S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Investiční základy: Co je ETF?

Dominik Petrnoušek
31. 8. 2022
7 min read

V předchozích částech jsme si probrali co je akcie, dividenda, růstové a hodnotové akcie. To vše jsou sice důležité a zásadní základy. pro spoustu lidí může být ale samotné nakupování jednotlivých akcií stále zbytečně složité (a jak ukazují čísla, tak opravdu je). Mnoho začátečníků tak díky mnohým veřejným vystoupením investorů a marketingu velkých značek dozajista už zaslechlo o tzv. ETF. Tedy o jednom z nejpasivnějších, nejběžnějších a nejjednodušších způsobů investic. Je ale vše tak růžové, jak je prezentováno?

Peníze může investování přinášet mnoha způsoby. Některé jsou ale poněkud méně časově náročné. 

Co je ETF?

Jako vždy začnu anglickým názvem, který vám pomůže orientovat se v zahraničních informačních zdrojích. ETF je Exchange Traded Fund. Česky tedy Burzovně obchodovaný fond.

Burzovně obchodovaný fond (ETF) je vlastně něco jako akcie, která v sobě ale zahrnuje větší množství "kousků" dalších akcií. Něco jako podílový fond, který je ovšem veřejně obchodovaný na burze. ETF obvykle sledují určitý index (Typicky třeba S&P 500, tedy 500 největších veřejně obchodovaných společností v USA, 1000 největších světových společností atd.)
,sektor (takže třeba čipy, energetiku, zemědělství atd.), komoditu (kovy, plodiny...). Jak jsem již zmínil - ETF lze obchodovat na burze.

https://www.youtube.com/watch?v=OwpFBi-jZVg

  • ETF se dá popsat jako koš cenných papírů, který se obchoduje na burze stejně jako jednotlivé akcie.
  • Cena ETF se v průběhu obchodního dne mění, protože akcie jsou na trhu nakupovány a prodávány. To je rozdíl od podílových fondů, které se na burze neobchodují a které se obchodují pouze jednou denně po uzavření trhů. Kromě toho bývají ETF ve srovnání s podílovými fondy cenově výhodnější a likvidnější.
  • ETF může vlastnit stovky nebo tisíce akcií napříč různými odvětvími, nebo může být izolován na jedno konkrétní odvětví nebo sektor.

Základní druhy ETF

Jak jsem již zmínil - ETF se dělí zejména podle svého zaměření a rozsahu. Pokud už si ale své první ETF vyberete na základě své preferované oblasti, či typu investic, musíme se ještě zaměřit na zásadní věc: Akumulační, nebo dostribuční?

Akumulační ETF: ETF, u něhož jsou veškeré dividendy vyplacené podkladovými aktivy v rámci ETF správcem fondu reinvestovány ZPĚT do fondu bez dalších nákladů. V důsledku toho se hodnota ETF zvyšuje. Tedy vše, co vám aktiva obsažená v ETF vyplatí, je ihned znovu automaticky investováno do ETF. Víceméně to potom funguje jako nabalující se sněhová koule. Taktéž se to dá přirovnat k metodě DRIP, kterou jsem popisoval v díle Investičních základů i dividendě.

Distribuční ETF: Na rozdíl od akumulačních ETF vyplácejí distribuční ETF investorům dividendy. To znamená, že vše jde na ruku přímo vám a je už jen na vás, jestli tyto peníze investujete zpět do ETF, nebo jestli za ně pozvete svou drahou polovičku na večeři.

https://www.youtube.com/watch?v=GsC8MPEk860

Co je lepší?

Jako vždy odpověď zní, že vše má své pro a proti. Distribuční ETF vyplácí veškeré dividendy nebo úroky, zatímco akumulační ETF reinvestuje tyto výnosy zpět do fondu - investor tak automaticky těží ze složeného úročení.

Na první pohled se tedy zdá, že akumulační ETF roste rychleji než distribuční ETF, který výnosy znovu neinvestuje. Jenže zdání může klamat.

Nejběžnější metodou, jak zajistit spravedlivé porovnání mezi distribuujícími a akumulujícími ETF, je předpokládat, že všechny distribuce jsou reinvestovány zpět do ETF. Tímto způsobem můžete porovnat růst obou typů ETF na základě celkového výnosu. Vznikne však odchylka v podobě pozdější reinvestice dividendy u distribučního ETF. Ta se může zdát drobná, ale udělá však celkem paseku.

Opravdu tak nakonec (co se růstu týče) o něco málo zvítězí akumulační ETF. Ne však tak znatelně, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Pochopitelně je to však daň za absenci cashflow a jakéhosi "pasivního" příjmu u akumulačního ETF.

Co je hlavní výhoda ETF pro začátečníky?

Teď už k nejdůležitější části - je ETF vhodné pro začátečníky? Odpověď zní - nejspíš ano. Data totiž ukazují, že se jedná o jednu z "nejbezpečnějších" a nejméně náročných investičních možností. Ač tedy vždy opakuji, že nic jako bezpečí v investicích neexistuje. ETF (typicky pak již zmiňované ETF kopírující index SAP500) totiž víceméně zrcadlí třeba ekonomiku celého státu, nebo trhu. Průměrný růst trhu je potom taková hranice, kterou investoři hodně sledují. Porazit totiž průměrnou výkonnost trhu je totiž mnohem těžší, než se na první pohled zdá.

Dost často to nezvládnou ani aktivně spravované fondy. Některá ETF a široce diverzifikované instrumenty ale většinou s trhem krok drží (už jen proto, že ho dost často kopírují, že). Pokud si ovšem třeba věříte, že trh porazíte, pak se vám asi vybírání jednotlivých akcií nevyhne.

ETF ale nejsou jen volbou pasivních investorů a začátečníků. Často je do svého portfolia volí i zkušení Vlci z Wall Strett, jelikož jim v jednom kompaktním balení poskytnou obrovskou diverzifikaci a expozici vůči sektoru nebo oblasti. Představte si, jaké bláznovství by bylo koupit třeba 500 společností z indexu SAP....

Můžou taktéž tvořit něco jako "jistý základ" portfolia, ke kterému potom zkušenější investoři přidávají menší pozice v jednotlivých akciích. Vždy ale s myšlenkou, že pevný základ zůstává a je perfektně diverzifikován.

Volba už je, jako vždy, na každém z nás.

Co vy, volíte ETF, stockpicking, nebo kombinaci obojního?

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.