S&P 500 ^GSPC 5,252.11 -0.28%
Microsoft MSFT $418.20 -2.56%
Tesla TSLA $179.84 +2.07%
Alphabet GOOG $174.38 -1.71%
Amazon AMZN $179.69 -1.28%
Meta META $469.17 -1.09%
Nvidia NVDA $1,135.92 -1.07%
Apple AAPL $191.74 +0.76%

Gigantyczne kłamstwo Muska zdemaskowane - Jego flagowy projekt ma o wiele więcej sensu niż myślałeś

Jaczek Vodiczka
29. 8. 2022
7 min read

Rozumiem, że nie każdy jest koniecznie fanem Elona Muska. Przecież niektóre jego działania są naprawdę dość kontrowersyjne i uważam, że swoimi słowami mógł wyrządzić krzywdę i wielu osobom. Czy świadomie, czy nie. Z drugiej strony, nikt nie może zaprzeczyć, że to, co zrobił, jest absolutnie niesamowite i przeczy wszelkim standardom, jakie mieliśmy, zanim się pojawił. Naprawdę nie uważam, że Elon powinien być jakimś ukrytym supervillainem próbującym obalić system i wszystko zrujnować. Choćby z tego powodu, że przychodzą mi do głowy łatwiejsze sposoby niż zbudowanie najpierw kilku hiper udanych firm.

Ale niektórzy oczywiście tak nie uważają i trzymają się koncepcji, że Musk jest tak naprawdę supervillainem i zakłada firmy tylko po to, by się zemścić i zniszczyć swoich rywali. Właśnie natknąłem się na taki w internecie.

Czy Elon Musk to ukryty czarny charakter?

Spekulacja

Co dokładnie się tu dzieje? O co tym razem oskarżyli Elona? Artykuł, na który się natknąłem , opisuje rzekome wysiłki Muska, by zabić projekt kalifornijskiej kolei dużych prędkości. I właśnie dlatego rzekomo założył projekt Hyperloop. Nadal nie rozumiesz? Przyjrzyjmy się temu, co twierdzi autor. I czy może być w tym jakaś prawda? 🤔

Pozwolę sobie przetłumaczyć tutaj chyba najważniejszy fragment artykułu:

Elon Musk nigdy nie zamierzał rozwijać Hyperloopa, a jedynie chciał sabotować projekt szybkiej kolei w KaliforniiWedług
amerykańskiego tygodnika Elon Musk zwierzył się swojemu biografowi, że w rzeczywistości nie zamierzał budować Hyperloopa. Miał jedynie opracować koncepcję, by przekonać władze Kalifornii do rezygnacji z projektu tamtejszej szybkiej kolei.

Projekt rzeczywiście został zarzucony w 2019 roku.

Czy jednak była to zasługa CEO Tesli $TSLA+2.1% i SpaceX?

Teoria o celowym szkodzeniu Kalifornii sugerowałaby również, że Musk "spakował swoje pięć śliwek" w postaci Tesli i opuścił stan. Natrafiłem na niezliczoną ilość odpowiedzi na forach, które dotyczyły tego samego artykułu odnośnie podawania przez autora jako źródła rzekomych informacji od osoby, która miała napisać biografię Muska. To konkretnie powiedział mu podobno sam Musk. Najwyraźniej jednak historia jest nieco inna.

Co to było?

Biografia rzeczywiście to ujawniła. Jednak wszystkie one pomijają pełny cytat z kontekstem, że szybka kolej była i jest absolutnym nonsensem od samego początku. Z początkowego budżetu 33 mld dolarów (90 mln dolarów za milę) do 113 mld dolarów (300 mln dolarów za milę), który rozpoczął się w 2008 roku, a do 2012 roku właściwie ledwo się ruszył. Elon rzucił więc pomysł Hyperloopa i napisał o nim whitepaper w 2013 roku (link tutaj :)) Jak to często bywało w jego przypadku, on i jego koledzy wymyślali rzeczy i potencjalne rozwiązania, często w celu po prostu rzucenia pomysłów innym i zobaczenia, co się pojawiło (tylko po to, by zobaczyć, czy ktoś się połapał), z tym że w tym przypadku było to w domenie publicznej. Ale gdzie nie ma nic, tam nie ma nic. Postanowił więc działać sam.

Elon, który jest jakby... inny, nie zawsze zadowolony z tego, jak kalifornijska legislatura załatwia sprawy, zaatakował ich pomysł swoim, z podstawowym zamiarem wytknięcia bezsensowności i niewykonalności ich projektu. Całość niósł z nadzieją, że ktoś podejmie się realizacji złego projektu i opracuje lepsze rozwiązanie. Minęło 10 lat i odpowiedź jest taka, że nie ma lepszego rozwiązania.

Więc tym razem to chyba nie wina Muska. Widziałem też kilka reakcji, które sugerują, że może to być taktyka wrogów Muska (całkiem możliwe, że od strony Twittera), aby go oczernić. Ale to tylko opinia kilku anonimowych zwolenników najbogatszego człowieka świata w internecie. Rzeczywistość, jak sądzę, jest bardziej prawdopodobna, że autor chciał po prostu zrobić sensacyjny artykuł, który być może niespodziewanie wymknął się spod kontroli.

Na czym więc stoi Hyperloop?

Być może nie jest złym pomysłem również przyjrzenie się temu, czym właściwie jest Hyperloop. Byłem zaskoczony tym, jak wiele osób wciąż kompletnie nie zauważa jednego z najważniejszych projektów Muska.

Hyperloop to nadchodzący system szybkiego transportu zarówno dla transportu publicznego, jak i towarowego. System hyperloop składa się z trzech podstawowych elementów: tuneli, modułów i terminali. Tunel to duży zamknięty system niskociśnieniowy. Moduł to coś w rodzaju samochodu (po prostu kapsuła), który porusza się wewnątrz tej rury w zasadzie bez oporu powietrza i tarcia, i używa napędu magnetycznego. Terminal obsługuje przyjazdy i wyjazdy modułów.

W tekście powyżej umieściłem link do oficjalnego whitepaper Muska. Oto kolejny explainer video.

https://www.youtube.com/watch?v=S5fOWB6SNqs

Podobnie jak szybka kolej, przeciwko której wdrożono Hyperloop, projekt ten ma jedną zasadniczą wadę - jest dość drogi. Ma on jednak jedną zaletę. Chcą nad nim pracować najlepsi menedżerowie, inżynierowie i naukowcy z całego świata. Czy to Musk, czy Branson i ich zespoły.

Eksperci finansowi i transportowi wyrazili przekonanie, że cena Muska wynosząca 6 miliardów dolarów dramatycznie zaniża koszty zaprojektowania, opracowania, zbudowania i przetestowania zupełnie nowej formy transportu. Z wyciekłych dokumentów finansowych z 2016 roku wynika, że Hyperloop Muska będzie kosztował nawet 13 miliardów dolarów, czyli 121 milionów dolarów za milę. Słyszeliśmy to już wcześniej, prawda? 😂

Jak każda inna forma transportu, transport hyperloop niesie ze sobą nieodłączne ryzyko, a środki awaryjne nadal muszą być wbudowane w system na wypadek nieprzewidzianych katastrof. Przy dużych prędkościach nawet niewielkie trzęsienie ziemi lub najmniejsza awaria lampy próżniowej stanowiłaby znaczne zagrożenie dla pasażerów i załogi. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, system hyperloop musi oferować ceny, które zwabiłyby płacących pasażerów od obecnych środków transportu.

Virgin Hyperloop Richarda Bransona straciło na kilku ogromnych inwestycjach w projekt. Mimo to, w maju 2019 roku, firma zebrała 400 milionów dolarów od prywatnych inwestorów i planuje rozpocząć komercyjne operacje w 2030 roku (odsunięte od wcześniejszych prognoz, które miały hyperloop gotowy dla pasażerów w 2021 roku).

Oprócz Virgin, do firm stawiających czoła przeszkodom tego środka transportu należą amerykański startup Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT), który podpisał umowę na budowę toru testowego w Chinach, holenderska firma Hardt Hyperloop oraz kanadyjska firma TransPod. Ale dopóki firmy te nie zbiorą setek milionów dolarów finansowania, nie nabędą rozległych terenów niezbędnych do stworzenia realnego systemu i nie udowodnią, że system może być bezpiecznie eksploatowany, hyperloop pozostanie marzeniem o niedalekiej przyszłości.

Jak myślicie - czy Musk naprawdę mógłby chcieć w jakikolwiek sposób zaszkodzić konkurencyjnemu projektowi? A może to tylko wybryk? I czy kiedykolwiek będzie można przejechać się Hyperloopem?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.