S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Žádné Euro nebo Bitcoin. Českou korunu položí něco úplně jiného. Asi vás to překvapí

Dominik Petrnoušek
7. 9. 2022
5 min read

Taky jste si mysleli, že aby zanikly peníze, tak musí přijít nějaká obrovská politická, ekonomická nebo přírodní katastrofa? Bývá to tak. Občas může ale důvod být výrazně "malichernější" a jednodušší.

S jakým problémem se aktuálně potýká česká koruna?

Dobře, možná, že jsem to neformuloval přesně. Nebavíme se tu o pádu a zániku měny jako takové. V ohrožení je v tomto případě pouze naše fyzická mince o hodnotě jedné koruny. Tedy naše aktuálně nejmenší platná mince. Po internetu se totiž začínají čím dál častěji šířit spekulace, že osud fyzické jednokoruny by mohl být podobný jako ten 50 haléřové mince.

Proč je koruna v ohrožení?

Důvod je naprosto jednoduchý. Výrobní cena mince se začíná nebezpečně přibližovat její nominální hodnotě. Pokud by ji překročila, tak se mincovně prostě nevyplatí tuto minci razit.

Z informací dostupných na internetu to ale nevypadá (Minimálně jsem na žádné takové info ani konkrétní vyjádření nenarazil), že by měla v nejbližší době stažena z oběhu, jako tomu byla třeba u 50 haléřů. Jejichž platnost byla uťata v roce 2008. Stejně jako v případě deseti a dvacetihaléřů, jejichž platnost skončila v roce 2003, přestaly mince v hodnotě 50 haléřů postupně plnit své funkce, zejména funkci oběživa. To v praxi znamená, že se z oběhu zpět do centrální banky vracelo pouze 10 % mincí této hodnoty.

Např. v roce 2019 bylo vyraženo skoro 43 milionů jednokorunových mincí. To už je slušné množství. A pokud by měla být výroba ztrátová, tak už to pro mincovnu nebude rozhodně příjemné.

Web matfyzu pak uvádí toto:

Princip výrazného nesouladu mezi nominální a materiálovou hodnotou platidla přetrvává i v moderním finančnictví. Nominální hodnotu mincí garantuje stát, který je vydává. Výrobní cena je většinou značně vyšší, než hodnota použitého materiálu, a i ta může převyšovat nominální hodnotu. V tom případě je konkrétní mince stažena z oběhu. V roce 2003 proto byla ukončena platnost 10 a 20haléřových mincí a v roce 2008 platnost 50haléřové mince. V bezhotovostním platebním styku však tyto nominály nadále existují.

Počet vyražených mincí mezi roky 2007 a 2019. Zdroj

Kolik stojí vyrobit korunu?

Průměrná výrobní cena jedné české mince činila v roce 2009 včetně DPH 1,87 koruny. Kolik stojí výroba jednotlivých mincí je ale podle tiskového odboru ČNB předmětem smlouvy mezi centrální bankou a mincovnou, a má proto charakter obchodního tajemství.

To jsou ovšem více než 10 let staré informace. Lze proto předpokládat, že cena třeba v minulém roce musela být už výrazně vyšší. O aktuální situaci, která výrobnám hodí na krk několikanásobně vyšší ceny energií a dalších výdajů spojených s výrobou ani nemluvě. Berme však v potaz, že průměrná cena (o které můžeme stejně jen spekulovat) je zde opravdu průměr ze všech mincí. Tedy i třeba padesátikorun, které budou výrazně dražší a náročnější na výrobu.

Detailní informace o české koruně. Zdroj
Data jednotlivých mincí. Zdroj

Veškeré české mince pocházejí z České mincovny, která je partnerem ČNB i dalších centrálních bank. Ani takto důležitá společnost ale nedokáže uniknout dopadům inflace a musí si s rostoucími výrobními náklady poradit. Vyrovnání výrobní a nominální ceny mince je jen jedním ze střípků.

https://www.youtube.com/watch?v=ALowIExMUV8&t=218s

Stalo by se něco?

Teď si tu můžeme trochu zaspekulovat - stalo by se něco, pokud by opravdu byla jednokoruna stažena? Vycházejme ze zkušeností se stažením 50 haléře. Vyjádření z roku 2007, kdy bylo oznámeno stahování této mince vypadalo takto:

Analytici si však nemyslí, že by mělo dojít k výraznému zvýšení cen. “U cenově citlivého zboží se stále objevují položky 1,90 Kč či 9,90 Kč, přestože desetníky již dávno v oběhu nejsou,“ uvedl pro ČTK analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Zboží nabízené kupříkladu za 2,50 Kč tak může nadále zůstat za stejnou cenu, přičemž jen ten, kdo by si ho koupil lichý počet kusů, zaplatí o padesátník víc."

Což v dnešní době stále platí. Ovšem znovu opakuji, že se zatím neobjevuje žádná aktuální zpráva ohledně plánování stažení koruny.

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.