NASDAQ
-408.06 (-2.75%)
S&P 500
-84.79 (-1.89%)
DOW
-450.02 (-1.30%)
FTSE
-90.90 (-1.20%)
DAX
-308.45 (-1.94%)
HANG SENG
-54.48 (-0.22%)
NIKKEI
-241.93 (-0.87%)
BRK.A Berkshire Hathaway Inc
458,250.00 -9,140.00 (-1.96%)
TSLA Tesla Inc
942.81 -53.46 (-5.37%)
SNOW Snowflake Inc
267.56 -11.71 (-4.19%)

Index S&P 500 se od svého loňského dna téměř zdvojnásobil a vyšplhal se na nová historická maxima. V důsledku toho se pro investory stalo náročným najít rozumně oceněné akcie s vysokým dividendovým výnosem. V současném prostředí mnoho akcií s vysokými dividendami nenabízí bezpečí a jejich vysoké výnosy jsou pouze výsledkem propadu ceny akcií.

 

 

Pokud akcie nabízí vysoký dividendový výnos, měli by investoři před jejím nákupem provést náležitou kontrolu. V opačném případě se vystavují riziku, že jim bude dividenda snížena. Proto by investoři měli být selektivní, pokud jde o akcie s vysokým dividendovým výnosem. Všechny tři akcie, o kterých budeme dnes hovořit, mají vysoké výnosy a udržitelné dividendy díky svým jedinečným konkurenčním výhodám a přiměřeným výplatním poměrům.

 

Altria Group $MO 

 

Altria prodává mimo jiné cigarety, žvýkací tabák, doutníky, elektronické cigarety a víno pod značkami Marlboro, Skoal, Copenhagen a St. Michelle. Společnost se snaží diverzifikovat i mimo své stěžejní tabákové výrobky, neboť má 10% podíl ve společnosti Anheuser-Busch InBev $BUD, 35% podíl ve výrobci elektronických cigaret JUUL a 45% podíl v marihuanové společnosti Cronos Group $CRON.

 

Altria se vždy potýkala s negativním trendem, a to s pomalu klesajícím procentem kuřáků v populaci. Díky nepružné poptávce po svých výrobcích však tabákový gigant dokázal zvyšovat ceny mnohem rychleji. Díky tomu v posledním desetiletí zvyšoval svůj zisk na akcii tempem 11,5 % ročně. To je působivé tempo růstu pro společnost, jejíž objem prodeje je pod tlakem.

 

V posledních letech čelí $MO silné konkurenci elektronických cigaret, které získávají stále větší podíl na trhu v tomto odvětví. S cílem čelit hrozbě získala Altria 35% podíl ve společnosti JUUL, která je lídrem v segmentu. Společnost však akvizici uskutečnila na vrcholu euforie investorské komunity z růstového potenciálu společnosti JUUL, a proto Altria $MO tuto transakci přeplatila.

 

Ještě horší je, že regulační orgány od té doby značně omezily marketingové úsilí společnosti JUUL. V důsledku toho Altria nedávno ocenila svůj podíl ve společnosti JUUL na cenu, která byla o 88 % nižší než cena, kterou za něj zaplatila. Navíc probíhá soudní řízení, které může nakonec společnost Altria donutit, aby se svého podílu ve společnosti JUUL zbavila kvůli antimonopolním problémům. Tento negativní vývoj vyvinul tlak na akcie společnosti $MO, a proto nyní nabízejí mimořádně vysoký dividendový výnos ve výši 7,3 %.

 

Vlajková značka společnosti Altria, Marlboro, si navzdory silné konkurenci udržela tržní podíl kolem 40 %. Altria navíc investovala 1,8 miliardy USD do marihuanové společnosti Cronos $CRON a zároveň se snaží rozšířit působnost své vlastní značky elektronických cigaret IQOS.

 

V nejbližším období by společnost měla stále generovat dostatečné peněžní toky, aby si udržela vysokou výplatu dividend. Díky konzistentnímu růstu zisku a nadměrnému volnému cash flow zvyšuje Altria svou dividendu již 50 let v řadě. To je zdaleka nejdelší série růstu dividend v tabákovém průmyslu a řadí společnost Altria do skupiny „Dividendových králů“

 

Společnost má cílový dividendový výplatní poměr 80 %, což znamená, že její 7,3% dividendu je třeba považovat za bezpečnou.

 

AbbVie Inc. $ABBV 

 

AbbVie je biotechnologická společnost zaměřená na vývoj a komercializaci léků pro imunologii, onkologii a virologii. V roce 2013 byla oddělena od společnosti Abbott Laboratories $ABT.

 

$ABBV má jako samostatná společnost krátkou historii, ale její obchodní výsledky jsou velmi impozantní Od vyčlenění farmaceutický gigant více než ztrojnásobil svůj zisk na akcii, a to z 3,14 USD v roce 2013 na 10,56 USD v roce 2020. Dokonce i v roce 2020, který byl poznamenán prudkou globální recesí v důsledku pandemie, AbbVie zvýšila svůj zisk na akcii o 18 %.

 

A co víc, AbbVie neusíná na vavřínech. Místo toho se neustále snaží nacházet nové faktory růstu. Za tímto účelem AbbVie loni koupila společnost Allergan za 63 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že tato částka představuje téměř třetinu současné tržní kapitalizace společnosti AbbVie $ABBV, bude tato akvizice zřejmě hlavním motorem růstu v nadcházejících letech. Americký trh s toxiny vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku o 30 % a má před sebou ještě mnoho let silného růstu.

 

Společnost AbbVie v současné době nabízí 4,5% dividendový výnos. Důvodem vysokého výnosu je očekávané vypršení patentu na přípravek Humira v USA v roce 2023. Humira, lék používaný při léčbě revmatoidní artritidy, je vlajkovou lodí společnosti AbbVie. Díky tomu se akcie obchodují na trvale nízkém ocenění.

 

Pro jistotu dodávám, že Humira v loňském roce generovala 43 % celkových příjmů. Trh se zdá být znepokojen vypršením patentu. $ABBV však udělala vše pro to, aby zajistila hladký přechod po vypršení patentu v USA. Proto má ve svém portfoliu dva další autoimunitní léky, Rinvoq a Skyrizi. Tyto dva léky pravděpodobně nahradí značnou část očekávaných ztrát příjmů z léčiva Humira, jakmile ztratí patentovou exkluzivitu.

 

Investoři by si navíc měli uvědomit, že akcie AbbVie vyplácejí 4,5% dividendu s relativně nízkým výplatním poměrem 42 %, což poskytuje širokou rezervu. Vzhledem k solidní rozvaze společnosti $ABBV a její odolnosti vůči recesi by dividenda měla každoročně dále růst.

 

Enbridge Inc. $ENB 

 

Enbridge je středně velká ropná a plynárenská společnost se sídlem v Kanadě, která působí ve čtyřech segmentech: Zabývá se provozem kapalných plynovodů, přepravou plynu, distribucí plynu a ekologickou energetikou. Prostřednictvím svých rozsáhlých potrubních sítí přepravuje $ENB přibližně 25 % severoamerické ropy a 20 % zemního plynu spotřebovaného v USA a je také největším distributorem zemního plynu v USA podle ročního objemu.

 

Společnost Enbridge zvyšuje svou dividendu (v kanadských dolarech) již 26 let po sobě, a to v průměru o 10 % ročně. Vzhledem k cyklům boomu a poklesu v energetickém sektoru, které jsou způsobeny dramatickými výkyvy cen komodit, je rekordní růst dividend $ENB působivý.

 

Díky svému robustnímu obchodnímu modelu je Enbridge jednou z ropných společností, které jsou vůči recesím nejodolnější. Má obchodní model podobný mýtnému, který spočívá ve vybírání poplatků od zákazníků za produkty přepravované prostřednictvím sítí Enbridge. Vzhledem k tomu, že smlouvy obsahují požadavky na minimální objem, má $ENB spolehlivý cash flow i za nepříznivých obchodních podmínek, kdy její zákazníci přepravují malé objemy.

 

Výhody obchodního modelu společnosti Enbridge se v loňském roce projevily v plné míře. Covid krize způsobila jeden z nejprudších propadů v historii energetického trhu. Cena ropy se poprvé v historii dostala do hlubokých záporných hodnot. Také vzhledem k propadu poptávky po ropných produktech je přirozené, že většina ropných společností utrpěla v loňském roce nadměrné ztráty.

 

Naopak $ENB byla jednou z mála ropných a plynárenských společností, které zvýšily svůj cash flow na akcii. V loňském roce zvýšila svůj hospodářský výsledek o 2 % a v letošním roce je na dobré cestě zvýšit svůj hospodářský výsledek o dalších 1–7 %, a to především díky příspěvku nových růstových projektů. Enbridge v současné době nabízí dividendový výnos 6,9 %. Společnost má zdravý výplatní poměr ve výši 69 % a díky slibným růstovým projektům bude pravděpodobně i nadále zvyšovat své cash flow

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Next post
7 dividendových akcí, z kterých byste v říjnu neměli spouštět zrak! ❗️👌
Autoload is on
Discussion
6M

Velmi lákavé 🤑

6M

$ABBV 👍

6M

Ano ano, $MOje má oblíbená dividendová akcie (ano, vím že to není úplně ESG nebo co, ale tohle je prostě byznys)