4 super przydatne strony, które pomogą Ci poruszać się po Twoich sprawozdaniach finansowych

Studiowanie sprawozdań finansowych jest integralnym procesem przed wyborem akcji do portfela. A przynajmniej tak powinno być. Same zestawienia mogą być dość skomplikowane, zwłaszcza dla początkującego. Na szczęście obecnie istnieje wiele stron internetowych, które pomogą Ci wybrać te najważniejsze.

Dziś nie trzeba już polować na skomplikowane raporty, aby znaleźć to, czego potrzebujesz

Zanim przejdę do konkretnych wskazówek, chcę wspomnieć, że obejmę tylko te, które są albo darmowe, albo za rozsądną kwotę roczną. Jasne jest, że bez sensu byłoby pisać np. o Bloomberg Terminal, który kosztuje ponad 500 000 CZK rocznie, co dla przeciętnego inwestora indywidualnego jest absolutnym nonsensem.

1. Yahoo Finance

Yahoo Finance to chyba jeden z najbardziej znanych serwisów inwestycyjnych, który w dodatku jest całkowicie darmowy. Poza wynikami finansowymi spółek, można znaleźć również wiele wiadomości z rynków i gospodarki. Strona nie skupia się wyłącznie na akcjach, ale również na kryptowalutach.

Nawigacja po stronie jest prosta. Jako przykład w tym artykule posłużą akcje firmy Apple. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy akcji lub tickera zobaczymy to:

Tutaj oczywiście najbardziej będzie nas interesował wpis Financials. Następnie mamy możliwość spojrzenia na rachunek zysków i strat, bilans oraz rachunek przepływów pieniężnych. To najważniejsze liczby, które znajdują się w sprawozdaniu finansowym.

Minusem może być w przypadku Yahoo Finance to, że finanse są tylko do 2018 roku. 4 lata to nie jest super duża próbka do porównania liczb z każdego roku, ale dla niektórych inwestorów może to być wystarczające.

2. Seeking Alpha

Na Seeking Alpha możemy znaleźć wiadomości i raporty dotyczące poszczególnych akcji, makroekonomii i innych rzeczy, które są również na Yahoo Finance. Dodatkowo Seeking Alpha wciąż oferuje analizy, które mogą dać ciekawe wskazówki. Polecam nie opierać się tylko na nich, ale głównie na swojej analizie.

W Financials możemy znaleźć dane do 2017 roku, co jest jeszcze fajniejsze. Możemy zauważyć, że Seeking Alpha oferuje dane do 2012 roku, ale są one już ukryte za ścianą płatną. Dotyczy to również wspomnianych analiz i innych artykułów tam znalezionych.

Cena jest bardzo korzystna dla nowych subskrybentów, ponieważ roczna subskrypcja będzie kosztować obecnie 119$ (ok. 2920 CZK)/miesiąc 9,9$ (ok. 243 CZK), w porównaniu do regularnej 239$ (ok. 5870 CZK)/miesiąc 19,9$ (ok. 489 CZK), dzięki 50% zniżce z okazji amerykańskiego Święta Pracy. Zniżka powinna zakończyć się w poniedziałek, 5 września.

3. roic.ai

Strona nie wygląda na pierwszy rzut oka tak pro i wymyślnie jak np. Seeking Alpha, ale to może wcale nie jest złe, bo w prostocie tkwi siła. Nie ma tu żadnych wiadomości ani analiz, tylko wyniki finansowe.

Wyniki sięgają daleko wstecz, nawet do 1985 roku w przypadku Apple. Strona internetowa oferuje nam zatem niesamowitą usługę dokładnej analizy, którą można wykonać już po założeniu firmy. Co więcej, w przypadku wyników rocznych usługa jest bezpłatna. Finanse są wymienione poniżej, więc nie musimy klikać przez rachunek zysków i strat czy bilans.

Jeśli chcemy widzieć wyniki kwartalne, roic poprosi nas o roczny abonament za 90 dolarów (ok. 2210 CZK)/miesięczny 7,5 dolara (ok. 184 CZK). Wątpliwe jest, czy musimy szczegółowo analizować wyniki kwartalne, ale to już zależy od Was.

4. Koyfin

Jak na razie z wymienionych stron chyba najbardziej znam Koyfin. Jest to swoisty mix wszystkiego, możemy znaleźć tu wyniki finansowe, linki do newsów, czy opcje analizy technicznej wykresów.

Orientacja zajmuje trochę czasu, bo Koyfin ma bardzo dużo funkcji. Po wprowadzeniu zaznaczenia, będziesz musiał jeszcze następnie kliknąć, czy chcesz rachunek zysków i strat, bilans, czy przepływy pieniężne.

Dane dla płatnej wersji Basic sięgają do 2017 roku, co wydaje mi się wystarczające. W przypadku tej strony znajdziemy od razu 3 opcje subskrypcji. Basic wychodzi 180$ (4 420$) na rok / 15$ na miesiąc (około 368$). Plus jest za 420 dolarów (ok. 10 307 CZK) za rok/miesiąc 35 dolarów (ok. 859 CZK). Pro kosztuje 840 dolarów (ok. 20 614 Kč) za rok/miesiąc 70 dolarów (ok. 1 718 Kč).

Ale z własnego doświadczenia muszę powiedzieć, że najtańsza wersja abonamentowa jest jak najbardziej w porządku dla przeciętnego inwestora.

Podsumowanie

Każdy inwestor szuka czegoś trochę innego, więc to od Ciebie zależy, jaka strona najbardziej Ci się podoba. Ale dla pełnej analizy należy jeszcze zajrzeć do sprawozdania finansowego, znajdziesz tam np. przychody z poszczególnych segmentów, które nie są na wspomnianych stronach.

Byłbym zainteresowany, aby dowiedzieć się, z której strony korzystasz. Również jak bardzo szczegółowo badasz raporty roczne spółek. Dziękuję za uwagę 😄

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet