S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Dan Loeb zainwestował w Disneya 1 mld dolarów. Ale domaga się gruntownych zmian w funkcjonowaniu firmy.

Jaczek Vodiczka
30. 8. 2022
6 min read

Third Point Management to fundusz hedgingowy założony przez Daniela Loeba, który niedawno ogłosił swoją inwestycję o wartości 1-1.5% mld USD-1.5% w Disneya $DIS-1.5%. Oczywiście akcje zareagowały wzrostem od pierwszego, ale to co stało się potem może zaskoczyć. Loeb po ujawnieniu tej ogromnej inwestycji napisał list do prezesa Disneya, w którym nakreślił kilka żądań dotyczących zmian w działalności firmy.

Daniel Loeb jest miliarderem, amerykańskim inwestorem i zarządzającym funduszem hedgingowym Third Point.

Fundusz hedgingowy Third Point ujawnił udział w wysokości około 1 miliarda dolarów w spółce Walt Disney $DIS-1.5% i powiedział, że planuje naciskać na firmę medialną, aby dokonała szeregu zmian. Już dziś przyjrzymy się jego postulatom, gdyż Loeb nie zwlekał zbyt długo z podzieleniem się swoimi przemyśleniami w liście.

Punkt pierwszy: spin off ESPN

ESPN to globalna sportowa telewizja kablowa i satelitarna.

W liście do prezesa Disneya Boba Chapka, Loeb powiedział, że istnieje silny argument, że biznes ESPN powinien zostać wydzielony, zauważając, że segment ten generuje znaczące wolne przepływy pieniężne dla Disneya.

"ESPN miałoby większą elastyczność w realizacji inicjatyw biznesowych, które mogą być trudniejsze jako część Disneya, takich jak zakłady sportowe" - powiedział Loeb. "Wierzymy, że większość porozumień między obiema firmami może być powielona umownie, w sposób, w jaki eBay obrócił się wokół PayPal, jednocześnie nadal używając produktu do przetwarzania płatności".

Disney zarabia więcej pieniędzy od abonentów telewizji kablowej niż jakakolwiek inna firma dzięki samemu ESPN. ESPN+, serwis streamingowy o ograniczonej zawartości, stał się silniejszym produktem w ciągu ostatniego roku, ponieważ Disney przeniósł więcej ekskluzywnych gier i transmisji na żywo do serwisu. Firma powiedziała również w zeszłym miesiącu, że podniesie cenę ESPN+ do 9,99 dolarów miesięcznie z 6,99 dolarów miesięcznie od 23 sierpnia, jej największy wzrost cen do tej pory.

Punkt drugi: przenieść Hulu do Disney+

Hulu to amerykański dostawca filmów i seriali online (większość serwisu jest kontrolowana przez Disneya).

Loeb dodatkowo zalecił w liście, aby firma obniżyła koszty, kontynuowała zawieszenie dywidend gotówkowych ustanowionych, gdy parki tematyczne zostały zamknięte z powodu pandemii, oraz kupiła mniejszościowy pakiet akcji Comcast $CMCSA-1.6%, aby przenieść Hulu i zintegrować go z serwisem streamingowym Disney+.

  • Comcast jest jedną z największych korporacji medialnych na świecie pod względem przychodów.
  • Loeb namawia koncern rozrywkowy do integracji Hulu bezpośrednio z platformą Disney+ direct to consumer.

Co ma z tym wspólnego Comcast?

Comcast ma umowę, na mocy której w ciągu dwóch lat sprzeda swoje 33% udziałów w Hulu Disneyowi. Loeb powiedział, że Disney powinien "zrobić wszystko, co możliwe", aby nabyć pozostały mniejszościowy udział Comcastu przed upływem terminu 2024 roku.

"Uważamy, że byłoby nawet rozważne, aby Disney zapłacił skromną premię za przyspieszenie integracji" - powiedział Loeb w liście. "Wiemy, że jest to dla Was priorytet i mamy nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie zanim Comcast zostanie zobowiązany umową za około 18 miesięcy".

Disney odpowiedział Loebowi w oświadczeniu, mówiąc, że firma odnotowała ciągły wzrost w swoich biznesach.

"Z zadowoleniem przyjmujemy opinie wszystkich naszych inwestorów" - powiedział Disney. "Jak pokazują nasze wyniki za trzeci kwartał, The Walt Disney Company nadal osiąga mocne wyniki finansowe w oparciu o światowej klasy storytelling oraz nasz unikalny i bardzo wartościowy ekosystem tworzenia i dystrybucji treści."

Punkt trzeci: Zmiany w zarządzie

O ile Disney nadal traci YTD, to muszę przyznać, że znaczna część tych spadków została już w tym roku wymazana (konkretnie przez lato).

Ponadto Loeb napisał w upublicznionym teraz liście do prezesa Disneya Boba Chapka, że zarząd cierpi na "braki w talencie i doświadczeniu jako grupa, które należy rozwiązać."

Wszczególności Loeb obawia się, że dyrektorom Disneya brakuje doświadczenia w reklamie cyfrowej, monetyzacji danych konsumenckich i innych obszarach, które mogłyby pomóc Disneyowi zwiększyć zyski, ponieważ firma staje się bardziej skoncentrowana na technologii.

Disney zakwestionował charakterystykę zarządu dokonaną przez Loeba w odpowiedzi na jego list:

"Nasz niezależny i doświadczony zarząd ma znaczące doświadczenie w biznesach związanych z marką, konsumentami i technologią, a także w biznesach opartych na talentach" - powiedział Disney po opublikowaniu listu. Powiedział, że zarząd zmienia się często, a dyrektorzy mają średnią kadencję czterech lat.

  • Na koniec Loeb dodał, że chciałby również zobaczyć większe i częstsze skupy akcji.

Analiza tego newsa znajduje się również w tym materiale wideo:

(240) Third Point Dana Loeba obejmuje nowy aktywistyczny pakiet akcji Disneya - YouTube

Wniosek

Jako akcjonariusz Disneya $DIS-1.5% z pewnością nie pogniewałbym się za pewne zmiany. Osobiście jednak nie zmieniłbym w tym momencie zarządu i kierownictwa, tu się nie zgadzam, bo widzę dobre ruchy ze strony Disneya. Loeb co prawda krytykuje pewne kroki i pewne niedociągnięcia w monetyzacji streamingu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że dominującym przychodem jest nie tyle streaming, co parki tematyczne, na których zarząd po zatuszowaniu sprawy znów zaczął się mocno skupiać. Jednocześnie firma zajmuje się agresywną ekspansją i ulepszaniem pakietów abonamentowych, co również przyjmuję z zadowoleniem. Jeśli chodzi o zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie dywidendy, to w tej kwestii nie jestem wcale przeciwny (i tak było to prawie nie do ruszenia, jeśli mogę się tak wyrazić). Fuzja Hulu-Disney+ mogłaby przynieść pewne rozszerzenie i wzmocnienie treści, ale w tym przypadku nie jestem w stanie powiedzieć, czy Disney będzie chciał się z tym spieszyć, gdy ma już wstępnie ustalone warunki z Comcastem na 2024 r. Plus przyspieszenie zakupu doprowadziłoby do ewentualnej premii za pakiet (czyli zakupu po jakiejś premii).

  • Co sądzicie o żądaniach Loeba?
  • Czy inwestujesz w $DIS-1.5%?
  • Czy żądania Loeba mają dla ciebie sens?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.