu spowolnienia sprzedaży komputerów PC i gier po tym, jak sektory te odnotowały gwałtowny wzrost w 2020 i 2021 roku. Oto najważniejsze liczby z raportu w porównaniu z tym, czego spodziewali się analitycy.

  • Przychody: 6,7 mld USD vs. 6,7 mld USD oczekiwanych
  • Adj. EPS: 0,51 USD wobec oczekiwanych 0,53 USD
  • Centra danych: 3 ,8 mld USD vs. 3,8 mld USD oczekiwanych
  • Gry hazardowe: 2,0 mld USD vs. 2,0 mld USD oczekiwane

Nvidia podała również prognozy przychodów za trzeci kwartał, które nie spełniły oczekiwań, mówiąc, że w tym kwartale przyniesie 5,9 mld dolarów. Wall Street spodziewała się 6,9 mld dolarów.

"Przekształcamy nasz łańcuch dostaw w czasie trudnych warunków makroekonomicznych, ale przejdziemy przez nie" - powiedział w oświadczeniu założyciel i prezes Nvidii Jensen Huang.

https://youtu.be/Jt5oQcQfySY

Nvidia opublikowała swoje wstępne wyniki 8 sierpnia, kiedy to ostrzegła inwestorów, że nie spełni swoich własnych oczekiwań w tym kwartale, ponieważ sprzedaż gier nadal spada.

Według danych firmy, sprzedaż segmentu gier spadła o 33% rok do roku i 44% kwartał do kwartału. Inne firmy produkujące gry, w tym Microsoft, Sony, Nintendo i inne, również odnotowały spadki wydatków na sprzęt do gier.

Kwartalne przychody z gier hazardowych

Podczas gdy analitycy zmagali się z wyobrażeniem o tym, jaka będzie stopa wzrostu dla gier, Kress, dyrektor finansowy Nvidii, pozostał optymistą. "Podczas gdy hazard stoi w obliczu istotnych krótkoterminowych wyzwań makroekonomicznych, wierzymy, że długoterminowe podstawy gier pozostają silne" - powiedziała.

Ostatnim razem, gdy Nvidia cierpiała i gromadziła zapasy produktów gamingowych, podczas "kryptowalutowej zimy" w 2019 roku, sprzedaż spadała rok do roku przez cztery kolejne kwartały. Jeśli Nvidia chce wyjść z tego załamania szybciej i uniknąć długotrwałego spadku, kierownictwo będzie potrzebowało czegoś więcej niż tylko szybkiej zmiany zapasów - podtrzymanie 60% wzrostu w segmencie centrów danych, jak ogłoszono w środę, byłoby dobrym początkiem. Wydaje się jednak, że kierownictwo wyciągnęło wnioski z ostatniej podróży przez cykl sprzedaży półprzewodników i liczy na szybszy zwrot akcji tym razem.

Nvidia wkrótce wprowadzi na rynek nowe produkty

Nvidia ogłosiła swoją nową architekturę chipów o nazwie Hopper w marcu, ale produkty z tymi układami nie trafiły jeszcze na rynek masowy. Bazując na wcześniejszych zapowiedziach, można przypuszczać, że szefowie Nvidii podadzą szczegóły dotyczące nowych kart do gier wykorzystujących układy Hopper podczas jesiennej imprezy GTC (Global AI Developer Conference), która zaplanowana jest na 19-22 września.

"Przebrniemy przez to w ciągu najbliższych kilku miesięcy i wejdziemy w przyszły rok z naszą nową architekturą" - powiedział analitykom współzałożyciel i prezes Nvidii Jensen Huang podczas telekonferencji. "Nie mogę się doczekać, by opowiedzieć o tym więcej na GTC w przyszłym miesiącu".

Co zdaniem analityków czeka Nvidię w przyszłości?

Ale teraz pytania kierują się ku przyszłości. W szczególności, kluczowa debata na Wall Street dotyczy tego, czy przyszłe oczekiwania są ustalane prawidłowo po znaczącym sterowaniu kierownictwem.

Prognoza akcji Nvidii i cele cenowe analityków

Sandler Piper ma rekomendację Overweight i cenę docelową dla akcji NVDA na poziomie 235 USD.

"Uważamy, że październikowy kwartał powinien oznaczać dno dla Nvidii pod względem przychodów" - napisali analitycy Piper Sandler w nocie do klientów. "Szczerze wierzymy, że biznes Nvidii związany z centrami danych powinien się wkrótce unormować, natomiast wzrost w branży gier powinien zacząć się podnosić w przyszłym roku. Te trendy, wraz z AI, pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość - kontynuuje Piper Sandler.

Analityk Bernstein Stacy Rasgon, który ma ocenę kupna i cenę docelową w wysokości 210 dolarów, powiedział, że inwestorzy spodziewali się, że prognoza na trzeci kwartał będzie brzydka po ostrzeżeniu z początku sierpnia.

"Podczas gdy wyniki były nieco zapierające dech w piersiach (i to nie w dobry sposób), nie jestem downright odłączony od rozwoju", powiedział Rasgon. "Widać, że firma znacząco zmniejsza wysyłki gier. Datacenter trzyma się dobrze, podobnie jak Automotive.

Z 32 analityków obejmujących Nvidię, 25 ma ocenę kupna, 7 ma ocenę trzymania i żaden nie ma oceny sprzedaży, a średnia cena docelowa wynosi 220 dolarów.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet