S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Podstawy kryptowalut: czym jest kryptowaluta i czym różnią się kryptowaluty

Jaczek Vodiczka
29. 8. 2022
5 min read

Często Bulios pisze o kryptowalutach, które mogą być ciekawe z inwestycyjnego punktu widzenia lub wręcz przeciwnie - których należy unikać. Te posty z pewnością są korzystne dla członków społeczności, którzy już coś wiedzą o kryptowalutach, ale z pewnością jest wśród nas spora grupa początkujących, którzy mogą być zainteresowani tym środowiskiem, ale nie mają żadnej bazy informacji i to właśnie dla nich może służyć ta seria Kryptowalutowe Podstawy, w której postaram się wyjaśnić wszystko od podstaw :)

Czym właściwie jest kryptowaluta i czym różnią się kryptowaluty.

Czym jest kryptowaluta?

 • Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która jest oparta na kryptografii, co sprawia, że podrobienie tej waluty jest prawie niemożliwe.
 • Cechą charakterystyczną kryptowalut jest decentralizacja, co oznacza, że nie są one emitowane przez żaden centralny organ (rząd lub bank), ale składają się z sieci dużej liczby komputerów, co czyni je teoretycznie odpornymi na regulacje lub manipulacje rządowe.
 • Nie jestpotrzebna żadna osoba trzecia ani pośrednik, co może sprawić, że transakcje będą zarówno szybsze, jak i tańsze (choć nie zawsze). Jest to system peer-to-peer, który umożliwia każdemu z dowolnego miejsca wysyłanie i odbieranie płatności.
 • Kiedy przekazujesz środki w kryptowalutach, transakcje są rejestrowane w publicznej księdze. W przeciwieństwie do księgi głównej banku, kryptowaluta blockchain jest dystrybuowana wśród uczestników w całej sieci cyfrowej waluty.
 • Kryptowaluty przechowywane są w cyfrowych portfelach.
 • Jest to pieniądz programowalny, oferujący o wiele więcej możliwości wykorzystania i dostosowania go do swoich potrzeb.
 • Wady kryptowalut to m.in. zmienność ich cen, duże zużycie energii na działalność wydobywczą oraz wykorzystanie w działalności przestępczej.

https://www.youtube.com/watch?v=1YyAzVmP9xQ&ab_channel=Simplilearn

Jak działa kryptowaluta?

 • Kryptowaluty działają na rozproszonej księdze publicznej zwanej blockchain, która jest zapisem wszystkich transakcji aktualizowanych i utrzymywanych przez posiadaczy waluty.
 • Jednostki kryptowaluty są tworzone w procesie zwanym miningiem. Wydobywanie kryptowalut to proces wykorzystania mocy obliczeniowej do weryfikacji transakcji na blockchainie. Górnicy użyczają swojej mocy obliczeniowej sieci, aby pomóc w realizacji transakcji, za co otrzymują wynagrodzenie.
 • Istnieją również obawy środowiskowe związane z wydobywaniem kryptowalut ze względu na ogromną ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania coraz bardziej wyrafinowanych i potężnych komputerów górniczych, co krytykuje wiele organizacji i celebrytów.
 • Dla większości osób najłatwiejszym sposobem pozyskania kryptowaluty jest jej zakup, czy to od giełdy, czy od innego użytkownika.

Origins

Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin, który powstał w styczniu 2009 roku i wyznacza początek kryptowalut. Zanim to jednak nastąpiło, było wiele nieudanych prób stworzenia takich walut. Mówi się, że historia kryptowalut zaczęła się od powstania Bitcoina. Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto, choć nikt nie wie, czy to on, czy ona, czy nawet grupa osób.

Czym różnią się kryptowaluty?

 • Główne różnice dotyczą sposobu produkcji i wydawania monet. Niektóre monety, takie jak Bitcoin czy Dash, powstają w procesie zwanym "wydobyciem", który polega na wykorzystaniu potężnych komputerów do weryfikacji transakcji na blockchainie.
 • Innym typem są waluty takie jak Ripple czy Iota, których nie można wydobyć - są one produkowane przez organizację stojącą za daną walutą. (Ale niektórzy nie uważają ich za kryptowaluty, ponieważ są one uważane za scentralizowane).
 • Inne monety, takie jak NEM, mają inne rodzaje algorytmów, które nie wymagają potężnego sprzętu.

Inne ważne różnice to prywatność i szybkość transakcji, które oferuje kryptowaluta. Obecnie transakcje w Bitcoinach są wolniejsze i mniej anonimowe niż np. transakcje w Dashu czy Monero. Bitcoin może jednak w przyszłości dodać funkcje zwiększające jego prywatność i szybkość, zwłaszcza że obecnie może pochwalić się największym ekosystemem deweloperskim.

Token a moneta

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między Tokenem a Monetą, ponieważ jest ona często używana i być może nadużywana. Zarówno monety jak i tokeny są wartością nominalną danego projektu kryptowalutowego. Kiedy chcesz powiedzieć, ile waluty fiat masz w kieszeni, mówisz, że masz 20 dolarów lub 50 euro. Gdy chcesz powiedzieć ile masz danej kryptowaluty, mówisz, że masz 5 eterów lub 0,5 bitcoina. Czy moneta i token oznaczają to samo? Różnica jest techniczna.

 • Monety są natywnymi kryptowalutami blockchaina, na którym działają. Bitcoin jest monetą, ponieważ działa na blockchainie bitcoina.
 • Ether jest monetą, ponieważ działa na blockchainie Ethereum.
 • Tether jest tokenem. Założyciel stworzył go, aby działał na Ethereum, a nie na własnym blockchainie.
 • Cardano jest monetą, ponieważ działa na własnym blockchainie, podczas gdy Uniswap jest tokenem, który działa na Ethereum.

https://www.youtube.com/watch?v=Tpz_htsJm3k&ab_channel=CryptoDecoded

W tym filmie jest bardziej wyczerpujące wyjaśnienie różnicy.

Jeśli podoba Wam się taki edukacyjny typ postu, to nie krępujcie się dać znać w komentarzach i wrzucić mi follow :)


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.