Inwestowanie w automatykę? Oczywisty wybór. Oto mój wybór 4 ciekawych opcji

To, że automatyzacja rozprzestrzenia się w każdej branży z prędkością błyskawicy, jest jasne dla nas wszystkich. Wiemy, że tu też jest duża szansa inwestycyjna. Po prostu opcji jest tak wiele, że nadążanie za nimi może być nieco kłopotliwe. Postaram się tutaj wyłożyć kilka opcji, z którymi się ostatnio zetknąłem i uznałem za interesujące.

Automatyzacja to chleb powszedni każdej branży

Automatyzacja, robotyka... nazwij to jak chcesz. Ważne jest to, że jego celem jest to, aby było taniej, szybciej, sprawniej, bezpieczniej i bardziej dostępnie w chyba każdej dziedzinie ludzkiej aktywności. Czy to maszyny, które przejmują od człowieka ciężkie, niebezpieczne lub powtarzalne prace, autonomiczne pojazdy, które mogą pracować 24 godziny na dobę, czy po prostu może urządzenia, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Automatyzacja jest wszędzie.

Po prostu możliwości są ogromne. Trudno jest nadać temu wszystkiemu sens. A jeszcze trudniej jest wiedzieć, gdzie są największe możliwości. Nikt nie wie na pewno. I ja nie jestem wyjątkiem. Mogę jednak zaproponować kilka opcji, które mi się podobają, albo które uważam za szare myszki w cieniu supertrendów, o których zamiast tego mówi się wszędzie.

Zaznaczę tylko, że nie będę się tutaj w ogóle odnosił do potencjalnych wycen i przydatności samych spółek. Zostawmy to na inny dzień. Jestem zwolennikiem ciekawych produktów i technologii. Nie biorę pod uwagę tego, jak radzi sobie ich macierzysta firma 😇.

Honeywell

$HON+0.0%, a w szczególności jego ramię Performance Materials and Technologies oferuje kontrolę automatyki, oprzyrządowanie i oprogramowanie oraz powiązane usługi. Podobno automatyka Honeywell jest stosowana w coraz większej ilości fabryk i zakładów przemysłowych na całym świecie i w przemyśle.

https://www.youtube.com/watch?v=MMIIdpzljLk

Ale zasięg firmy Honeywell jest tak szeroki, jak tylko można sobie wyobrazić. Sięgają one do niemal każdego sektora ludzkiej działalności. Produkują katalizatory i adsorbenty, materiały na produkty końcowe, takie jak pancerze, nylon, chipy komputerowe i opakowania farmaceutyczne. Segment lotniczy oferuje pomocnicze jednostki napędowe, silniki, zintegrowaną awionikę, systemy kontroli środowiskowej i elektrycznej, zarządzanie silnikiem, bezpieczeństwo lotów, komunikację, sprzęt nawigacyjny, dane i aplikacje programowe, radary i systemy śledzenia oraz oświetlenie samolotów. Systemy i części statków powietrznych.

Segment Honeywell Building Technologies oferuje aplikacje do sterowania i optymalizacji budynków; czujniki, przełączniki, systemy sterowania i urządzenia do zarządzania energią; kontrolę dostępu; nadzór wideo; produkty przeciwpożarowe; oraz instalację, konserwację i modernizację systemów. Konkuruje również z firmą 3M w zakresie zabezpieczeń, odzieży i urządzeń.

Rockwell

$ROK+0.5% to jeden z największych konkurentów Honeywell w tej chwili. W przeciwieństwie do Honeywell nie ma jednak tak szerokiej oferty i skupia się konkretnie na automatyce. Szczególnie automatyka przemysłowa. Firma działa w trzech segmentach: inteligentne urządzenia, oprogramowanie i sterowanie oraz usługi cyklu życia. Jej rozwiązania obejmują produkty i usługi w zakresie sprzętu i oprogramowania. Segment Intelligent Devices oferuje napędy, urządzenia ruchu, bezpieczeństwa i czujniki, komponenty przemysłowe oraz produkty konfigurowane na zamówienie. Segment Software & Control oferuje oprogramowanie i sprzęt do sterowania i wizualizacji, oprogramowanie informacyjne oraz rozwiązania w zakresie infrastruktury sieciowej i bezpieczeństwa. Ich klienci to wiele branż, w tym motoryzacyjna, półprzewodnikowa, magazynowa i logistyczna, a także branże ogólne, w tym drukarska i wydawnicza, morska, szklana, włóknista i tekstylna, lotnicza i kosmiczna. Ponadto branże takie jak żywność i napoje, nauki przyrodnicze, gospodarstwo domowe i opieka osobista. Istnieją również branże związane z odpadami i wodą.

Lista jest nieskończona i oczywiście ich produkty nadają się naprawdę do wszystkiego. Uważam ich więc za potencjalnie solidny wybór.

https://www.youtube.com/watch?v=NICs35hT6Bw

Automotive

Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na ogólnie pojętą branżę motoryzacyjną. Postępy, jakie poczyniliśmy w ostatnich latach, idąc do przodu, są absolutnie NIEZWYKŁE. W ostatnim stuleciu nie zmieniło się prawie nic fundamentalnego w motoryzacji. Oczywiście nastąpiło usprawnienie i dopracowanie istniejących zasad. Ale rewolucja, która wywróciła świat do góry nogami, przyszła (i przychodzi) dopiero w ostatnich latach. Mówię w szczególności o autonomicznej jeździe. Oczywiście najgłośniejszą nazwą będzie tu zawsze $TSLA-1.0%. Ale nie jest ona jedyna. Prawie wszystkie agresywne młode automaty wdeptują w gaz tej rewolucji z chęcią autonomicznej jazdy i autopilotów.

Nawet giganci technologiczni, którzy nie są tak zaniepokojeni, zaczęli wyczuwać okazję, jak na przykład $AMZN-0.5% i ich parcie na zautomatyzowane usługi dostawcze, magazyny, itp.

Natomiast w branży motoryzacyjnej automatyzacja jest odczuwalna w samym procesie produkcji. Zapewne wszyscy widzieliśmy materiały filmowe np. z fabryki Skody, gdzie wszyscy pracownicy bardziej przypominają operatorów maszyn i robotów, niż robią cokolwiek. Nie mówiąc już o prawie zautomatyzowanej linii w Tesli.

https://www.youtube.com/watch?v=7-4yOx1CnXE

Amazon

Skosiwszy go w poprzednim akapicie - uważam Amazona za absolutnie brutalnego pioniera (a przynajmniej popularyzatora) automatyzacji. Oceńcie sami.

https://www.youtube.com/watch?v=IMPbKVb8y8s

Ale automatyzacja Amazona nie kończy się tylko na ich magazynach. W rzeczywistości udostępniają ją w innej formie również swoim partnerom i sprzedawcom. Może to również oznaczać automatyzację konkretnych zadań w celu poprawy efektywności, wyników sprzedaży lub po prostu oszczędności czasu. Automatyzacja pozwala handlowcom skupić się na strategiach rozwoju biznesu na wyższym poziomie, zamiast tracić czas na żmudne zadania.

W rzeczywistości 68% sprzedawców na Amazon już automatyzuje znaczną część swojego biznesu. Za mniejszą lub większą opłatą Amazon zrobi wszystko za Ciebie. Cała ta "fizyczna" część, to znaczy.

Wniosek?

Automatyka tam jest, była i będzie. I będzie, podkreślam. Ludzie w naturalny sposób chcą ułatwiać sobie życie. I właśnie po to jest automatyzacja. Ponadto, aby osiągnąć zysk, konieczne jest również usprawnienie procesu.

Możliwości jest wiele i będą rosły wraz z postępem technologicznym i wzrostem mocy obliczeniowej. Ale może widzę problem w rozszerzających się nożycach społecznych, bo stanowiska niewykwalifikowane zostaną wkrótce zastąpione przez maszyny i roboty, a niewykwalifikowaną siłę roboczą będzie coraz trudniej znaleźć. To oczywiście kolejna debata.

Jaka jest Twoja wskazówka dotycząca ciekawej okazji w automatyce? Podziel się w komentarzach!

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet