Podstawy inwestowania: co to jest opcja?

W poprzednich odcinkach omówiliśmy same podstawy. Ale teraz chciałabym poświęcić chwilę na dygresję do tematu "wyższej dziewczyny", czyli opcji. Dzięki @xenino za sugestię. I nie martw się, znowu wrócimy do największych podstaw.

Opcje? To jest właściwie tylko umowa

Co to jest opcja?

Opcja(Ważny termin angielski: Stock option) to kontrakt. Tak to jest proste 😇

Jak napisałem we wstępie - wchodzimy tu na nieco bardziej skomplikowane wody. Opcja jest finansowym instrumentem pochodnym. Czyli instrument, który pozwala nam na wykonanie operacji. W tym przypadku, aby "zagwarantować" jakieś prawo do działania na zabezpieczeniu w przyszłości. Ugh, to jest dość szkieletowe, co? 😂

Ujmijmy to inaczej - są to instrumenty pochodne, czyli ich wartość opiera się na wartości bazowego papieru wartościowego lub aktywa lub jest od niej pochodną. Opcja jest zasadniczo umową, która tworzy porozumienie między dwiema stronami, aby sprzedać lub kupić akcję w pewnym momencie w przyszłości po ustalonej cenie, zwanej ceną wykonania. Nazywa się to ceną wykonania (strike ) i jest używane dość powszechnie w słowniku handlowym.

Opcje występują w dwóch formach. Tak naprawdę można być po obu stronach umowy.

Opcja kupna (Ponownie, angielski termin"call option/option. Jest to niezwykle ważne, aby wiedzieć, ponieważ jest on używany częściej niż wariant czeski) dają posiadaczowi prawo, ale nie obowiązek, do zakupu aktywów po ustalonej cenie w określonym czasie.

Opcje sprzedaży dają posiadaczowi prawo, ale nie obowiązek, do sprzedaży aktywów po ustalonej cenie w określonym czasie.

Weźmy przykład:
Jeśli akcje Tesli są notowane na poziomie 800 dolarów, warto wykonać (tj. wykonać swoje prawo do zamiany na akcje po cenie wykonania) opcję
kupna
z ceną wykonania 850 dolarów tylko wtedy, gdy cena rynkowa wzrośnie powyżej 850
dolarów.

Alternatywnie, opcja put z ceną wykonania 800 USD jest opłacalna, jeśli cena akcji spadnie poniżej 800 USD. W tym momencie można powiedzieć, że obie opcje są w pieniądzu (ITM), co oznacza, że mają pewną wartość wewnętrzną (konkretnie, różnicę między ceną wykonania a ceną rynkową). W przeciwnym razie opcje są out of the money (OTM). Jednak opcje OTM nadal mają wartość, ponieważ aktywo bazowe ma pewne prawdopodobieństwo przejścia do pieniędzy na lub przed datą wygaśnięcia. Po prostu może się jeszcze odwrócić. To prawdopodobieństwo jest odzwierciedlone w cenie opcji.

Jednakże możemy również wykorzystać opcje do zajęcia długiej lub krótkiej pozycji w akcjach bez faktycznego kupowania lub krótkiego kupowania akcji. Długie i krótkie to pojęcia, których jeszcze nie wyjaśniłem, stąd wersja krótka."Długi" robimy wtedy, gdy kupujemy akcję i mamy nadzieję, że wzrośnie. Shortujemy, gdy stawiamy na spadek akcji. Swoją drogą, częściej używa się sformułowania "trzymać do długo" i "krótko".

Shorting to strategia inwestycyjna lub handlowa, która polega na spekulacji spadkiem ceny akcji lub innego papieru wartościowego. Jednak rzeczywiście nie jest to już "wyższa panna".

Inwestorzy mogą wykorzystywać krótką sprzedaż jako spekulację, a inwestorzy lub zarządzający portfelem jako zabezpieczenie przed ryzykiem spadku długiej pozycji w tym samym lub powiązanym papierze wartościowym. Tak zwany hedging.

W przypadku krótkiej sprzedaży pozycja jest otwierana poprzez pożyczenie akcji lub innych aktywów, które zdaniem inwestora będą tracić na wartości. Być może w formie opcji. Inwestor następnie sprzedaje te pożyczone akcje nabywcom, którzy są skłonni zapłacić cenę rynkową. Zanim pożyczone akcje trzeba będzie zwrócić, trader obstawia, że cena będzie dalej spadać i będzie mógł je kupić po niższej cenie. Ryzyko straty z tytułu krótkiej sprzedaży jest teoretycznie nieograniczone, ponieważ cena dowolnego aktywa może rosnąć w nieskończoność. Odwrotna sytuacja jest oczywiście ograniczona, gdyż cena nie może spaść poniżej zera.

Tak więc wiemy teraz, czym są call, put, short i long. Wiedz więc, że można je łączyć ze sobą.

Long Call

Inwestor, który oczekuje, że cena akcji wzrośnie, może kupić opcję kupna, aby kupić akcje po ustalonej cenie (strike) w późniejszym terminie, zamiast kupować akcje całkowicie. Nakład pieniężny na opcję to premia. Inwestor nie będzie miał obowiązku zakupu akcji, ale tylko prawo do zrobienia tego w dniu lub przed datą wygaśnięcia. Ryzyko straty byłoby ograniczone do zapłaconej premii, w przeciwieństwie do potencjalnej straty przy zakupie akcji na własność. Tym samym zapłacił za opcję więcej niż zapłaciłby za akcję zwykłą. Ta różnica to jego jedyna możliwa strata. Jeśli cena spot akcji wzrasta o więcej niż premia za zakup opcji na akcje, jest on w czarnej. Zarobił więcej niż gdyby po prostu kupił akcje bazowe.

Long Put

Inwestor, który oczekuje, że cena akcji spadnie, może kupić opcję put, która pozwala mu sprzedać akcję po ustalonej cenie (strike) w późniejszym terminie. Inwestor nie jest zobowiązany do sprzedaży akcji, ale ma prawo zrobić to w dniu lub przed datą wygaśnięcia. Jeśli cena akcji w dniu wygaśnięcia jest niższa od ceny wykonania o więcej niż zapłacona premia, inwestor osiąga zysk. Im bardziej akcje spadają, tym większy zysk. Jeśli cena akcji w momencie wygaśnięcia jest wyższa niż cena wykonania, inwestor pozwala na wygaśnięcie kontraktu put i traci tylko zapłaconą premię.

Krótkie wezwanie

Inwestor, który spodziewa się spadku ceny akcji, może zamiast tego dokonać krótkiej sprzedaży tej akcji lub sprzedać, lub "gwarantować", wezwanie. Inwestor sprzedający wezwanie jest zobowiązany do sprzedaży akcji nabywcy wezwania po ustalonej cenie (cena wykonania). Jeśli cena akcji spadnie, sprzedawca opcji kupna (writer of the call) osiąga zysk równy premii. Jeśli cena akcji wzrośnie powyżej ceny wykonania o więcej niż premia, sprzedający traci, a potencjalna strata jest znów teoretycznie nieograniczona.

Short Put

Znowu mniej więcej odwrotnie niż poprzednio. Inwestor, który oczekuje, że cena akcji wzrośnie, może kupić tę akcję lub sprzedać, lub "zapisać się" do, opcji put zamiast. Inwestor, który sprzedaje put jest zobowiązany do zakupu akcji od nabywcy put po ustalonej cenie (strike). Prawdopodobnie możesz domyślić się reszty - Jeśli cena akcji w momencie wygaśnięcia jest wyższa niż cena wykonania, sprzedający osiąga zysk równy premii. Jeśli cena akcji w momencie wygaśnięcia jest poniżej ceny wykonania o więcej niż kwota premii, inwestor traci.

To tyle jeśli chodzi o wyjaśnienie podstaw opcji i ich najczęstszych zastosowań. mam nadzieję, że pomogło to nawet tylko kilku osobom zrozumieć ten już nieco skomplikowany instrument 😇

Jak zawsze, na wszelki wypadek dodam potem filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=VJgHkAqohbU

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet