S&P 500 ^GSPC 5,235.48 -0.60%
Nvidia NVDA $1,105.58 -3.72%
Microsoft MSFT $414.67 -3.38%
Alphabet GOOG $173.56 -2.16%
Meta META $467.05 -1.54%
Amazon AMZN $179.32 -1.48%
Tesla TSLA $178.79 +1.48%
Apple AAPL $191.29 +0.53%

Czy chemiczny gigant LyondellBasell, z dividend yield na poziomie ponad 5%, stanie się reprezentantem mojego portfela?

Jaczek Vodiczka
31. 8. 2022
7 min read

Nigdy nie ma dość dividend stock picków, dlatego postanowiłem wyjść z analizą jednej z największych spółek z branży chemicznej. Amerykańska firma LyondellBasell spadła w ciągu ostatnich 3 miesięcy o ponad 28%, co jest solidną przeceną dla spółki dywidendowej. Czy obecnie warto w niego zainwestować?

Wprowadzenie do firmy

LyondellBasell $LYB+0.5% to międzynarodowa firma chemiczna, która została założona w 2007 roku w Holandii, ale jej siedziba znajduje się w Houston w Teksasie. Firma jest największym licencjodawcą polietylenu i polipropylenu. Zajmuje się również produkcją etylenu, propylenu, polipropylenu i paliw tlenowych.

Jest dla mnie jasne, że tacy niechemicy jak ja pewnie nie będą zbyt mądrzy w tej kwestii. Nie martw się, postaram się podsunąć ci jakiś pomysł. Wspomniany wcześniej polietylen (termoplastyczny) jest najszerzej stosowanym polimerem na świecie, wykorzystywanym do produkcji rur, łożysk, włókien tekstylnych, worków, izolacji elektrycznej. Polipropylen jest używany do produkcji lin lub sznurów. Służy również jako alternatywa dla PVC do izolacji. To tylko część ich dość szerokiego zastosowania.

Roczne zmiany cen LYB, źródło.

W 2016 roku LyondellBasell był 3. największym producentem chemicznym w USA, zatrudniającym obecnie ponad 19 000 osób.

Wyniki finansowe

Spółka ma mniejszą kapitalizację rynkową, wynoszącą ponad 27 mld dolarów. Obecnie notowane na poziomie 83 dolarów, akcje spadają o ponad 10% YTD, przy czym roczny spadek wynosi ponad 16%. PE utrzymuje się na poziomie 5,1 przez ostatnie 12 miesięcy.

Całkowity przychód za ostatni rok fiskalny wynosi obecnie 46,173 mld USD, co oznacza wzrost o 66,37% w stosunku do przychodu firmy z 2020 roku, który wynosił 27,753 mld USD i był najgorszym rokiem pod względem przychodów w ciągu ostatnich 5 lat. Ten skok jest na pewno spowodowany upragnionym rokiem 2020, w którym nastąpiły różne ograniczenia, wysłanie pracowników na kwarantanny i ogólne zmniejszenie produkcji. Zysk brutto za ubiegły rok wzrósł do 8,776 mld dolarów, co stanowi wzrost o 158,57% w stosunku do roku 2020, kiedy to firma osiągnęła zysk w wysokości 3,394 mld dolarów. Tutaj jeszcze wyraźniej widać różnicę między słabym rokiem 2020 a - odwrotnie - rekordowym rokiem 2021, w którym prosperowały firmy w wielu sektorach. Marże brutto utrzymują się na stałym poziomie pomiędzy 15% a 20%, z wyłączeniem roku kowarskiego. Może się to wydawać stosunkowo niską liczbą, ale biorąc pod uwagę linię biznesową firmy, nie widzę w tym dużego problemu. Dodatkowo marża nie maleje, co jest dobrym znakiem. Firma skupia się na produkcji chemikaliów w fabrykach, więc musi wydać sporo pieniędzy na budowę i funkcjonowanie fabryk oraz wszystko, co taka produkcja może za sobą pociągnąć. EBITDA ma podobną tendencję do zysku brutto. Zysk netto od 2017 do 2020 roku systematycznie spada, co może być drobnym ostrzeżeniem. Ale potem przyszedł rok 2021 i zysk netto wzrósł o solidne 295,01%. W tym roku powinny być na podobnym poziomie. Jeśli ktoś chciałby jeszcze bardziej zagłębić się we wspomniane metryki, może sprawdzić poniższy screen. Możemy również zwrócić uwagę na wskaźnik PE, który zazwyczaj mieści się w przedziale od 5 do 10. Oczywiście nie dotyczy to roku 2020, gdzie cena za akcję może i spadła do wieloletniego minimum w okolicach 42 dolarów, ale jednocześnie w tym samym roku znacząco spadły zyski, o czym wspomniałem wcześniej. Jest to również wyraźnie widoczne w EPS.

Źródło.

Teraz możemy przyjrzeć się temu, na czym firma zarabia najwięcej. Najwięcej przychodów spółka zbiera z produkcji polietylenu, która stanowi prawie 22% wszystkich przychodów. Co ciekawe, sprzedaż w tym segmencie wzrosła niemal dwukrotnie od 2020 roku (z 5,842 mld USD do 10,134 mld USD), co było spowodowane zwiększonym popytem na wspomniane produkty z wprowadzenia. Drugim w kolejności segmentem jest polipropylen, który stanowi 17% całej sprzedaży. Produkty rafinowane (czyli np. benzyna, olej napędowy czy asfalt) stanowią trzeci co do wielkości udział w sprzedaży(15,5%). Poniżej możemy zobaczyć pozostałe elementy sprzedaży.

Źródło: Raport roczny LYB 2021

Wolne przepływy pieniężne (FCF) spółki wyniosły w ubiegłym roku 5,736 mld USD, co oznacza wzrost o 264%. W poprzednich latach spółka systematycznie generowała mnóstwo wolnej gotówki. Niestety, całkowite zadłużenie spęczniało do 15,629 mld dolarów na rok 2020, co udało się zredukować w zeszłym roku do 11,526 mld dolarów, co stanowi spadek o 26 proc. Chciałbym, aby dług był nadal redukowany. Wydatki kapitałowe (CapEx), czyli środki przeznaczone na odnowienie lub naprawę aktywów, w ramach których mieści się np. modernizacja fabryk, wzrosły w skali roku. W tym roku wydana kwota(2,166 mld dolarów) powinna być co najmniej zbliżona do poziomu z 2018 roku(2,105 mld dolarów).

Z bilansu wynika, że w 2021 roku firma posiadała 36,742 mld dolarów aktywów ogółem. Co roku była ona zwiększana, nawet w 2020 roku, co jest dość pozytywnym zjawiskiem, gdyż firma nie była zmuszona uciekać się do sprzedaży fabryk czy innych obiektów, na przykład z powodu problemów finansowych. Możemy to zobaczyć na poniższym screenie.

Źródło.

Największy udział w aktywach mają wspomniane wcześniej aktywa materialne, które stanowią 45%(16,502 mld USD). Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich działalność.

Wykupy i dywidendy

Teraz możemy wreszcie przejść do najważniejszej sprawy, czyli wynagrodzenia akcjonariuszy. Jeśli nie jesteś do końca pewien, co oznacza buyback, czyli wykup akcji, to mogę Cię odesłać do mojego artykułu sprzed kilku dni: (link do artykułu).

Firmie udało się wydać 463 mln dolarów na buybacki za rok 2021, zmniejszając łączną liczbę akcji o około 5 mln. Ale w 2019 roku firma odkupiła nawet ponad 3,7 mld dolarów swoich akcji, na czym miło byłoby się oprzeć w przyszłości. Na poniższym wykresie widzimy, jak stopniowo zmniejszała się liczba akcji pozostających w obrocie.

Źródło.

Dywidendy są wypłacane kwartalnie od 2011 roku. Obecnie wypłata wynosi 1,19 USD na akcję. Dywidenda jest zwiększana okresowo. Wskaźnik wypłaty spółki wynosi niespełna 28%, co jest bardzo godne szacunku. Dla inwestorów powinno to oznaczać, że spółka będzie z łatwością zarabiać na dywidendę, a więc nie powinni się martwić np. o jej obniżenie lub całkowite wyeliminowanie w najbliższym czasie. W rzeczywistości, historycznie nigdy nie było cięcia dywidendy.

Podsumowanie

Jak pisałem na początku, spółka przez ostatnie 3 miesiące sprzedawała się z całkiem przyzwoitym dyskontem do swoich rówieśników, powyżej 28%. Uważam jednak, że cena mogłaby zejść nieco niżej. W końcu ostatnie kilka sesji giełdowych było niezwykle zmiennych, co może się utrzymać jeszcze przez jakiś czas.

Ogólnie jednak uważam, że firma jest w dobrej kondycji, nie znalazłem żadnych istotnych problemów. Jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie z nagłówka, to tak. Według wszelkiego prawdopodobieństwa, rzeczywiście tak będzie. Dużą atrakcją dla mnie jest biznes firmy, bo nie mam jeszcze w swoim portfolio żadnego przedstawiciela z branży chemicznej. Byłby to więc również dobry walor pod względem dywersyfikacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.