S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Jack Dorsey následuje Bezose a Zuckerberga. Odstřihnul Twitter a naplno se zaměřil na Block

Nejsou to jenom velikáni jako Bezos, Musk, Zuckerberg či Gates, kteří hrají důležitou roli v rychle se rozvíjejícím světě technologií. V posledních letech se k nim přidal i méně známý zakladatel sociální sítě Twitter, Jack Dorsey. Ten se však v posledních týdnech rozhodl podniknout krok, který možná navždy změní, jak se jeho jméno nakonec zapíše do historie. Co se tedy přesně stalo? 


Digitální platební společnost Square včera změnila svůj název na Block. V praxi změna názvu příliš mnoho neznamená: nezmění se ani organizace, ani vedení. Její hlavní platební aplikace se bude stále jmenovat "Square". 

Portfolio dceřiných společností společnosti Block, včetně peer-to-peer platební služby Cash App, hudební streamovací platformy Tidal a experimentálního vývojáře kryptoměn TBD54566975, zůstane také stejné.

https://twitter.com/EpochTimes/status/1466477269342461955 

Přechod ze Square na Block však odráží ambice generálního ředitele Jacka Dorseyho vybudovat technologický konglomerát po vzoru Bezose, Zuckerberga a jejich společností Amazon a Meta $FB+0.0%

Každá z těchto mateřských společností má totiž svůj hlavní byznys (Amazon $AMZN+0.0%Amazon.com a Meta má sociální sít Facebook), který v podstatě tiskne většinu hotovosti. 

Tento stabilní tok příjmů umožnil těmto technologickým konglomerátům zahájit nákladné experimentální podniky s obrovským potenciálem zisku, jako jsou webové služby Amazonu a sázka společnosti Meta na metaverse. Pokud byste se o metaverse chtěli dozvědět víc, tak doporučuji mých pár předchozích příspěvků.

Metaverse: Poslední a nejdůležitější investice, kterou budete muset v životě udělat | 3 metaverse světy, do kterých můžete zainvestovat již dnes

Každá z těchto sázek dává konglomerátu šanci přerůst z monopolu v jediném odvětví v oborově rozsáhlého giganta, který má vliv na stále větší část globální ekonomiky. A v posledních letech se ukázalo, jak výhodná tato taktika může být. 

Jedině Blok, nikoli Twitter, může podpořit technologické sny Jacka Dorseyho

Jack Dorsey se 29. listopadu vzdal funkce generálního ředitele Twitteru s vysvětlením, že společnost je připravena posunout se dál od svých zakladatelů. 

https://twitter.com/jack/status/1465347002426867720 

Podstatné však mohlo být i to, že pomalý růst Twitteru znamenal, že nemá naději vytlačit Facebook z pozice dominantní firmy v oblasti sociálních médií mezi uživateli (nebo inzerenty) nebo, což je důležitější, zastínit jeho příjmy. 

Twitter $TWTR vydělává jen 4 % toho, co Meta, jeho nejbližší kolega v Silicon Valley, a ještě menší zlomek příjmů ostatních technologických gigantů. U společnosti Square $SQ+0.2% je tomu však naopak. 

Fintech společnost, kterou Dorsey vede, dosahuje trojnásobku příjmů Twitteru $TWTR a má jasnou šanci stát se dominantním hráčem na rostoucím americkém trhu digitálních plateb. 

V loňském roce společnost Square zpracovala platby v hodnotě přibližně 112 miliard dolarů, což je stále jen zlomek 837 miliard dolarů společnosti Mastercard $MA+0.0% a 879 miliard dolarů společnosti Visa $V+0.0%

Square je však jednou z největších ryb v nové škole amerických digitálních platebních startupů a objem jeho transakcí za první tři čtvrtletí letošního roku je již o 40 % vyšší než za stejné období loňského roku 😁.

Block následuje vzorec technologických konglomerátů Meta a Alphabet. Dorsey se v Blocku řídí stejným receptem, jako to dělali generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg a spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin ve svých společnostech: směřují peníze z hlavního byznysu svých mateřských firem na financování spousty podivných, zábavných a experimentálních vedlejších projektů.

Většina z těchto experimentů možná nedosáhne závratných výnosů, ale některé z nich mají potenciál nakonec konkurovat nebo dokonce zastínit příjmy, které konglomeráty získávají ze svých hlavních činností. Dorsey rozhodně podnikl riskantní krok, podle mě ale udělal dobře. V Blocku je jeho přítomnost momentálně mnohem důležitější a těším se, čeho společnost $SQ+0.2% jednou dosáhne.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Je vážně škoda, že si ho každý spojuje jen s Twitterem $TWTR. Square je naprosto geniální firma 😄.

Square? 🤔

Pardon chyba, díky @kevinporters...😅...oprava, Block samozřejmě 😂

Definitivně udělal dobře 🙏 $SQ+0.2% je moje oblíbená akcie, takže se těším co v budoucnu přijde 😁

Nejde jinak než upvote 👌