Kolejny cios dla Intela? Rywal AMD wprowadzi we wrześniu to, co nazywa "najszybszym na świecie procesorem do gier"

Jak wskazuje blisko 32% spadek indeksu PHLX Semiconductor Sector Index, który śledzi branżę półprzewodników, akcje tych spółek mocno oberwały w tym roku na rynku. W skład tego indeksu wchodzą akcje Advanced Micro Devices, które również znacząco spadły. Niezależnie od tego, AMD zorganizowało w poniedziałek wieczorem konferencję, aby rozpocząć sezon pełen zapowiedzi produktów nowej generacji, które mają królować w grach wideo i rzucić wyzwanie sile Intela.

Gamingowe układy z serii Ryzen 7000 mają być najlepszymi, jakie znajdziecie na rynku

W dobie malejącego popytu na komputery PC, Advanced Micro Devices $AMD-2.8% późnym wieczorem w poniedziałek zaprezentował nową generację procesorów, które będą dostępne jesienią tego roku. Tym samym firma pochwaliła się najszybszym na świecie procesorem do gier, co mogło przyciągnąć nieco uwagi i sprzedaży.

"Seria Ryzen 7000 to absolutnie pierwszy na świecie procesor do komputerów stacjonarnych wykonany w technologii 5 nanometrów" - powiedziała prezes AMD Lisa Su podczas prezentacji w Austin w Teksasie, która była również transmitowana na YouTube. "Dzięki rdzeniowi Zen 4 jest to najszybszy na świecie procesor do gier i tworzenia treści".

https://youtu.be/WcH_7xsYtUk

Jakie nowe funkcje faktycznie przyniesie Ryzen 7000?

Procesory wykorzystają architekturę Zen 4 i zostaną wyprodukowane przy użyciu zaktualizowanej wersji 5nm procesu technologicznego w TSMC, natomiast układy scalone wykorzystają proces 6nm. Sama architektura ma zapewnić 8-10% wzrost IPC względem Zen 3, czyli nie za mało, ale też nie za dużo, jednak wraz z wyższymi taktowaniami spodziewany jest ponad 15% wzrost wydajności w aplikacjach jednowątkowych. Ogólnie jednak wzrost wydajności w aplikacjach wielowątkowych ma przekroczyć 35%, a AMD obiecuje też o 25% lepszą wydajność (wydajność na wat).

AMD podało, że karty do gier będą dostępne od 27 września.

Najwyżej wyceniony Ryzen 9 7950x zostanie wymieniony na 699 dolarów, natomiast Ryzen 9 7900x na 549 dolarów, Ryzen 7 7700x na 399 dolarów, a najniżej wyceniony Ryzen 5 7600x na 299 dolarów.

Ostatni raz AMD zapowiedziało produkt nowej generacji z 7-nanometrowymi układami w 2020 roku, tuż przed tym jak pandemia COVID-19 stała się oficjalna.

Na czym stoi rynek procesorów i co to oznacza dla Intela?

Na początku sierpnia AMD okazało się najbardziej odpornym z głównych producentów układów scalonych w sezonie wyników. Z takimi konkurentami jak Intel Corp. $INTC-3.3% i Nvidia Corp. $NVDA-3.1% znacząco obniżyli swoje szacunki dotyczące sprzedaży w miliardach dolarów, AMD poradziło sobie całkiem dobrze z szacunkowym zakresem sprzedaży, który spadł tylko nieznacznie poniżej szacunków Wall Street, wynoszących 6,84 miliarda dolarów.

Akcje AMD może i spadły w tym roku nieco bardziej w porównaniu do Intela, ale wyniki finansowe firmy były znacznie lepsze. Wyraźna różnica w wynikach finansowych obu firm sugeruje, że AMD ma przewagę w rywalizacji z Intelem na rynkach procesorów i kart graficznych.

Według Mercury Research, w drugim kwartale AMD odebrało Intelowi udział w rynku procesorów dla serwerów i komputerów PC. Jednostkowy udział AMD w lukratywnym rynku procesorów serwerowych wzrósł w drugim kwartale do 13,9% z 9,5% w poprzednim okresie.

Udział AMD w sprzedaży procesorów do notebooków wyniósł w czerwcowym kwartale 24,8%, co oznacza wzrost z 20% rok wcześniej. Również jednostkowy udział AMD w sprzedaży procesorów do komputerów stacjonarnych wyniósł w drugim kwartale 20,6%, co oznacza wzrost z 17,1% w tym samym kwartale rok wcześniej.

Udział w rynku AMD vs Intel

Błędne jest więc założenie, że ten trend się utrzyma i AMD nadal będzie odbierać Intelowi udziały w rynku. Nowo ogłoszona seria procesorów Ryzen 7000, która zapewni graczom i twórcom treści najwyższą wydajność, wyraźnie pomoże firmie ugruntować swoją pozycję wśród producentów PC i fanów gier wideo.

Przewaga technologiczna AMD i jej lukratywne perspektywy na rynku centrów danych, a także w innych obszarach, takich jak konsole do gier, gdzie Intel nie jest obecny, dają jej przewagę na froncie wzrostu. Z drugiej strony, nie spodziewajcie się wiele po Intelu w najbliższych latach.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet