S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera?

Jaczek Vodiczka
29. 8. 2022
6 min read

Wybór brokera to jeden z podstawowych filarów przed wejściem w świat inwestycji. Dziś przyjrzymy się jak wybrać brokera i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Zdarza się, że niektórzy wybierają swojego brokera, a potem są niemile zaskoczeni, bo nie dowiedzieli się kilku podstawowych informacji, co ostatecznie prowadzi do tego, że inwestorzy przechodzą do innych brokerów. Ale dlaczego nie zrobić tego prosto i porządnie?

Co to jest broker?

Podstawowa definicja brokera:

Makler, czyli broker, to osoba lub firma, która organizuje inwestorom indywidualnym obrót na rynkach finansowych. Pobiera za to opłaty. Działalność brokera jest licencjonowana; w Czechach licencje wydaje Czeski Bank Narodowy. Jeśli osoba fizyczna (inwestor) chce handlować na rynkach finansowych, potrzebuje do tego brokera.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera?

1. bezpieczeństwo - Czy moje pieniądze są bezpieczne u brokera?

 • Sprawdź, czy Twoje akcje są przechowywane na oddzielnych kontach. To faktycznie oznacza, mówiąc najprościej, że jeśli Twój broker zbankrutuje lub będzie miał jakiekolwiek problemy, Twoje akcje zostaną Ci wydane (nie stracisz ich), ponieważ są one przechowywane u osób trzecich.
 • Kolejnym czynnikiem bezpieczeństwa jest ubezpieczenie depozytu, które oferuje Twój broker. Innymi słowy - ochrona dla Twoich pieniędzy. Każdy broker ma to indywidualnie i oferuje Ci pewną sumę ubezpieczenia, która oznaczałaby, że jeśli znowu splajtujesz, nie stracisz wszystkiego. Kwoty te mogą się różnić indywidualnie. Logicznie rzecz biorąc, będziemy szukać jak najwyższej sumy ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie obejmuje utratę majątku klienta w przypadku upadku finansowego przedsiębiorcy.

2) Stabilność finansowa brokera

Działalność brokera to kolejny czynnik ryzyka w inwestowaniu. We własnych słowach wyjaśniłbym to tak: jeśli analizujesz akcje, to spędzasz godziny czasu na raportowaniu i analizowaniu tej spółki. Ale czy tak samo postępujesz przy wyborze brokera? Myślę, że wielu początkujących na pewno nie. Wystarczy spojrzeć na fanów Trading212, którzy bezmyślnie przeskakują do brokera tylko dla darmowej akcji (nie podważam jakości brokera TT212).

Czy warto w podobny sposób analizować brokera? Myślę, że zdecydowanie tak. Rozsądnie jest powierzać swoje inwestycje rzetelnym, sprawdzonym i stabilnym finansowo brokerom. Każdy z nas może po prostu spojrzeć na historię, kadencję, recenzje i sprawozdania finansowe niektórych brokerów, którzy dobrze trzymają się na giełdzie. Jaki jest wynik końcowy? Aby broker odniósł sukces finansowy, co znów będzie sprzyjać pewnemu bezpieczeństwu i mojemu spokojowi (niskie zadłużenie, mocny bilans i gotówka).

3. Opłaty

Kolejną bardzo indywidualną częścią każdego brokera są opłaty lub depozyty początkowe. Wielu doświadczonych smarkaczy powie ci, że opłaty są do stracenia i po prostu prawdopodobnie nie postawi cię na nogi + chcesz, aby twój broker prosperował, aby ponownie wyeliminować ryzyko potencjalnego bankructwa.

 • Jak już wcześniej pisałem, to bardzo indywidualna sprawa. Tam gdzie jeden żąda opłat za wpłatę, wypłatę, otwarcie i zamknięcie transakcji, drugi broker może zaoferować znacznie atrakcyjniejsze warunki lub zerowe opłaty. Jednak ja osobiście dopracowuję te szczegóły i porównuję te terminy.
 • Kolejną kwestią jest minimalny depozyt. Tutaj zapożyczę przykład jednego konkretnego brokera, którym jest LYNX. Broker jest atrakcyjny dla wielu osób, ale początkowa kwota depozytu wynosi 75 000,- CZK, co może odstraszyć wielu mniejszych inwestorów już na samym początku. Nie jest to jednak regułą, niektórzy brokerzy wymagają depozytu w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset koron. Proszę pamiętać, że jest to depozyt, z którego można normalnie korzystać (nie jest to opłata).

4. W co mogę zainwestować

Każdy broker oferuje inne klasy aktywów i ma inne opcje. Na przykład niektórzy ludzie szukają akcji amerykańskich, europejskich lub czeskich, ale po kilku chwilach spędzonych ze swoim nowym brokerem są zaskoczeni, że w rzeczywistości ich nie oferuje (lub tylko ułamek z nich). To samo można powiedzieć o innych instrumentach inwestycyjnych. Zawsze patrz na ofertę brokera (różnorodność i ilość oferowanych akcji, ETF-ów, towarów itp.)

5. Opodatkowanie dywidendy

Czym jest formularz W-8BEN?

Jest to deklaracja inwestora, który nie jest obywatelem ani rezydentem USA, która poświadcza, że jego domem podatkowym jest kraj inny niż USA, np.

Podpisując ten formularz, dochód z amerykańskich dywidend podlega wówczas "czeskiemu" 15% podatkowi u źródła zamiast 30%. Należy pamiętać, że nie każdy broker umówi się z inwestorem na podpisanie tego formularza!

 • Jeśli Twój broker zaproponuje Ci wypełnienie tego formularza, unikniesz podwójnego opodatkowania dywidend (nie podlegasz 30% podatkowi, a jedynie 15%).
 • Zależy też od tego, skąd pochodzi Twoja dywidenda 👇

Na przykład w przypadku dochodów z dywidendy z czeskiej spółki akcyjnej 👉 15% podatek u źródła płaci bezpośrednio spółka, która wypłaca dywidendę inwestorom. Inwestor otrzyma więc na konto dywidendę, która jest już pomniejszona o ten podatek.

 • Uważałbym jednak na akcje czeskie, gdzie u takiego brokera Degiro opodatkowujesz nasze krajowe akcje 35% (podaję ten punkt, bo okazuje się, że niektórzy nadal o tym nie wiedzą).

Wniosek

Spostrzeżeń i informacji jest oczywiście więcej, ale nie chciałbym zanudzać Was długim tekstem i niezliczoną ilością punktów. Inne rzeczy, które ja już biorę za takie nadrzędne, ale wielu może szukać to: przewalutowanie, rachunek próbny (na którym handluje się na serio z nierealnymi pieniędzmi), przejrzystość i prostota platformy, różne materiały i programy szkoleniowe, możliwość dobrej komunikacji i informacji zwrotnej (support), narzędzia w sensie pie i wykresów oraz np. oferta akcji frakcyjnych, gdzie można kupić tylko część akcji. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem, myślę, że to podsumowanie wystarczy, aby dokonać właściwego wyboru brokera.

 • Na co zwracać uwagę przy wyborze brokera?
 • Czy jest coś, co musi spełniać broker, na co zwracasz uwagę?
 • Z jakiego brokera korzystasz?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.