Podstawy kryptowalut: Jak wybrać odpowiednią giełdę kryptowalutową

Często nowicjusze zastanawiają się, na której giełdzie kryptowalut założyć konto. Czasami mogą skorzystać z rad przyjaciół lub znajomych, którzy już handlują, jeśli mają do nich wystarczające zaufanie, innym razem muszą polegać na własnych badaniach i późniejszej selekcji. Istnieją jednak wskaźniki, które każdy inwestor powinien wziąć pod uwagę przed wyborem odpowiedniej giełdy kryptowalut.

Wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej giełdy kryptowalut.

Kwestie, które powinieneś rozważyć przed wyborem giełdy to na pewno bezpieczeństwo, płynność, opłaty i doświadczenie użytkownika. Wybór odpowiedniej giełdy jest ważny, ponieważ giełdy kryptowalut pozwalają na kupno, sprzedaż i handel kryptowalutami. Bez dostępu do giełdy kryptowalut nie można kupić ani sprzedać cyfrowych aktywów. Chociaż są pewne alternatywy.

Mimo to nie oznacza to, że każda giełda kryptowalut jest dobra, dlatego trzeba przeprowadzić dokładną analizę. Teraz jest to dużo łatwiejsze i co najważniejsze tańsze niż kilka lat temu, kiedy wymiana FIAT money na kryptowaluty była dość trudna. Od tego czasu minęło jednak trochę czasu i system stał się znacznie prostszy. Znalezienie najlepszej dla Ciebie giełdy kryptowalut może zająć trochę czasu i wysiłku, ale z czasem na pewno się opłaci.

Ważne jest również rozróżnienie pomiędzy wymianami kryptowalutowymi a kryptowalutowymi. Giełdy crypto-to-crypto wymieniają tylko pary kryptowalut, podczas gdy giełdy fiat-to-crypto pozwalają kupować i sprzedawać kryptowaluty za dolary, euro, funty, jeny i inne waluty FIAT.

Wybór odpowiedniej giełdy zależy również od Twoich wymagań, ponieważ każdy inwestor może oczekiwać od giełdy czegoś innego. Niektórzy mogą chcieć giełdy, która obsługuje konkretne altcoiny, pary handlowe i inne funkcje, takie jak handel marżowy. Inny natomiast chce po prostu kupić bitcoina i trzymać go przez lata np. na swoim portfelu.

O czym należy myśleć przy wyborze

Bezpieczeństwo

Jest to jeden z najważniejszych czynników. Jeśli giełda nie jest wystarczająco bezpieczna, Twoje fundusze mogą zostać skradzione, a wszystkie inne korzyści, które oferuje, są bezwartościowe. Nikt nie chce stracić swoich pieniędzy, dlatego weź pod uwagę następujące aspekty w tym zakresie.

Bezpieczeństwo technologiczne

  • Adres internetowy giełdy powinien zaczynać się od HTTPS. Unikaj połączeń HTTP.
  • Giełda powinna przechowywać Twoje depozyty w trybie offline.
  • Giełda powinna wymagać dwuskładnikowego uwierzytelniania przy logowaniu.
  • Program audytu giełdy powinien działać 24/7.

Aspekty prawne wymiany

Zaleca się korzystanie z giełdy, która jest z tego samego kraju co Twoja, ze względu na łatwość procesów regulacyjnych i bardziej efektywne odwołanie w przypadku wystąpienia problemu. Możliwe jest również korzystanie z giełd z innych krajów, ale niektóre giełdy obsługują tylko ograniczoną liczbę krajów. Najlepiej, jeśli giełda ma ubezpieczone depozyty, masz wtedy większe szanse na odzyskanie kapitału w przypadku włamania.

Przejrzystość

Jakie informacje o sobie giełda upubliczniła? Czy giełda ujawnia swoich właścicieli, adres siedziby i członków zespołu?

Przejrzyste giełdy zazwyczaj ujawniają swój adres chłodni lub pomagają kontrolować swoje rezerwy w inny sposób, np. poprzez informacje o audycie.

Zalecałbym, aby nie trzymać swoich kryptowalut na żadnej giełdzie dłużej niż jest to konieczne dla danego handlu lub transakcji. Ataki hakerskie na giełdy rosną z każdym rokiem, dlatego lepiej przechowywać kryptowaluty w innych miejscach, więcej o tym przeczytasz w tym poście: Crypto Basics: Dlaczego trzymanie kryptowalut na giełdach jest niebezpieczne i jak je bezpiecznie przechowywać

Płynność finansowa

Im wyższy wolumen obrotu, tym bardziej płynna jest wybrana przez Ciebie giełda. Płynność pozwala na zawieranie transakcji szybciej, łatwiej i bez konieczności zmagania się z wahaniami cen. Dowiedz się również, czy giełda oferuje ceny "locked-in", które gwarantują Ci cenę w momencie transakcji, nawet jeśli nie zostanie ona rozliczona natychmiast. Należy pamiętać, że płynność może być różna dla różnych par handlowych. Na przykład może być wysoki dla BTC/USDT, a z drugiej strony bardzo niski dla SC/USDT.

Opłaty

Opłaty są niewątpliwie bardzo ważnym czynnikiem, na który należy zwracać uwagę przy wyborze giełdy. Zazwyczaj są one mniejsze niż 1% za transakcję i mogą się zmniejszyć, jeśli Twój wolumen handlowy wzrośnie. Sprawdź opłaty za wypłatę środków. Niektóre giełdy są znane z oferowania nieracjonalnie wysokich opłat za wycofanie konkretnych altcoinów. Zwróć też uwagę na opłaty za depozyt. Wiele giełd oferuje szybki i wygodny sposób zakupu kryptowalut za pomocą karty kredytowej lub debetowej, ale takie zakupy wiążą się oczywiście z wyższą opłatą, na przykład w porównaniu z płatnością SEPA, która trwa około 2 dni.

Recenzje

Co mówią inni użytkownicy o zaletach i wadach danej giełdy, o wsparciu jakie oferuje i tak dalej? Sprawdź fora społecznościowe, na których z pewnością znajduje się duża liczba ciekawych recenzji.

Oczywiście kryteriów jest na pewno więcej i są konkretni inwestorzy, dla których być może coś innego jest ważniejsze. Ja jednak uważam to za takie podstawowe, oczywiście dla kogoś może być ważne np: przyjazny interfejs aplikacji, czy to w wersji mobilnej czy desktopowej. Również początkujący ma inne wymagania niż doświadczony daytrader i nigdzie nie jest napisane, że nie można mieć wielu giełd. Ja na przykład mam dwa: Binance i KuCoin, gdzie są mniej lub bardziej znane i ciekawe dla mnie altcoiny.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis nie krępuj się dać mi follow lub zostawić komentarz, co mogłabym poruszyć w kolejnym poście :)

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet