Analityk Citigroup przewiduje, że na podstawie tych czynników akcje półprzewodników spadną o kolejne 25 proc.

Podczas gdy producenci układów scalonych cieszyli się bezprecedensową sprzedażą w ciągu ostatnich dwóch lat, a popyt znacznie przewyższał podaż, w tym roku przemysł półprzewodników doświadczył długo oczekiwanego odwrócenia. Po kilku ciężkich miesiącach dla akcji półprzewodników, jeden z analityków z Wall Street spodziewa się, że ból będzie trwał nadal, przewidując we wtorek, że "wchodzimy w najgorszy spadek półprzewodników od dekady".

Zapasy półprzewodników pod presją

We wtorkowej nocie analityk Citi $C-1.2% Research Christopher Danley napisał, że ten sezon wyników był pierwszym od czasu rozpoczęcia pandemii, w którym konsensus szacunków dla sektora chipów spadł podczas zarobków. Podczas gdy wielu analityków przypisywało winę schłodzeniu sprzedaży komputerów i smartfonów w czasie, gdy nad gospodarką zawisło widmo recesji, inni wskazywali na utrzymującą się siłę sektora samochodowego i przemysłowego jako powód do optymizmu.

Danley nie dostrzegł jednak tych samych pozytywów i powiedział, że jego zdaniem silne sektory wykazują oznaki przyszłej słabości.

"Widzieliśmy pierwsze oznaki korekty na rynkach motoryzacyjnym i przemysłowym i nadal uważamy, że wchodzimy w najgorszy od dekady okres spowolnienia w branży półprzewodników, biorąc pod uwagę recesję i gromadzenie zapasów" - powiedział w nocie analityk Citi Research Christopher Danley, odnosząc się do anulowania zamówień od firm motoryzacyjnych i przemysłowych zamieszczonych w ostatnich tygodniach przez kierownictwo Micron Technology Inc $MU-0.9% i Analog Devices Inc $ADI-1.8%.

"Spodziewamy się, że więcej firm ogłosi odwołania z motoryzacyjnych / przemysłowych rynków końcowych, ponieważ podczas gdy zdolności produkcyjne zostaną dodane po stronie dostawców, popyt słabnie" - powiedział Danley.

Danley jest przekonany, że rynek uwzględni to w cenie akcji i oczekuje, że indeks SOX osiągnie nowe minima i spadnie o kolejne 25%. PHLX Semiconductor Sector, który jest notowany pod akronimem SOX, to ważony akcjami indeks składający się z 30 największych amerykańskich spółek zajmujących się głównie projektowaniem, dystrybucją, produkcją i sprzedażą półprzewodników.

PHLX Semiconductor Index SOX spadł w tym roku o prawie 34% 2.665 pkt.

SOX jest już na dobrej drodze do najgorszego spadku od 14 lat. W ciągu roku indeks spadł o 34% i jeśli tak pozostanie, będzie to najgorszy spadek od 2008 r., kiedy to spadł o 48% w ciągu roku. Kolejny spadek o 25% z obecnego poziomu nieco poniżej 2.700 spowodowałby zepchnięcie indeksu do 2.020, najniższego poziomu nie widzianego od 7 lipca 2020 r., kiedy to zamknął się na poziomie 2.019. SOX ostatnio zamknął się na rekordowym poziomie 27 grudnia, kiedy to zamknął się na poziomie 4.039,51.

Firmy produkujące półprzewodniki, koncentrujące się na sektorze motoryzacyjnym i przemysłowym

Projektanci półprzewodników skoncentrowani na sektorach motoryzacyjnym i przemysłowym obejmują Texas Instruments Inc $TXN+0.0%, który ma dużą obecność w sprzedaży chipów samochodowych i niedawno zgłosił perspektywę, która pokonała szacunki Wall Street w tym czasie. Sprzedaż elektroniki analogowej, która przetwarza rzeczywiste dane takie jak dźwięk czy temperatura na dane cyfrowe, wzrosła o 15% do 3,99 mld dolarów w stosunku do okresu sprzed roku, podczas gdy analitycy prognozowali 3,66 mld dolarów. Sprzedaż procesorów wbudowanych, które biorą te cyfrowe dane i wykorzystują je do wykonywania konkretnych zadań, wzrosła o 5% do 821 milionów dolarów, podczas gdy analitycy spodziewali się 740 milionów dolarów. Podobnie radziły sobie Analog Devices i $ADI-1.8% Semiconductor Corp. $ON-1.8%.

Do głównych dostawców motoryzacyjnych poza USA należą holenderska firma NXP Semiconductors NV $NXPI-1.0%, japońskie Renesas Electronics Corp. i Murata Manufacturing oraz niemiecka Infineon Technologies AG.

W jakie akcje inwestować

Najlepszym wyborem Danleya wśród firm produkujących układy scalone jest Analog Devices. Analog Devices jest wiodącym producentem układów scalonych do przetwarzania sygnałów analogowych, mieszanych i cyfrowych. Firma ma znaczący udział w rynku układów konwersji, które służą do przetwarzania sygnałów analogowych na cyfrowe i odwrotnie. Firma obsługuje dziesiątki tysięcy klientów, a ponad połowa jej sprzedaży układów scalonych trafia na rynki końcowe w przemyśle i motoryzacji. Układy scalone Analog Devices są również wykorzystywane w urządzeniach infrastruktury bezprzewodowej.

Poza tym napisał we wtorek, że jego ulubione akcje do posiadania po spadku to Micron $MU-0.9%, AMD $AMD-1.0%, ON Semiconductor Corp. $ON-1.8% i GlobalFoundries Inc $GFS-2.1%. Dwie z ulubionych akcji Danleya należą do kategorii motoryzacyjnych i przemysłowych: Analog Devices i ON Semi.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet