Czy ważniejsza jest analiza techniczna czy fundamentalna?
Analiza jest absolutnie kluczowym punktem w procesie podejmowania decyzji. Czy to kwestia kupna/niekupna, czy odpowiedniego momentu zakupu... analiza jest zawsze niezbędna. Analiza samej spółki nie jest do końca łatwa - ale żeby całkowicie wbić w nią widły, dodam, że nie jest nawet łatwo w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią analizę.

Mówiąc wprost: Wszyscy chyba wiemy (i korzystamy), że analiza powszechnie dzieli się na techniczną i fundamentalną. W większości przypadków jest to jakaś kombinacja obu tych czynników. Ale jeśli spojrzymy na same krańce spektrum, skrajności, które nie pozwalają na inne podejście, to wygląda to coś takiego:
Analiza techniczna - patrzymy czysto na wykres, patrzymy tylko na rozwój ceny. Nie patrząc na fundamenty i wiedzę o spółce, po prostu szukamy odpowiednich powtarzających się wzorców i używamy narzędzi, modeli i technik, aby spróbować kupić i sprzedać w odpowiednim czasie. Jest też ogólnie nazywana ilościową. Jest to trudna dyscyplina matematyczna. Uczucia i podmiotowość schodzą na dalszy plan.
https://www.youtube.com/watch?v=eynxyoKgpng
Analiza fundamentalna - Patrzymy na samą spółkę. W głębi. Sprawozdania finansowe, liczby, przewaga konkurencyjna, zarząd, działania w przeszłości, obietnice na przyszłość, dopasowanie do świata, opinie klientów itp. My nazywamy to jakościowym. Można powiedzieć, że to trochę "czucie", wyczucie i doświadczenie. Cóż, w większości przypadków.
Obszerne wideo przy analizie fundamentalnej tutaj 👇
https://www.youtube.com/watch?v=9wsr8lTCGro
Ale który z nich jest lepszy?
To jest pytanie - znajdziesz inwestorów, którzy przysięgliby na wszystko, że analiza fundamentalna jest najlepsza. Patrzą na dobre metryki zwrotu (np. ROE, ROIC i ROC), wzrost FCF itp. a potem po prostu wpinają te liczby w model DCF (o DCF mógłbym pewnie zrobić artykuł, prawda ? 😇 . To oczywiście podstawy. Przez większość czasu można jednak w ten sposób uzyskać przynajmniej podstawowy przegląd. Następnie inwestor fundamentalny może skupić się na innych rzeczach, które należy uwzględnić w rozważaniach.
Niezbędna jest również analiza czynników trwałej przewagi konkurencyjnej ( "szeroka fosa"), takich jak ekstremalna przewaga technologiczna, koszt budowy takiej firmy, koszty zmiany dostawcy, efekty sieciowe, patenty, marki, wymogi regulacyjne itp. Także zrozumienie dynamiki branży, w której działa firma. Kim są liderzy branży? Czy bariery wejścia na rynek są wysokie czy niskie? Czy branża przeżywa mroczne czasy, czy też jest w najbardziej prężnym okresie? Czy dostawcy mają przewagę? Czy konsumenci mają przewagę? Jakie są istniejące i potencjalne substytuty? Wszystkie te pytania i wiele innych są ważne dla zrozumienia modelu biznesowego firmy.
Ważną kwestią jest to, że w analizie fundamentalnej mamy tendencję do patrzenia w przyszłość. Próbujemy odgadnąć, wyczuć, co się stanie.
Ale! Traderowi prawdopodobnie trudno będzie zbadać działania kierownictwa i dokonać odpowiednio transakcji dziennych. Równie dobrze mógłby kliknąć losowo. Musi więc wybrać innego pomocnika - analizę techniczną.
To po prostu patrzy na wykres i zakłada, że na ruch cen wpływa podaż i popyt. Czyli o sile rynku. Służydo przewidywania przyszłej ceny akcji na podstawie danych statystycznych dotyczących wyników akcji w przeszłości.
Istnieje tak wiele modeli, wykresów, metod i technik analizy technicznej, że jest to absolutnie niemożliwe do objęcia w osobnym artykule. Generalnie jednak mają one większe zastosowanie w krótszych okresach czasu i dlatego nadają się do handlu lub krótkoterminowego inwestowania.
Wracając więc do pytania - który jest lepszy? Odpowiedź: Co do czego.
Dla inwestora, który chce inwestować w dłuższych horyzontach czasowych - tj. od jednostek lat wzwyż - lepiej skupić się na analizie fundamentalnej i ustalić, że spółka spełnia wszystkie wymogi, aby rozwijać się w najbliższych latach. Oczywiście może się nie udać, ale przy odpowiedniej i uczciwej analizie możemy znacznie zwiększyć swoje szanse. Jeśli jednak ma tak długi horyzont, to analiza techniczna jest mniej lub bardziej bezużyteczna (nie do końca, można ją stosować do szerszych okresów i śledzić np. makro patterny i powiązania wykresów ze zjawiskami makroekonomicznymi i politycznymi). Może go mało obchodzić klasyczna "godzinowa" analiza techniczna. Wahania w ciągu minut, godzin czy nawet dni nie interesują go przy takiej strategii.
Ale jeśli inwestor/trader planuje jeździć na takich krótkoterminowych wahaniach, to oczywiście ma sens stosowanie analizy technicznej i śledzenie wykresu. Jeździj po godzinnych i dziennych wahaniach cen i staraj się wybrać najlepsze punkty wejścia i wyjścia.
Kombinacje?
Absolutnie!!!Najczęstszymi przedstawicielami stosującymi oba podejścia są spekulanci i inwestorzy krótkoterminowi. Czyli osoby, które inwestują długoterminowo, ale bardziej aktywnie. Być może próbują poderwać nieznaną firmę, która obiecuje przełom rynkowy z ich konkretnym lekiem. Ale to wszystko, co ta firma ma do zaoferowania. Inwestor musiał więc przeprowadzić analizę fundamentalną, aby sprawdzić, czy spółka ma unikalną przewagę konkurencyjną, solidne osiągnięcia, które pozwolą jej przetrwać oczekiwanie na zatwierdzenie leku, czy może kierownictwo zdolne do rozwiązania nagłego problemu. Ale w momencie, gdy następuje ogromny wzrost cen, jedyne co musi zrobić, to obserwować wykres i próbować wyjść na czas. Nie wpadaj w panikę zbyt wcześnie (FOMO), ale też nie przesadzaj i nie wychodź wcześnie.
Które podejście preferujesz? Co wolisz? Przyznam, że jestem wielkim zwolennikiem analizy fundamentalnej. Choćby ze względu na mój horyzont inwestycyjny i strategię.
Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥
Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.