Patrik Drozen

Tohle téma mne začalo zajímat hlavně při aktuálních astronomických cenách elektřiny, jejichž cenu můžeme sledovat na Evropské energetické burze (EEX). Dost se divím, že je v České republice ohledně tohoto tématu zatím až podezřelý klid, jelikož se to bude týkat také bezprostředně nás. Co tedy stojí za nynějšími extrémními cenami na trhu s elektřinou?

Nad vývojem se každým dnem stahují mračna čím dál více

Trh s energiemi

Prvně je třeba si říct, jak vlastně elektrická síť funguje. Spotřeba nejde odhadnout přesně dopředu, takže se tomu neustále přizpůsobuje její výroba. U nás je toto regulováno firmou ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava), která dává pokyny určitým elektrárnám ke zvýšení nebo snížení výkonu. To bývají právě plynové nebo uhelné elektrárny, které jsou většinu roku nevyužity právě pro svůj drahý provoz.

Pro výrobu elektřiny se nejvíc využívají ty, které ji vyrábí nejlevněji, což jsou solární, větrné, nebo jaderné. U jaderných je samozřejmě cena za jejich výstavbu hodně drahou záležitostí, ale tady se jedná o cenovou nabídku. Při poptávce, kterou nemůžou uspokojit tyto elektrárny, se začínají využívat právě uhelné nebo plynové, dokud nebude elektřiny dostatek. Pokud by někoho zajímala tato problematika víc, tak je k tomu i wikipedické heslo v angličtině „merit order“. Cena je poté stanovena tím zdrojem, která se využívá jako poslední v pořadí (plyn, uhlí).

růst ceny za 1 MWh za dva měsíce, zdroj: kurzy.cz 

Příčina problému

Produkce jaderných elektráren je aktuálně malá. To je způsobeno problémy z Německa a Francie. U Německa se jedná o politické rozhodnutí, jelikož se nejedná podle nich o bezpečný zdroj energie. Podle prvních zpráv se měly odstavit všechny jejich elektrárny, nakonec ale asi nechají v provozu ještě poslední tři. Ve Francii zase bojují, stejně jako celá Evropa, se suchem. Víme totiž, že provoz jaderné elektrárny spotřebovává velké množství vody, která se používá ke chlazení reaktorů. Využívá se hlavně vody z francouzských řek, které je vlivem sucha nedostatek. Dalším nedostatkem je koroze klíčových součástek v elektrárnách. Z těchto důvodů je v současné době mimo provoz 32 z 56 reaktorů, tedy více než 57 %. Sucho ovlivňuje i produkci vodních elektráren, dále při letním období obecně fouká méně vítr, tudíž je snížená také produkce větrných elektráren.

Další důvod extrémní ceny elektřiny je samozřejmě cena plynu, která je zapříčiněna Ruskem a jeho agresí vůči Ukrajině. Rekordní cena plynu tak tedy značně prodražuje už také drahé plynové elektrárny. Ty jsou hojně využívány v Německu, což šroubuje celkovou cenu za MWh elektřiny. Německo dále dodává do Francie elektřinu, která jí chybí sníženou produkcí jejich elektráren. To je další díl do skládačky.

růst ceny plynu za poslední tři měsíce, zdroj: kurzy.cz

 Jak z toho ven?

Odpověď není jednoduchá. Určitě by se nabízelo masivní obnovení provozu jaderných elektráren v Německu, k tomu je ale za současného politického nastavení daleko. Napadá mě ještě třeba odklon od závislosti na ruském plynu, masivnější výstavba elektráren obnovitelných zdrojů, nebo snížení poptávky po elektrické energii. To jsou ale všechno bohužel složitá a dlouhodobá řešení, která jsou těžko realizovatelná v rámci několika měsíců.

Hraje podle vás v této problematice ještě nějaký faktor důležitou roli? Jaké řešení by bylo podle vás v aktuální situaci nejlepší? Na odpovědi se budu těšit v komentářích 😁

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Discussion
@tomasnovotny1 3M

Hlavní důvod je ruská válka. Ta vede k nejistotě a tu trhy nesnáší. Ty vysoké ceny jsou pak zčásti odrazem reálných důsledků války (výpadky v dodávkách surovin) a zčásti výsledkem paniky. Pokud to ale Evropa ustojí tak myslím, že jí to z dlouhodobého hlediska posílí. Už jenom fakt, že bude muset diverzifikovat energetické zdroje je pozitivní. Budovat ekonomiku na ruském plynu byla největší chyba, kterou Němci v 21. století udělali.

@majky 3M

Ako môže byť niečo, na čom sme profitovali dlhé roky, najväčšia chyba? Vy nechápete, že celý priemysel v Európe bol postavený na lacných zdrojoch z Ruska? Čo je dobré na tom, že budeme dovážať x-krát drahší plyn a ropu? Vysoké ceny sú odrazom sankcií, nie vojny. Vojna je aj v Jemene, ktorá je x-krát horšia, ale USA a Saudská Arábia je náš "spojenec", tak od nich ten plyn a ropa bude dobrá. Ja len žasnem nad tým ako je toto vôbec možné. Pokrytectvo najväčšieho rangu, a človek, ktorý toto všetko hovoril a odhalil vojnové zločiny USA (Assange), je roky vo väzení, lebo si dovolil povedať pravdu. Toto sú precedensy, ktoré nás dostali až sem a ako vidím, môže to byť ešte horšie.

@sooskristian 3M

Nemci sa už pripravuju vraj na to, aké je žiť v zime pri 19 stupnoch :D aspoň sa mi zdá, že som niečo také čital

@tomasnovotny1 3M

Za prvé, válka v Jemenu horší není. Mimoto, Jemen není pro Evropu nijak zajímavý, stejně jako válka v Evropě nezajímá Jemen. Ergo válka v Jemenu má minimální vliv na trh v Evropě. Za druhé, co dělají Saúdové nebo USA nám je jedno protože ani jedni nepředstavují hrozbu pro Evropu. Správně jste také napsal, že jsou to spojenci, tudíž není důvod se o ně otírat. Ti pomatenci mezi Demokraty, co to zkusili, jsou příčinou toho, že nás Saúdové nepodrží s ropou tak, jak by mohli. Realpolitika je prostě jedna z mála věcí, co se od rusáků i Číňanů můžeme učit.

A hlavně, ta chyba v závislosti na Rusku spočívala právě v tom, že učinila Německo závislým na jediném dodavateli. Teď vidíme důsledky neexistující diverzifikace. Naproti tomu Polsko zdroje chytře diversifikovalo a díky tomu je také méně zasažené. Sankce jsou důsledkem války, mimoto ceny vystřelily ještě před uvalením sankcí.

@majky 3M

Jednoduchá a rýchla odpoveď na Vašu otázku v názve článku je: Hlúposť európskych lídrov a sankcie proti Rusku. Treba si uvedomiť, že celá Európska ekonomika a jej rast bol postavený na lacných zdrojoch energie z Ruska po dlhé roky. Nejdem tu riešiť agresiu Ruska, ktorú odsudzujem, ale nezavieram oči ani nad príčinami. Len sa pýtam, kedy boli vydané nejaké sankcie proti USA, ktoré má na svedomí x takýchto agresií a porušení medzinárodného práva? Ďalšia vec je, že celý green deal padol ako domček z kariet, keď zrazu ideme dovážať plyn cez pol zemegule x-krát drahší a x-krát menej ekologickejší s brutálnou uhlíkovou stopou, lebo Rusko je "agresor". Sami si strieľame do nôh a ako som písal už pred pár týždňami, toto je len začiatok, a určite by som neinvestoval do Európskych spoločností. Sami to môžeme vidieť na Slovensku, kde sa zatvárajú závody, kvôli vysokým cenám energií, ktoré fungovali desaťročia.

@sooskristian 3M

EU potrebuje padnúť na dno :)

@patrikdrozen 3M

Teď se toho sešlo hrozně moc dohromady, je blbost si myslet, že kvůli Rusku bude (je) elektřina drahé jako prase. Ty důvody jsem vyjmenoval, EU to nezvládá. Souhlasím s vyhýbáním se evropským společnostem, které to pocítí ve velké míře. Utvrzuju se v tom, že moje orientace na americký trh je dobrou volbou

@sooskristian 3M

Ja som nikdy ani nerozmýšľal o európskych 😀 keď tak nad tým teraz uvažujem

@pavelbotek 3M

Jádro je cesta. Už i Musk o tom nedávno psal na Twitteru 🤷‍♂️

@sooskristian 3M

Tak tak renewable energy nedohľadne

@patrikdrozen 3M

to ne, poptávku nemůže aktuálně vůbec ukojit

@patrikdrozen 3M

To jo, ale tu nepostavíš za pár měsíců 😅

@pavelbotek 3M

To už je chyba na jiných místech, kterou nelze dohnat během pár měsíců 🤷‍♂️