S&P 500 ^GSPC 5,305.51 -0.05%
Tesla TSLA $178.31 +1.92%
Amazon AMZN $181.14 -1.31%
Nvidia NVDA $938.07 -1.03%
Apple AAPL $191.84 +0.42%
Microsoft MSFT $426.64 +0.31%
Alphabet GOOG $178.88 +0.24%
Meta META $467.95 -0.19%

Alpha Metallurgical: Tento těžař uhlí nám má rozhodně ještě co nabídnout

Pavel Botek
27. 8. 2022
8 min read

Cena i poptávka po uhlí je letos na vysokých úrovních, což jde znát i na výkonnosti Alpha Metallurgical Resources $AMR+0.7%. Společnost už sice zaznamenala opravdu silný růst, ale při pohledu na zvýšené prognózy a další výhled to nemusí být až tak podstatné. Samozřejmě musíme brát v potaz, že se jedná o cyklickou akcii, která nám toho v letošním roce již mnoho předvedla, to ale nemění nic na tom, že společnost toho má ještě hodně co nabídnout.

Alpha Metallurgical Resources je předním dodavatelem uhlí s podzemními a povrchovými komplexy těžby uhlí.

Alpha Metallurgical Resources je uhelná těžební společnost se sídlem v Tennessee, která působí ve Virginii a Západní Virginii. Portfolio těžebních činností společnosti tvoří hlubinné doly, povrchové doly a úpravny uhlí. Vyrábí metalurgické uhlí s nízkým obsahem popela, které je dodáváno domácím i mezinárodním výrobcům koksu a oceli. Vykazované segmenty společnosti jsou Met a CAPP - Thermal, z nichž klíčové příjmy pocházejí ze segmentu Met.

Jedním slovem brutální. Tak bych popsal graf s výkonností, respektive cenou uhlí.

Po letech hladovění kapitálu a nedostatečných investic zažívá metalurgické i tepelné uhlí ''chvíli'' slávy a pozornosti. Ceny uhlí za posledních 18 měsíců dosáhly historického maxima a ve srovnání s historickými průměry zůstávají mimořádně vysoké. Navzdory tomuto boomu podkladové komodity však příběh hlavních amerických producentů zůstává zajímavý. Zejména příběh společnosti Alpha Metallurgical Resources $AMR+0.7%.

Potenciál

První dojem většiny investorů by se dal shrnout takto: Ano, je to extrémně levné na bázi P/E, ale je to výrobce komodit (P/E činí 2.42). Má cykly boomu a propadu. Čím je tato situace jiná? Jak už to tak bývá, tak cyklické akcie v období krize a recese nezažívají zrovna šťavnaté období, můžete se podívat na giganty typu Vale a Rio Tinto, kteří zažívají aktuálně ztráty. V čem se ale liší AMR?

 • V současném cenovém prostředí vygeneruje mnoho peněžních toků . V Q1, AMR prodal 3.78mm tun met-coal (hutní uhlí) za průměrnou cenu 240$. Jejich marže na těchto tunách po všech nákladech činila 137 dolarů, což vedlo k EBITDA ve výši 513 milionů dolarů za čtvrtletí. Pro akcionáře to znamenalo 20,52 dolarů v EPS v prvním čtvrtletí a v tom druhém pak 29,97 dolarů (+3000% ve srovnání s minulým rokem). 

Výhled nabídky a poptávky

Pojďme se nejprve dotknout na straně poptávky. Jak pravděpodobně víte, ocel je jedním z hlavních pilířů průmyslové ekonomiky. Moderní ekonomiky by nemohly růst, ba ani fungovat bez neustálé spotřeby oceli. Je potřebná pro vše od budov, automobilů, spotřebičů, železobetonu, ropovodů, dokonce i větrných turbín. V roce 2021 bylo vyrobeno 1,95 miliardy tun oceli a přibližně 2/3 této výroby oceli jsou "čistě nové", spíše než recyklovaná ocel. Výroba 1 čisté nové tuny oceli vyžaduje zhruba 0,9 tuny vysoce kvalitního uhlí.

Potřebujeme hodně uhlí, abychom vyrobili všechny věci, které moderní ekonomika potřebuje. Jak rozvojový svět ekonomicky roste a bohatne, budou potřebovat více oceli. Pokud se desítky let trvající trendy hospodářského růstu a urbanizace neobrátí, poptávka po oceli je v sekulárním růstu.

 • Po roce pomalého růstu v roce 2022 (0,4%) Světová ocelářská asociace předpovídá, že poptávka po oceli obnoví svůj vzestupný trend a v roce 2023 poroste o 2,3%. To už začíná vypadat dobře, co říkáte?
 • A na domácím trhu v USA (EIA) předpovídá, že poptávka po uhlí vzroste od roku 2021 do roku 2023 o 8%.

Co hraje společnosti do karet?

Největšími vývozci uhlí jsou USA, Austrálie a Rusko. Kvůli sankcím si ruské dodávky v dohledné době nenajdou cestu do západního světa. V USA byla reakce na dodávky ztlumena. To lze částečně svést na investiční mandáty ESG, které po léta nechaly hladovět uhelný průmysl, což vedlo k minimálnímu rozvoji nových dolů.

Návratnost kapitálu

Společnost v tomto prostředí generuje šíleně vysoké výnosy FCF, které se budou protahovat i do roku 2023. To vytváří obrovskou příležitost pro společnost k odkupu akcií. To je jediný zodpovědný způsob, jak aktuálně nasadit kapitál.

Vedení AMR bylo velmi jasné ohledně svého plánu alokovat přebytečný FCF na zpětný odkup akcií. Kromě toho, že společnost AMR v posledních měsících splatila celý zůstatek svého termínovaného úvěru a úspěšně snížila své dluhy, rozšířila svůj program zpětného odkupu na 600 milionů dolarů.

 •  126 milionů dolarů z tohoto zpětného odkupu bylo použito do 3. června za průměrnou cenu 146 dolarů.

Kromě roční dividendy ve výši necelého 1% si můžete být jisti, že management použije většinu přebytečné hotovosti k odkupu akcií. Myslím si, že jasný postoj managementu AMR ke zpětným odkupům je jedním z nejlepších důvodů, proč ji v současném provozním prostředí vlastnit.

Pro a proti investice

Pro

 • Tahle mašina generuje vysoké FCF a prozatím nic nenaznačuje tomu, že by poptávka po uhlí a oceli měla v nejbližší době klesnout (ba naopak, vidím i prostor pro ještě vyšší ceny).
 • Množství hotovosti společnost v uvozovkách nepotřebuje, tudíž jej ráda využívá ke zpětným odkupům, což vytlačí akcie ještě výš.
 • Zrušení sankcí uvalených na vývozy z Ruska jsou v nedohlednu.
 • Celkově si uhlí s příchodem zimy získává stále více pozornosti a svět na něj začíná hledět svým starým jednotvárným pohledem.
 • Společnost zvyšuje své pokyny pro přepravu tepelných vedlejších produktů v segmentu Met na rozmezí 1,0 až 1,4 milionu tun, z předchozího orientačního rozsahu 0,8 milionu tun na 1,2 milionu tun. Tato úprava také mírně zvyšuje odhad celkových zásilek na rozmezí 15,6 milionu tun až 17,2 milionu tun, z předchozího rozsahu 15,4 milionu na 17,0 milionu tun.

Predikcí analytiků moc neznáme, jelikož tuto společnost jich mnoho nepokrývá. Takže bych se na predikce úplně nezaměřoval.

Proti

 • Cyklická akcie, u které to může vypadat, že cyklus dosáhl svého vrcholu.
 • Aktuálně se může investorům zdát předražená.
 • Poptávka se drží vysoko, ale nikdo nemůže s jistotou říct, jak se bude celkový trh a komoditní trh dál vyvíjet.
 • Makroekonomické protivětry a případná recese, zde vidím největší kámen úrazu a beru jej jako aktuální největší riziko.

Závěr

Stručně řečeno, AMR představuje určitou příležitost v poměru rizika a výnosu pro investora. Produkuje komoditu, která je nezbytná pro moderní svět a které je nedostatek. Má vysoce kvalitní aktiva, která budou fungovat po celá desetiletí a generuje dostatek FCF. Agresivní strategie zpětných odkupů akcií pokračuje a nadále by pokračovat měla. Jak ale píšu - může se zdát drahá a zas a znova připomínám, že je to cyklická akcie, která v období recese může zažít drastický propad. O akcii píšu kvůli potenciálu, který i nadále skrývá, přesto se však nejedná o kompletní analýzu a investor zde na sebe musí vzít poměrně velké riziko (jedná se o můj prvotní dojem na společnost, ve které aktuálně nemám otevřenou pozici).

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.