S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Czy inwestowanie w Occidental Petroleum ma sens? Może tak, te 5 powodów może skłonić Buffetta do zakupu całej firmy

Jaczek Vodiczka
31. 8. 2022
7 min read

Occidental Petroleum $OXY+0.9% był do niedawna dla wielu inwestorów spółką nieznaną. Punkt zwrotny nastąpił jednak, gdy legendarny inwestor Warren Buffett zaczął inwestować w firmę, a ostatnio postanowił poprosić o kupno nawet 50% spółki. Normalnie w tym momencie powiedziałbym Wam, że inwestycja w $OXY+0.9% nie ma już sensu przy tej cenie. Różnica polega jednak na tym, że być może nawet teraz nie jest jeszcze za późno na inwestycję, gdyż spekuluje się, czy Buffett ma oko na całą spółkę, co wystrzeliłoby akcje jeszcze wyżej. Dziś przyglądamy się 5 najlepszym powodom, dla których taki zakup mógłby prawdopodobnie nastąpić.

Czy Buffett kupi całość $OXY+0.9%?

Wielu inwestorów zajmowało się tym ostatnio, a raczej tym, czy Buffett w końcu kupi wszystkie $OXY+0.9% i wyprowadzi akcje na nowe maksima w tym roku. Szczerze mówiąc, szansa naprawdę istnieje. Jego Berkshire z pewnością ma zasoby, aby to zrobić, a ja zamierzam pokazać pięć powodów, które mogą pomóc.

Cechy Buffetta są dość znane z profilu, jaki utrzymywał w oczach opinii publicznej przez ostatnie pół wieku. Korzystając z tego, co wiadomo, dziś przyjrzymy się jego podstawowym metrykom i wymaganiom wobec firmy, którą mógłby kupić. Czy OXY spełnia kompletny pakiet wymagań?

Dlaczego mógłby kupić $OXY+0.9% w całości?

1. $OXY+0.9% generuje dużo gotówki

Warren uwielbia biznesy, które generują dużo gotówki. $OXY+0.9% pasuje do tej metryki i wygenerował więcej gotówki w II kwartale (5,329 mld USD) niż cała Berkshire Hathaway Energy (BHE wygenerował 5,147 mld USD) - jest to spółka zależna należąca w całości do Berkshire.

  • Buffett posiada również znaczną część Chevronu (CVX). CVX ma kilka wspólnych cech z OXY. Obaj wykazują ogromne ilości gotówki i są #1 i #2, gdy patrzymy na właścicieli gruntów w Permian Basin.
  • Buffet potrzebuje przepływu gotówki dla BHE. Ich segment odnawialnych źródeł energii buduje kolejne farmy słoneczne, wiatrowe, wodne, geotermalne i energetyczne farmy mineralne. BHE wydało 3,382 mld USD na capex w II kwartale (2022). Capex = koszt kapitału.
  • Ponadto te spółki naftowe i gazowe wchodzą w biznes energii odnawialnej i wykorzystują swoje zyski z ropy do finansowania tych projektów.

2. Permian Basin jest miejscem, które należy rozważyć

  • Jest wielu producentów ropy i gazu. Ale żaden z nich nie ma takiego śladu w basenie permskim, jaki mają OXY i CVX (w oba zainwestował Buffett). OXY posiada lub wydzierżawiła około 3,0 mm akrów w basenie permskim.

W permie jest dużo ropy.

Szacunki są różne, ale ocenia się, że perm może zawierać nawet 46,3 mld baryłek ropy, głównie w płodnych zbiornikach Wolfcamp i Bone Spring. Jest to czasami określane jako "stacked play", co oznacza, że istnieje wiele horyzontów zbiornikowych, ułożonych pionowo, co daje firmom naftowym wiele celów do wiercenia. Szacuje się również, że w grze jest około 75 miliardów baryłek (trudno powiedzieć o dokładnej liczbie, ale na pewno istnieje możliwość kilkudziesięcioletniej produkcji).

  • Do tego OXY nakłada się na najgłębsze, najgrubsze partie Wolfcamp.
  • Przy obecnym tempie produkcji, około 4 mm BOEPD, może to oznaczać, że w permie pozostało jeszcze 30-40 lat na poszukiwania i rozwój. BOEPD = Barrels of oil equivalent per day.

3. Zarządzanie spełnia wszystkie kryteria

Buffett jest znany z wybierania menedżerów i trzymania się ich nawet w trudnych czasach. Kiedy Warren dał Vicki Hollub (CEO $OXY+0.9%) dziesięć miliardów dolarów, aby sfinalizować transakcję z Anadarko, faktycznie "zatrudnił" ją do zarządzania swoimi pieniędzmi. Zrozummy coś, Buffett pożyczył Vicki Hollub 10 mld dolarów, a nie Occidental Petroleum, niezależnie od nazwy podmiotu na dokumentach pożyczkowych. Między innymi myślę, że mógł podziwiać jej odważne podejście.

Vicki Hollub była absolutnie właściwą osobą do zintegrowania obu firm. Nikt nie zna Permian Basin tak jak ona. Pracowała w Permian przez większość swojej ponad 30-letniej kariery, pełniąc różne funkcje, od inżyniera wiertniczego do regionalnego wiceprezesa OXY. Kiedy mówi, ta głęboka znajomość terenu przenika do rozmowy.

  • Dodatkowo Buffett potwierdził pewną sympatię do nas, gdyż na pierwszą wzmiankę o inwestycji w OXY powiedział, że całkowicie zgadza się z działaniami zarządu i w ich przypadku postąpiłby tak samo.

Buffett po raz pierwszy zainteresował się akcjami Occidental $OXY+0.9% po obejrzeniu transkryptu z rozmowy o zyskach spółki za czwarty kwartał 25 lutego.

"Przeczytałem każde słowo i powiedziałem: 'To jest dokładnie to, co bym zrobił'" - powiedział miliarder telewizji CNBC. "Zaczęliśmy kupować w poniedziałek i kupiliśmy wszystko, co się dało".

4. OXY celuje w obszary, gdzie BHE Buffeta jeszcze się nie zakorzeniło.

BHE

  • OXY posiada 51% udziałów w Western Midstream Partners (WES), który jak widać poniżej, wypełnia istotną lukę w śladach BHE.

WES kontroluje kluczową infrastrukturę eksportową na rynki nieobsługiwane obecnie przez BHE.

5. Złożoność i dywersyfikacja firmy

Pomijając fakt, że OXY generuje dużo gotówki, ma dobrą pozycję do dalszego wzrostu i posiada udziały w ważnych obszarach, muszę również wspomnieć o udanym delewarowaniu i zróżnicowanym portfelu przychodów.

Pisałem o tym nie raz, ale warto wspomnieć i teraz. Occidental nie jest zafiksowany tylko na ropie naftowej, ponieważ posiada również swój segment chemiczny i aktywnie poszukuje technologii wychwytywania dwutlenku węgla, co może przynieść wiele sukcesów w przyszłości.

Stopniowe delewarowanie jest bardzo widoczne.

  • Są też inne pozytywy. Na przykład - Co zostanie zrobione z gotówką, gdy dług osiągnie wymagany poziom? Odpowiedź jest prosta - Inwestować w siebie i zwracać pewność siebie akcjonariuszom w postaci dywidend i buybacków.

Wniosek

Osobiście od jakiegoś czasu posiadam pakiet akcji $OXY+0.9%, więc na szczęście pytanie o kupno przez Buffetta kolejnego pakietu nie jest aż tak istotne (oczywiście z chęcią bym to zrobił). W tym artykule skupiamy się jednak na tym, że wielu inwestorów zastanawia się nad inwestycją w OXY z wiszącym w powietrzu znakiem zapytania nad rozszerzeniem pakietu akcji Buffetta. Według sondy, którą zrobiłem w mediach społecznościowych, okazuje się, że nasi inwestorzy najprawdopodobniej oczekują minimalnego zwiększenia pakietu akcji (aż 70% zagłosowało na tę opcję), a około 20-25% uważa, że kupi OXY w całości, przy czym reszta rozważa wtedy, aby nie powiększać już pozycji. Reakcji na inne wiadomości o możliwym zakupie chyba nie trzeba opisywać... Do niedawna Occidental był konsekwentnie w przedziale 50-60 dolarów za akcję. Zapowiedź Buffetta o zakupie do 50% OXY spowodowała, że akcje skoczyły o ponad 10% i od tego czasu utrzymują się powyżej 70$. Co by zrobiła wiadomość, że Occidental w końcu kupi całość? Dobrze wiesz. Ostateczną decyzję inwestycyjną pozostawiam jednak Tobie. Dziś chciałem tylko rzucić trochę światła na walory OXY i powody, które mogą skłonić giganta do kolejnego zakupu.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.