S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Co stoi za ekstremalną ceną energii elektrycznej na rynku?

Jaczek Vodiczka
28. 8. 2022
4 min read

Zainteresowałem się tym tematem zwłaszcza przy obecnych astronomicznych cenach energii elektrycznej, które możemy śledzić na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX). Jestem dość zaskoczony, że w Republice Czeskiej do tej pory panowała podejrzana cisza na ten temat, ponieważ będzie on dotyczył również nas bezpośrednio. Co zatem stoi za obecnymi ekstremalnymi cenami na rynku energii elektrycznej?

Chmury zbierają się coraz bardziej z każdym dniem

Rynek energii

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, jak faktycznie działa sieć energetyczna. Zużycia nie można dokładnie przewidzieć z wyprzedzeniem, dlatego wytwarzanie energii jest stale odpowiednio dostosowywane. W naszym kraju reguluje to CEPS (Czeski System Przesyłania Energii Elektrycznej), który nakazuje określonym elektrowniom zwiększenie lub zmniejszenie mocy. Są to zazwyczaj elektrownie gazowe lub węglowe, które przez większą część roku są nieczynne ze względu na kosztowną eksploatację.

Do produkcji energii elektrycznej najczęściej wykorzystuje się te, które wytwarzają ją najtaniej, czyli słoneczne, wiatrowe lub jądrowe. Przy atomowych oczywiście koszt ich budowy jest bardzo kosztowną propozycją, ale tutaj jest to propozycja cenowa. Gdy pojawia się zapotrzebowanie, którego nie mogą zaspokoić te elektrownie, zaczynają działać elektrownie węglowe lub gazowe, aż do momentu, gdy zabraknie energii elektrycznej. Jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany tym zagadnieniem, to w wikipedii jest wpis na ten temat w języku angielskim"merit order". Cena jest wtedy ustalana przez to, które źródło jest wykorzystywane jako ostatnie w kolejności (gaz, węgiel).

wzrost ceny za 1 MWh w ciągu dwóch miesięcy, źródło: kurzy.cz

Przyczyna problemu

Produkcja elektrowni jądrowych jest obecnie niewielka. Wynika to z problemów ze strony Niemiec i Francji. Dla Niemiec jest to decyzja polityczna, gdyż nie uważają jej za bezpieczne źródło energii. Według pierwszych doniesień, wszystkie ich zakłady miały zostać zamknięte, ale ostatecznie prawdopodobnie utrzymają działanie trzech ostatnich zakładów. We Francji zmagają się, podobnie jak w całej Europie, z suszą. Wiemy, że funkcjonowanie elektrowni jądrowej zużywa duże ilości wody, która jest wykorzystywana do chłodzenia reaktorów. Wykorzystuje on głównie wodę z francuskich rzek, które są w niedoborze z powodu suszy. Kolejnym mankamentem jest korozja kluczowych elementów roślin. Z tych powodów obecnie wyłączone są 32 z 56 reaktorów, czyli ponad 57 proc. Susza wpływa również na moc elektrowni wodnych, a ponadto latem jest zazwyczaj mniej wiatru, więc moc elektrowni wiatrowych również ulega zmniejszeniu.

Kolejnym powodem ekstremalnej ceny energii elektrycznej jest oczywiście cena gazu, która jest spowodowana przez Rosję i jej agresję wobec Ukrainy. Rekordowa cena gazu sprawia więc, że i tak już drogie elektrownie gazowe są znacznie droższe. Są one szeroko stosowane w Niemczech, co śrubuje ogólną cenę za MWh energii elektrycznej. Niemcy zaopatrują też Francję w energię elektryczną, której brakuje im z powodu zmniejszenia mocy w ich elektrowniach. To kolejny element układanki.

Wzrost cen gazu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, źródło .

Jak się z tego wyplątać?

Odpowiedź nie jest prosta. Masowy restart elektrowni jądrowych w Niemczech byłby z pewnością opcją, ale w obecnej sytuacji politycznej jest to dalekie od realizacji. Przychodzi mi do głowy również odejście od uzależnienia od rosyjskiego gazu, bardziej masowa budowa elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii czy zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Niestety, to wszystko są rozwiązania złożone i długofalowe, które trudno wdrożyć w ciągu kilku miesięcy.

Czy Pana zdaniem jest jeszcze jakiś inny czynnik, który odgrywa ważną rolę w tej kwestii? Jakie rozwiązanie według Ciebie byłoby najlepsze w obecnej sytuacji? Będę czekała na odpowiedzi w komentarzach 😁

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.