S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Investiční základy: Co je dividenda a pro koho je vhodná?

Dominik Petrnoušek
27. 8. 2022
7 min read

Minule jsem se zabýval tím největším základem - co je akcie jako taková. Investiční základy: Co je to vlastně vůbec ta akcie? V článku jsem se okrajově zmínil o dividendách, kterým bych se rád více pověnoval v tomto článku. Taky se opět pokusím vysvětlovat hlavně věci, o kterých vím, že mi dávaly v začátcích zabrat. Ne vždy si totiž člověk se zkušeností uvědomí, že začátečník může mít trošku zmatek i v dalších věcech. Pojďme na to.

Dividenda? To nejsou jen "peníze za nic"

Co je dividenda? 

Opět začnu nějakou vágní definicí z internetu:

Dividenda je rozdělení zisku emitenta mezi její akcionáře a je určena představenstvem společnosti. Dividendy jsou často vypláceny čtvrtletně a mohou být vyplaceny v hotovosti nebo formou reinvestice do dalších akcií.

Dividendový výnos je dividenda na akcii a vyjadřuje se jako poměr dividendy a ceny v procentech z ceny akcie společnosti, například 2,5 %.

Kmenoví akcionáři společností vyplácejících dividendy mají nárok na výplatu, pokud vlastní akcie před tzv. ex-dividend date.

Super, tak tohle si po přečíst na internetu po rozhovoru o investicích se spolužákem ze střední, tak se na to vys... kašlu rovnou 😂

Tak se na to pojďme podívat - Dividenda je rozdělení zisku emitenta mezi její akcionáře a je určena představenstvem společnosti. 

Dividenda je tedy jednoduše výplata peněz společnosti mezi její akcionáře. Pokud to hodně zjednoduším tak: Pokud má společnost dobré zisky, daří se jí a nepotřebuje investovat sama do sebe, tak přebytečné peníze vezme a rozdělí mezi lidi, kteří vlastní její akcie. Její výši pak určuje vedení společnosti. Zpravidla platí, že u dlouhodobě stabilních společností je výplata dividendy pravidelná a stabilní. Dochází k růstu, který je však relativně nepatrný. Pokud společnosti z ničeho nic vyskočí dividenda o několik celých procent, nebo naopak přeruší/sníží výplatu, tak je nutné být na pozoru.

Neznamená to nutně, že by se dělo něco špatného v základech společnosti. Konkrétní případ je pak nutné zanalyzovat zvlášť. O tom ale zase někdy jindy.

Dividendový výnos je dividenda na akcii a vyjadřuje se jako poměr dividendy a ceny v procentech z ceny akcie společnosti, například 2,5 %

Tady se malinko patláme v kombinaci angličtiny a češtiny. Dividendový výnos je dividenda na akcii. To dává smysl. Pokud mám akcii, která má hodnotu 100$ a její dividendový výnos je 5 %, tak dostanu za každou akcii ve vlastnictví 5$. Dividendový výnos je v angličtině dividend yield. V češtině se ale setkáte spíš s tím, že uslyšíte, že akcie má pětiprocentní dividendu. Je to to samé.

Kmenoví akcionáři společností vyplácejících dividendy mají nárok na výplatu, pokud vlastní akcie před tzv. ex-dividend date.

Kmenoví akcionáři - těmi budete pravděpodobně vždy, když koupíte akcii u brokera. Tady mě možná někdo opraví, ale myslím, že to se týká 99 % z nás. To tedy neřešme. Nárok máte po vždy po tzv. ex-dividend date. Tady bych asi doporučil i v češtině používat tento výraz. Ani nevím, jestli pro to máme v češtině výraz, ale ex-dividend date bude rozumět každý.

A co to tedy vlastně je? Jednoduše časová hranice, PŘED kterou musíte akcii vlastnit, abyste měli nárok na dividendu. Řekněme, že společnost vyplácí dividendu kvartálně - tedy 4x za rok (což je asi nejběžnější varianta). Nejbližší výplata je plánována na 1. září. Ex-dividend date bude tedy udán třeba cca na 27. srpna. Abyste měli právo dostat dividendu 1. září, tak musíte akcii vlastnit před 27. srpnem. Pokud ji koupíte třeba 29. srpna, tak vám připadá právo na výplatu až v dalším kvartále - tedy zhruba za 3 měsíce od 1. září.

Pro koho je dividenda dobrá?

Teď podstatný bod - je dividenda dobrá pro každého? Jsou to přeci peníze za nic.

Odpověď zní: Ne nutně. Záleží na tom, jak máte nastavenou strategii, hlavu a co je váš cíl.

Pokud je vaším cílem akumulovat velký obnos v investicích třeba 15 - 20 let a poté začít dividendu využívat jako formu pasivního přijmu, pak ano. Pokud dokážete ocenit, že společnosti vyplácející dividendu mají v dlouhodobém horizontu lepší výkonnost, pak ano.

Pokud ale chcete sázet na kratší investice, a svým umem a znalostí - kratšími nákupy a prodeji - zkusit porazit trh, pak vás asi dividenda zajímat nebude. Záleží na vás.

Zde obligátně video vysvětlující dividendu:

https://www.youtube.com/watch?v=wTCJfPtFvNM

DRIP

Jednou z nejpodstatnějších vlastností dividend je to, že jsou opravdu vaše. Růst ceny akcie "na papíře" u brokera je prostě a jednoduše virtuální, dokud neuskutečníte prodej. Vyplacená dividenda je opravdu vaše - a můžete s ní dělat co chcete. Vybrat ji, a pozvat přítelkyni na oběd. Nebo využít její sílu, a zaručit si, že příští výplata bude větší a vy budete moct pozvat přítelkyni na oběd a do kina. To už je na vás. To je zjednodušeně meto DRIP. Tedy reinvestice dividendy. Vlastně je to taková variace složeného úročení.

Pro jistotu si dáme příklad - máme akcii v hodnotě 100$, která nám vyplácí dividendu 5 % ročně. Na konci roku máme tedy akcii v hodnotě 100$ (zanedbejme pohyby a řekněme, že zůstala na stejné ceně). Jenže nám na účtu u brokera přibylo 5$ z dividendy. Ty tedy znovu vložíme do stejného titulu (to umožňuje právě třeba frakční akcie, o kterých jsem psal minule, nemusíme kupovat celou akcii). Příští výplata tak tedy nebude 5 % ze 100$, ale ze 105$. Tedy logicky vyšší, a takto to uděláme znovu, znovu, znovu...no asi se chápeme 😁

To je opět za mě výčet nejdůležitějších bodů, které ztěžovaly začátky v investování ně. Pokud by bylo třeba cokoliv dovysvětlit nebo doplnit, tak neváhejte nahodit dotaz do komentáře. Budu rád i za tipy na další téma, kterému bych se měl věnovat.

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.