S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Czy Warren Buffett może być winien miliardy dolarów? Rosną obawy akcjonariuszy Berkshire Hathaway

Jaczek Vodiczka
26. 8. 2022
4 min read

Warren Buffett zawsze lubi powtarzać, że jego ulubiony horyzont czasowy dla trzymania akcji to "na zawsze". Ta prosta strategia zapewniła mu nie tylko świetne wyniki inwestycyjne, ale także możliwość uniknięcia płacenia miliardów dolarów podatków w niektórych przypadkach. Ale ustawodawcy chcą rzucić na to światło poprzez nowe prawo. Co to będzie oznaczać dla samych akcji Berkshire Hathaway? I czy inwestorzy powinni na to reagować?

Czy sam Warren Buffett obawia się nowych przepisów?

Warren Buffett lubi kupować akcje takich firm jak Apple $AAPL+0.7%, Coca-Cola $KO+0.5% i American Express $AXP+0.3%, które mają bardzo silne marki i Berkshire Hathaway może je trzymać przez długi czas, nie martwiąc się, że firmy te stracą długo budowaną lojalność swoich klientów. Nie na darmo Berkshire jest właścicielem Coke i American Express od ponad 30 lat.

Jedną z korzyści tego podejścia była minimalizacja podatków, ponieważ Berkshire Hathaway $BRK-B+0.3% płacił podatki tylko wtedy, gdy sprzedawał posiadane akcje z zyskiem. Jak wynika z corocznego listu Buffetta do akcjonariuszy, Berkshire miał na koniec ubiegłego roku w swoim portfelu akcji niezrealizowane zyski w wysokości około 245 miliardów dolarów, z czego prawie całość znajdowała się w Apple, Coke, American Express i Bank of America $BAC+2.1%.

Berkshire wykazuje w swoim bilansie rezerwę na podatek odroczony związany z tymi zyskami, ale zgodnie ze starymi zasadami rachunkowości podatki te mogą nigdy nie zostać zapłacone lub zostaną zapłacone dopiero za wiele lat.

Nowe przepisy (i długi) na horyzoncie?

Berkshire może jednak być zmuszone do rozpoczęcia płacenia podatków od rocznych niezrealizowanych zysków z portfela akcji o wartości 327 mld dolarów począwszy od 2023 roku na mocy nowego 15% podatku minimalnego dla korporacji, który został włączony do nowej ustawy o redukcji inflacji podpisanej niedawno przez prezydenta USA Joe Bidena. Podatek dotyczy firm, których roczne zyski przekraczają 1 mld dolarów.

Biorąc pod uwagę wielkość portfela Berkshire, roczne zyski, zwłaszcza podczas hossy, mogą być niezwykle wysokie. Na przykład w 2021 roku Berkshire miał w swoim portfelu akcji niezrealizowane zyski inwestycyjne w wysokości 58,6 mld dolarów z powodu ubiegłorocznego wzrostu rynku. Od tych "papierowych" zysków nie płacono podatków.

To się prawdopodobnie zmieni, gdy alternatywny minimalny podatek od osób prawnych wejdzie w życie w 2023 r. Robert Willens, nowojorski ekspert podatkowy, mówi, że gdyby Berkshire miało 50 mld dolarów niezrealizowanych zysków w jednym roku, prawdopodobnie miałoby rachunek podatkowy w wysokości 7,5 mld dolarów.

"Dla zwykłych celów podatkowych, zyski są brane pod uwagę tylko wtedy, gdy są 'zrealizowane', to znaczy, gdy papier wartościowy jest sprzedawany lub 'w inny sposób zbywany'. Jeśli spółka rozpoznaje zysk dla celów księgowych, ale nie dla celów podatkowych, powstaje rezerwa z tytułu podatku odroczonego. Teraz, przy minimalnym podatku księgowym, ta rezerwa na podatek odroczony staje się faktycznym lub bieżącym zobowiązaniem podatkowym" - napisał Willens w mailu do Barron's.

W analizie opublikowanej w Tax Notes International w listopadzie 2021 roku Martin Sullivan, ekspert podatkowy i główny ekonomista Tax Notes, oszacował, że Berkshire będzie winien jedną z największych kwot podatku wśród gigantycznych korporacji w oparciu o 15% minimalny podatek korporacyjny w okresie od 2018 do 2020 roku. Jego roczne rachunki podatkowe wzrosłyby w tym okresie średnio o 3,2 mld dolarów.

Dobrą wiadomością dla akcjonariuszy jest jednak to, że grupa Berkshire Hathaway jest tak silna kapitałowo, że nowe prawo również nie powinno skomplikować jej działalności. Tak więc, jak spektakularnie brzmią te miliardy dolarów długu, z pewnością nie sprzedałbym akcji $BRK-B+0.3%.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.