Rychlý pohled: The Home Depot Inc. - Maloobchodní gigant pro kutily.

Zdravím vás u dalšího rychlého pohledu. Posledně jsme měli technologickou společnost, která je na burze krátce $SNOW+1.8% . Tak dneska si dáme pro změnu něco tradičního. A tím tradičním myslím společnost The Home Depot Inc $HD+0.1% . Jedná se o nadnárodní maloobchodní společnost provozující obchody pro kutily. Prodávají například nářadí, stavební materiál, spotřebiče atd. To je jenom ve zkratce o tom, co společnost dělá, samozřejmě bychom mohli tuto společnost analyzovat do nekonečna a hrabat se ve výročních zprávách tak jako i u jiných společností. My si zde ale uděláme takový rychlý přehled čísel, a podíváme se na to, zda společnost vůbec stojí za to abychom se hrabali v jejich výročních výkazech do hloubky.

P/E- Zde si pro zpřesnění a taky z důvodu jistého bezpečnostního polštáře neberu cenu/zisk za poslední rok, ale cenu/průměrný zisk za posledních pět let. To tedy znamená tržní kapitalizace společnosti je 298 mld. USD a průměrný čistý zisk za posledních pět let je kolem 12 mld. USD, což nám dává poměr P/E zhruba nějakých 24. Z tohoto podhledu se společnost může zdát trochu nadhodnocená. U společností tohoto typu mám radši nižší PE, ale jediný ukazatel o ničem nevypovídá. Jdeme se podívat dál.

Tržní kapitalizace- Jak jsem psal už v předchozím bodě, tržní kapitalizace společnosti je aktuálně zhruba 298 mld. USD.

Graf vývoje ceny akcií společnosti

Marže- Společnost za posledních pět let dosahovala těchto ročních čistých marží- 8%, 10%, 10%, 10%, 11%. Tyto roční marže jsou zaokrouhlené na cele čísla. Přičemž mi průměrná čistá marže za posledních pět let vyšla po zaokrouhlení na cele čísla 10%. Podle mého názoru se jedná o slušnou marži, navíc ještě když vidíme, že je tato marže konstantní a nekolísá každý rok. Za mě tedy z hlediska čisté marže si společnost vede dobře. Hrubou marži neřeším, protože v hrubém hospodářském výsledku nejsou promítnuty všechny náklady.

Růst tržeb a zisků- Tržby společnosti rostly za poslední rok průměrně o zhruba 10% ročně a čistý zisk průměrně o zhruba 18% ročně. Na to, že se jedná o společnost zabývající se maloobchodem, tak jsou tyto výsledky slušné. Protože pokud si vezme, že zákazníkem této společnosti může být kdokoliv, hlavně tedy z řad běžných občanů, tak se obávám toho, že společnost bude nyní čelit buď stagnaci a nebo poklesu výsledků a nebo minimálně se tento růst zpomalí. Proč si to myslím? Ve spojených státech sice není tak obrovská inflace, ale i tam je na vyšších úrovních, což u některých části obyvatel znamená uskromnit se a šetřit. Tím pádem věci ze segmentu hobby, kutilství atd. může vést právě k poklesu tržeb, protože lidé se zaměří více na důležitější výdaje a na tyto věci už bude méně peněz a nebo nebudou peníze vůbec.

Snižování počtu akcií v oběhu- Společnost pravidelně provádí zpětné odkupy svých akcií, čímž přináší akcionářům hodnotu a k tomu jim vyplácí i dividendu. Společnost za posledních pět let odkoupila průměrně zhruba 2% svých akcií ročně zpět.

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva- Tento bod společnost s přehledem splňuje a je tímto krytá před neschopností uhradit své krátkodobé závazky, nebo respektive společnost nemusí v případě nouze aktuálně pro úhradu krátkodobých závazků rozprodávat dlouhodobý majetek.

Růst provozního a volného cashflow- Provozní cashflow rostlo za posledních pět let průměrně o zhruba 8% ročně a volné cashflow o také zhruba 8% ročně. Kapitálové výdaje jsou víceméně konstantní. Což znamená, že společnost dokáže za vynaložení stejných kapitálových výdajů vygenerovat více volné hotovosti. Toto vždy vnímám jako pozitivum.

Cena/FCF- Průměrné volné cashflow- za posledních pět let činilo 12,4 mld. USD. Když tímto údajem podělíme tržní kapitalizaci společnosti, tak dostaneme poměr P/FCF 24. Jak zde můžeme vidět tento poměr je totožný i z poměrem P/E, což znamená, že společnost je ceněna v obou oblastech stejně. Což značí stabilitu společnosti. Setkávám se se společnostmi, které mají když to přeženu P/E 16 a P/FCF 80 a nebo naopak.

Návratnost investovaného kapitálu- zde se podíváme, jak efektivně společnost dokáže nakládat s penězi. Zde je poměrně obrovská návratnost investovaného kapitálu zhruba 35% ročně. Ale pozor, společnost tuto návratnost generuje převážně přes svůj dluh. Jmění akcionářů je zde mizivé, což by mohl být v případě bankrotu společnosti problém. Ale podle těchto čísel nevypadá, že by se společnost blížila k bankrotu.

Splácení závazků z volného cashflow- Aktuální dlouhodobé závazky společnosti činí zhruba 49 mld. USD. V případě, že by firma vynakládala na splácení těchto závazku 12,4 mld. USD ročně, tak by je mohla splatit do 4 let. Z tohoto pohledu se firma jeví jako schopná a vypadá to, že má své závazky pod kontrolou.

Ocenění:

Průměrný desetiletý růst volného cashflow je zhruba 22% ročně. Průměrný pětiletý růst volného cashflow je zhruba 8% ročně. Osobně si myslím, že nyní ještě dojde ke zpomalení růstu, z důvodu vysoké inflace, takže budeme kalkulovat s trochu nižšími růsty. U všech tří scénářů požaduji návratnost 12,5% ročně.

Nejlepší scénář je růst průměrně o 6% ročně a P/FCF 20

Normální scénář je růst průměrně o 4% ročně a P/FCF 15

Nejhorší scénář je růst průměrně o 2% ročně a P/FCF 10

Zde by byl nějaký můj hrubý nástřel ceny kolem 117 USD ( je to po odečtení 20% bezpečnostního polštáře). Pokud tedy věříte těmto scénářům, tak je tato společnost hratelná někde při této ceně aktuálně. Pokud samozřejmě vidíte budoucnost společnosti lépe, může být hratelná i za vyšší cenu. Já zde zkrátka vycházím z minulých čísel a jedná se pouze o hrubý nástřel.

Závěr:

Jak toto celé shrnout tedy? Jedno je jasné, máme před sebou kvalitní společnost s dobrými výsledky. Jeden háček co zde je, že společnost má nulové vlastní jmění nebo záporné. Jedná se o částku, kterou by dostali akcionáři v případě, že by firma zbankrotovala. Dalším problémem je zde cena. Vzhledem k povaze podnikání a oboru ve kterém společnost působí se nedá nějak extra rychle růst, ještě vzhledem k vysoké inflaci, kterou jsem tak trochu zakalkuloval do ceny. Společnost může růst v podstatě už jen z otvíráním nových prodejen a zvyšováním návštěvnosti již otevřených prodejen, což podle mě jak jsem psal výše půjde v dnešní době možná hůř. Zkrátka se zde podle mě nejedná o společnost vhodnou do portfolia v dobách vysoké inflace. Osobně si počkám až se inflace začne dostávat pod kontrolu. Do hlubší analýzy bych se pouštěl někde při ceně 150- 200 USD.

Doufám, že se vám tento rychlý pohled líbil a přinesl vám něco užitečného. Klidně mi to dejte vědět do komentáře. A pokud se vám celkově moje rychlé pohledy na společnosti líbí, nebo se vám zdají přínosné neváhejte mi dát follow, dodá mi to více motivace k tvoření a v budoucnu možná vymyslím i něco jiného k tomu ještě. Pokud byste chtěli takovýto rychlý pohled udělat na nějakou společnost, napište mi jí do komentářů, budu rád za jakýkoliv tip.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Občas mne baví jít proti proudu a jít do společností, které můžou působit na první pohled nudně 👍 tady to ale asi případ nebude, firmy mne ničím vyloženě neokouzlila

Společnost vypadá dobře, ale není to společnost, kterou bych vyloženě vyhledával. Hlavní zádrhel by tady byl, že nevím kam mohou dál růst/posouvat své podnikání. Rozšiřování poboček je cesta, ale nemyslím si, že to přinese jmění.

Proto taky ten nástřel ceny je tak nízký. Ono vesměs tady tyto sektory jsou takove "nudné". Ale věřím, že hodně investorů vyhledává tyto společnosti, byť třeba jen jako doplněk do portfolia.

Asi jedině rozšiřování poboček, v tomhle segmentu těžkk přijdou s něčím průlomovým 😃

Hmmm, čistě z pohledu čísel je to takový nemastný, neslaný. Samozřejmě super kvalitní, ale nic u čeho bych si řekl wow. Potom je tu ovšem pohled čistě na jméno a brand, který je v USA naprosto neochvějný. Takový Walmart nebo MCD pro kutily. Tam je ta síla nesporná. Asi to není věc, do které bych investoval, ale společnost je to dobrá

To určitě. Hlavně ta jejich návratnost investovaného kapitálu. Akorát je předražená.

Trošku víc se mi líbil LOW, nemá sice takový tržní podíl jako HD, ale trvale bývá za lepší ceny. Navyšuje lépe dividendy a to stejné ohledně stahování akcií z trhu.