Muskova obří lež odhalena - Jeho hlavní projekt má úplně jiný smysl, než jste si mysleli

Chápu, že ne každý musí být nutně fanouškem Elona Muska. Přeci jen některé jeho činy jsou opravdu dost kontroverzní a věřím, že mohl svými slovy a mnohým lidem uškodit. Ať už vědomě nebo ne. Na druhou stranu mu nikdo nemůže upřít, že to co dokázal je naprosto neuvěřitelné a vymyká se veškerým měřítkům, které jsme do jeho příchodu měli. Opravdu si nemyslím, že by Elon měl být nějaký skrytý superpadouch, který si snaží podkopat systém a všechno zničit. Už jen z toho důvodu, že si dovedu představit jednodušší způsoby, než nejdřív vybudovat několik hyper úspěšných společností.

Někteří lidí si to ale očividně nemyslí a zůstávají u konceptu, že Musk je opravdu superpadouch a zakládá firmy jen proto, aby se mstil a likvidoval své soupeře. Na jeden takový jsem teď narazil na internetu.

Je Elon Musk skrytý padouch? 

Spekulace

O co tu vlastně přesně jde? Z čeho nařkli Elona tentokrát? Článek, na který jsem narazil popisuje Muskovu údajnou snahu o likvidaci projektu Kalifornské vysokorychlostní železnice. A přesně z toho důvodu prý založil projekt Hyperloop. Pořád to taky nechápete? Pojďme se podívat co autor textu tvrdí. A jestli na tom náhodou nemůže být něco pravdy? 🤔

Dovolím si tu přeložit asi nejdůležitější pasáž článku:

Elon Musk nikdy neměl v úmyslu vyvinout Hyperloop, ale chtěl pouze sabotovat projekt kalifornské vysokorychlostní železnice
Podle amerického týdeníku se měl Elon Musk svěřit svému životopisci, že Hyperloop skutečně postavit nehodlal. Koncept měl vyvinout pouze proto, aby přesvědčil kalifornské úřady, aby upustily od projektu místní vysokorychlostní železnice.

Od projektu bylo v roce 2019 opravdu opuštěno.

Bylo to ale zapříčiněno ředitelem Tesly $TSLA-1.8% a SpaceX?

Teorii o záměrném škození Kalifornii by také nasvědčovalo to, že Musk si "sbalil svých pět švestek" v podobě Tesly a stát opustil.  Na fórech, která se stejným článkem zabývala jsem narazil na nespočet reakcí ohledně toho, že autor jako zdroj uvádí údajnou informaci od člověka, který měl sepsat Muskovu biografii. Konkrétně toto mu měl prý sdělit sám Musk. Jenomže podle všeho je to celé trochu jinak.

Jak to bylo?

V životopise toto opravdu zveřejněno bylo. Všichni však vynechávají kompletní citát s kontextem v tom, že vysokorychlostní železnice byla a je od začátku absolutní nesmysl. Počáteční rozpočet 33 miliard dolarů (90 milionů dolarů na míli) až 113 miliard dolarů (300 milionů dolarů na míli), který začal v roce 2008 a do roku 2012se vlastně téměř nepohnul. A tak Elon vyhodil myšlenku Hyperloopu a napsal o tom v roce 2013 whitepaper (odkaz máte tady :)) .Jak u něj bylo běžné, on a jeho kolegové vymýšleli věci a potenciální řešení často s cílem jen podsouvat ostatním nápady a sledovat, co přijde (prostě jestli se toho někdo nechytí), s tím rozdílem, že v tomto případě se to dostalo do veřejné sféry. Ale kde nic tu nic. Tudíž se rozhodl konat sám.

Elon, který je tak trochu... jiný, není vždy spokojen s tím, jak kalifornská legislativa věci řeší, jejich nápad atakoval tím svým s primárním záměrem poukázat na nesmyslnost a neproveditelnost jejich projektu. Celé to provedl spolu s nadějí, že se někdo špatného projektu ujme a vyvine lepší řešení. Uplynulo 10 let a odpovědí je, že žádné lepší řešení neexistuje.

Tentokrát tedy nejspíš není vina na Muskovi. Taktéž jsem zahlédl několik reakcí, které naznačují, že by se mohlo jednat o taktiku Muskových nepřátel (dost možná směrem od Twitteru), kteří ho chtějí pošpinit. To je ale jen názor několika anonymních zastánců nejbohatšího muže světa na internetu. Realita bude myslím spíš taková, že se prostě autor snažil o trochu senzační článek, který se možná až nečekaně vymkl kontrole.

A jak je na tom tedy Hyperloop?

Asi by možná nebylo od věci se také podívat na to, co ten Hyperloop vlastně je. Překvapilo mě, kolika lidem pořád jeden z nejdůležitějších Muskových projektů úplně uniká.

Hyperloop je připravovaný vysokorychlostní dopravní systém pro veřejnou dopravu i přepravu zboží. Systém hyperloopu se skládá ze tří základních prvků: tunelů, modulů a terminálů. Tunel je velký uzavřený nízkotlaký systém. Modul je něco jako vůz (prostě kapsle), který se uvnitř tohoto tubusu pohybuje v podstatě bez odporu vzduchu nebo tření, a využívá magnetický pohon. Terminál zajišťuje příjezdy a odjezdy modulů.

V textu nahoře jsem dal odkaz na oficiální Muskův whitepaper. Tady ještě vysvětlující video.

https://www.youtube.com/watch?v=S5fOWB6SNqs

Stejně jako vysokorychlostní železnice, proti které byl Hyperloop nasazen, má i tento projekt jednu zásadní vadu - je dost drahý. Má ovšem jednu výhodu. Chtějí na něm pracovat nejlepší manageri, inženýři a vědci z celého světa. Ať už je to Musk nebo třeba Branson a jejich týmy.

Finanční a dopravní experti vyjádřili přesvědčení, že Muskova cena 6 miliard dolarů dramaticky podhodnocuje náklady na návrh, vývoj, konstrukci a testování zcela nové formy dopravy. Z uniklých finančních dokumentů v roce 2016 vyplývá, že Muskův Hyperloop bude stát až 13 miliard dolarů, tedy 121 milionů dolarů na míli. To už jsme tu někde slyšeli, co? 😂

Stejně jako jakákoli jiná forma dopravy s sebou i doprava hyperloopem nese neodmyslitelná rizika a do systému je třeba ještě zapracovat nepředvídatelné opatření pro případ nepředvídaných katastrof. Při vysokých rychlostech by i malé zemětřesení nebo sebemenší porucha vakuové trubice představovaly pro cestující a posádku značné nebezpečí. Kromě zajištění bezpečnosti musí systém hyperloop nabídnout takové ceny, které by odlákaly platící cestující od současných způsobů dopravy.

Virgin Hyperloop Richarda Bransona přišla o několik obřích investic do tohoto projektu. Přesto v květnu 2019 společnost získala 400 milionů dolarů od soukromých investorů a plánuje zahájit komerční provoz v roce 2030 (posunuto oproti dřívějším předpovědím, které předpokládaly hyperloop připravený pro cestující v roce 2021).

Kromě společnosti Virgin patří mezi společnosti, které řeší překážky tohoto způsobu dopravy, americký startup Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT), který podepsal dohodu v Číně o vybudování zkušební dráhy, nizozemská společnost Hardt Hyperloop a kanadská společnost TransPod. Dokud ale tyto společnosti nezískají stovky milionů dolarů na financování, nezískají rozsáhlé pozemky potřebné pro životaschopný systém a neprokáží, že systém lze bezpečně provozovat, zůstává hyperloop snem blízké budoucnosti.

Co myslíte - mohl chtít Musk doopravdy nějakým způsobem poškodit konkurenční projekt? Nebo jde o pouhou senzaci? A bude někdy možné svézt se Hyperloopem?

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

I ten rok 2030 je podle mne zatím utopický

Ano, obecne ty firmy střílejí ty návrhy od boku. Na druhou stranu to chápu, asi nikdo nebude investovat do projektu, o kterém se bude všude psát, že "s trochou štěstí bude v roce 2060" 😄

pravda, to by asi nikoho moc nenalákalo 😀

u Elona človek poriadne už ani nevie čo si má myslieť :)...čiže ťažko sa mi odhaduje, že aký to malo úmysel

Jako samozřejmě do hlavy mu nevidíme, ale to vysvětlení mi dává smysl. Dával jsem to dokupy z několika různých zdrojů, které se shodly na tom, že ta železnice byla nesmysl od začátku.

tak to asi tak s najväčšou pravdepodobnostou tak bude :)

Jak píšeš, Elon je jedna velká neznáma a vážně u něj člověk nikdy neví...

a keď ešte  ani on sám tomu nepomaha :D :D

Elon je samá tajnost :d