S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Podstawy inwestowania: czym jest dywidenda i dla kogo jest odpowiednia?

Jaczek Vodiczka
27. 8. 2022
6 min read

Ostatnim razem zająłem się największym fundamentem - czym jest akcja per se. Podstawy inwestowania: czym w ogóle jest akcja? W tamtym artykule wspomniałem przelotnie o dywidendach, które chciałbym szerzej omówić w tym artykule. Postaram się również ponownie wyjaśnić głównie rzeczy, które wiem, że dały mi trudny czas w pierwszych dniach. Nie zawsze jest tak, że osoba z doświadczeniem zdaje sobie sprawę, że początkujący może być nieco zdezorientowany w innych sprawach. Przejdźmy do tego.

Dywidenda? To nie są tylko "pieniądze za nic"

Co to jest dywidenda?

Znów zacznę od jakiejś mglistej definicji z internetu:

Dywidenda jest podziałem zysków emitenta na rzecz jego akcjonariuszy i jest ustalana przez zarząd spółki. Dywidendy są często wypłacane kwartalnie i mogą być wypłacane w gotówce lub reinwestowane w dodatkowe akcje.

Dividend yield to dywidenda przypadająca na jedną akcję i jest wyrażona jako stosunek dywidendy do ceny jako procent ceny akcji spółki, na przykład 2,5%.

Zwykli akcjonariusze spółek wypłacających dywidendę mają prawo do wypłaty, jeśli posiadają akcje przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.

Fajnie, więc przeczytałem to w internecie po rozmowie o inwestycjach z kolegą z liceum, więc pierdolę to 😂

Przyjrzyjmy się więc temu - Dywidenda jest to podział zysków emitenta na rzecz jego akcjonariuszy i jest ustalana przez zarząd spółki .

Tak więc dywidenda to po prostu wypłata pieniędzy przez spółkę dla jej akcjonariuszy. Jeśli bardzo to upraszczam: Jeśli firma ma dobre zyski, dobrze sobie radzi i nie musi inwestować w siebie, to bierze nadwyżkę pieniędzy i rozdaje je ludziom, którzy posiadają jej akcje. Kwota ta jest następnie ustalana przez zarząd firmy. Z reguły w przypadku spółek stabilnych długoterminowo wypłata dywidendy jest regularna i stabilna. Jest wzrost, ale jest on stosunkowo niewielki. Jeśli spółka nagle skacze w dywidendzie o kilka całych procent lub wręcz przeciwnie - zawiesza/zmniejsza wypłatę, trzeba mieć się na baczności.

Nie musi to oznaczać, że w fundamentach firmy dzieje się coś złego. Konkretny przypadek wymaga wówczas odrębnej analizy. Ale to już inna historia na inny czas.

Dividend yield to dywidenda na akcję i jest wyrażona jako stosunek dywidendy do ceny jako procent ceny akcji spółki, np. 2,5%

Trochę tu grzęźniemy w kombinacji angielskiego i czeskiego. Dividend yield to dywidenda przypadająca na jedną akcję. To ma sens. Jeśli mam akcję, która jest warta 100 dolarów, a jej stopa dywidendy wynosi 5%, dostaję 5 dolarów za każdą posiadaną akcję. Dividend yield to po angielsku stopa dywidendy. Ale w języku angielskim częściej słyszy się, że dana akcja ma 5% stopę dywidendy. To jest to samo.

Zwykli akcjonariusze spółek wypłacających dywidendę mają prawo do wypłaty, jeśli posiadają akcje przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.

Zwykli akcjonariusze - to właśnie nimi prawdopodobnie jesteś, gdy kupujesz akcje od maklera. Ktoś może mnie tu poprawić, ale myślę, że dotyczy to 99% z nas. Więc nie zajmujmy się tym. Uprawnienia przysługują zawsze po dacie ex-dividend. Pewnie polecałbym używać tego określenia również w języku angielskim. Nie wiem nawet czy mamy na to określenie w języku czeskim, ale ex-dividend date zrozumie każdy.

Więc co to jest? Po prostu czas PRZED, w którym musisz posiadać akcję, aby być uprawnionym do dywidendy. Załóżmy, że spółka wypłaca dywidendę kwartalnie - a więc 4 razy w roku (co jest chyba najczęstszą opcją). Najbliższa wypłata przewidziana jest na 1 września. Data ex-dividend będzie zatem podana jako, powiedzmy, 27 sierpnia. Aby być uprawnionym do otrzymania dywidendy za 1 września, należy posiadać akcje przed 27 sierpnia. Jeśli kupisz go powiedzmy 29 sierpnia, to prawo do wypłaty będziesz miał dopiero w następnym kwartale - a więc mniej więcej za 3 miesiące od 1 września.

Dla kogo jest dobra dywidenda?

Teraz ważna kwestia - czy dywidenda jest dobra dla wszystkich? Przecież to są pieniądze za nic.

Odpowiedź: Niekoniecznie. To zależy od twojej strategii, nastawienia i tego, jaki jest twój cel.

Jeśli Twoim celem jest zgromadzenie dużej kwoty w inwestycjach przez powiedzmy 15 - 20 lat, a następnie rozpoczęcie korzystania z dywidendy jako formy pasywnego dochodu, to tak. Jeśli potrafisz docenić, że spółki płacące dywidendę osiągają lepsze wyniki w długim okresie, to tak.

Jeśli jednak chcesz postawić na krótsze inwestycje i próbować pokonać rynek swoimi umiejętnościami i wiedzą - krótsze kupno i sprzedaż - to prawdopodobnie nie zainteresuje Cię dywidenda. To zależy od ciebie.

Oto obowiązkowy filmik wyjaśniający dywidendę:

https://www.youtube.com/watch?v=wTCJfPtFvNM

DRIP

Jedną z najważniejszych cech dywidend jest to, że naprawdę są Twoje. Wzrost ceny akcji "na papierze" u brokera jest po prostu wirtualny, dopóki nie dokonasz sprzedaży. Wypłacona dywidenda jest naprawdę Twoja - i możesz z nią zrobić co chcesz. Wypłać je i zabierz swoją dziewczynę na lunch. Albo wykorzystaj jego moc, aby zagwarantować, że Twoja następna wypłata będzie większa i będziesz mógł zaprosić swoją dziewczynę na lunch i do kina. To zależy od ciebie. To jest właśnie meto DRIP w pigułce. Czyli reinwestowanie dywidendy. Jest to właściwie odmiana procentu składanego.

Podając przykład - mamy akcję o wartości 100 dolarów, która wypłaca dywidendę w wysokości 5% rocznie. Tak więc na koniec roku mamy akcję wartą 100$ (zignorujmy ruchy i powiedzmy, że pozostała po tej samej cenie). Dodaliśmy jednak 5 dolarów dywidendy na nasz rachunek maklerski. Wrzucamy więc ją z powrotem do tej samej akcji (na to pozwalają akcje ułamkowe, o których pisałem ostatnio, nie musimy kupować całej akcji). Tak więc kolejna wypłata nie będzie wynosiła 5% od 100$, ale od 105$. Tak logicznie wyżej i w ten sposób robimy to znowu, znowu, znowu...no chyba się rozumiemy 😁

To znów dla mnie lista najważniejszych punktów, które utrudniały rozpoczęcie inwestowania ich. Jeśli coś trzeba wyjaśnić lub dodać, nie krępujcie się rzucić pytanie w komentarzach. Chętnie też przyjmę wskazówki dotyczące kolejnego tematu, którym powinienem się zająć.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.