S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Unikalna strategia NIO polegająca na budowaniu gigantycznego grona fanów i akcjonariuszy

Jaczek Vodiczka
31. 8. 2022
5 min read

Chińskie firmy na pewno mogą się różnić od europejskich czy amerykańskich, bo Azja ma specyficzną mentalność, o czym świadczy działalność $NIO+0.6% . Nio buduje część swojej strategii na budowaniu zaciekłej lojalności wobec marki, co może być wyznacznikiem ich długoterminowego sukcesu w przyszłości.

Jak jeden chiński producent EV zdobywa serca właścicieli EV.

Przedstawiciele NIO ogłosili niedawno, na jaką lokalizację NIO DAY 2022 się zdecydowali i jest to Hefei we wschodniej chińskiej prowincji Anhui, ale dopiero po tym, jak lojalni klienci z całego kraju rywalizowali o nominowanie swoich lokalizacji. Zaprojektowano plakaty promocyjne, pozyskano lokalne władze, wyprodukowano klipy wideo, a nawet rozesłano darmowe upominki. Sporządzono krótką listę 10, a następnie 3 miast, z których ostatecznie Hefei wygrało z południowym miastem Guangzhou i centralnym miastem Xi'an.

https://www.youtube.com/watch?v=WakRYsb7i5M&ab_channel=CnEVPost

DZIEŃ NIO

 • Wydarzenie, nazwane Nio Day, zostało pierwotnie wprowadzone przez producenta samochodów w 2017 roku w Pekinie, gdzie zaprezentował swój pierwszy elektryczny model - sportowy pojazd użytkowy ES8.
 • Od tego czasu impreza cieszy się ogromną popularnością i jest miejscem, gdzie NIO prezentuje nowe modele i gromadzi wielu swoich klientów w jednym miejscu, aby porozmawiać o przyszłych planach biznesowych.
 • NIO chce zrobić wrażenie na swoich klientach, także w formie rozrywki, np. W przeszłości wystąpili między innymi Imagine Dragons, Bruno Mars i popularny DJ Alan Walker.

https://www.youtube.com/watch?v=dCZzA8KkWNg&ab_channel=NIOSource

Unikalna strategia

 • Celem firmy jest stworzenie poczucia lojalności wśród swoich klientów, którzy następnie rozprzestrzeniają niesamowitą świadomość marki wśród swojej rodziny, przyjaciół czy sąsiedztwa jako formę "zapłaty".
 • CEO William Li wyjaśnił w wywiadzie z czerwca 2021 roku, że strategia ta nosi nazwę "ripple mode", nawiązując do coraz szerszych kręgów spowodowanych wrzuceniem jednego kamienia do stawu.
 • Li naprawdę wierzy w ten system i przypisuje klientom pomoc w uratowaniu firmy w fazie doliny śmierci. W ciągu pierwszych czterech lat istnienia Nio odnotowało straty w wysokości 5 miliardów dolarów, a w drugim kwartale 2019 roku traciło prawie 5 milionów dolarów dziennie.
 • Sprzedaż 8 000 samochodów w czwartym kwartale 2019 roku okazała się kluczowa dla firmy w pokonaniu tego etapu.
 • Nio pamięta te czasy, co potwierdza wypowiedź Li:

"Dlatego zawsze mówię, że nasi klienci nas uratowali" - powiedział Li w czerwcu ubiegłego roku. " Gdybyśmy sprzedali o 500 lub 1000 pojazdów mniej, mogłoby to spowodować całkowite załamanie".

 • Firma chciała odwdzięczyć się klientom i zbudować ponadprzeciętną jakość i lojalność, dlatego wykonała kilka wyjątkowych gestów, które w 100% wyróżnią ją na tle konkurencji.

Czym są te gesty?

 • W przypadku ich pierwszego Nio Day w 2017 roku, Nio zapłaciło za loty na wydarzenie i luksusowe hotele dla każdego, kto zamówił EV w ciągu 12 miesięcy przed uruchomieniem.
 • Prywatne domy NIO - prywatne kluby dla właścicieli EV NIO.
 • W Dniu Nio jeszcze w tym roku Nio zaoferuje darmowe torebki ryżu każdemu, kto odwiedzi stację wymiany baterii Nio i rozda darmowe bilety do głównych atrakcji turystycznych Anhui, w tym wpisanej na listę UNESCO Żółtej Góry.

Firmy, które zdobywają serca i umysły swoich klientów lub potencjalnych klientów, mogą stworzyć solidne podstawy dla długoterminowych przyszłych zysków. Dostawy pojazdów nowej energii w Chinach (definiowanych jako samochody czysto elektryczne i hybrydy plug-in) wzrosły ponad dwukrotnie w lipcu do około 486 000 sztuk, stanowiąc ponad jedną czwartą całkowitej sprzedaży nowych samochodów - wynika z danych China Passenger Car.

Nie ma wątpliwości, że ta strategia może być w przyszłości bardzo skuteczna, nawet dla producenta samochodów Greely, który z pewnością zainspirował się NIO i zaczął forsować "współtworzenie z użytkownikami" dla różnych etapów swojej działalności, w tym projektowania produktów, marketingu i kontaktów ze społecznością.

Z pewnością pojawia się pytanie, czy ta strategia nie jest dla tych firm zbyt kosztowna, a działania te stanowią stosunkowo dużą część wydatków. Chińscy producenci samochodów wciąż zmagają się z działaniami mającymi na celu opanowanie pandemii Covid-19. Spowodowało to opóźnienia w produkcji i zakłócenia w łańcuchu dostaw, co jeszcze bardziej obniża rentowność.

https://www.youtube.com/watch?v=0j9-kycz8xA&ab_channel=NFSMOTORSPORT

NIO 2022 będzie z pewnością przyjemnym i bardzo atrakcyjnym wydarzeniem dla tej firmy, a to z kolei podniesie ich rangę i pomoże im dalej budować silną markę i powiązanie z klientem, czyli to, na czym budują skuteczną strategię.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.