Cena węgla bije rekordy, a te 3 firmy na tym skorzystają, podobnie jak ich akcjonariusze

W ślad za rosnącymi cenami ropy i gazu idzie teraz węgiel. Osiągnął nawet rekordową cenę za tonę w australijskim porcie Newcastle, który jest węzłem w dystrybucji węgla na całym świecie. Logicznie rzecz biorąc, górnicy skorzystali i skorzystają jeszcze bardziej. Przyjrzyjmy się 3 konkretnym akcjom spółek górniczych.

Cena węgla jest napędzana przez wysoki popyt, który pochodzi głównie z elektrowni węglowych. Ich produkcja jest potrzebna teraz bardziej niż kiedykolwiek, biorąc pod uwagę poważny kryzys energetyczny, w którym znajduje się Europa. Oprócz popytu, istotną rolę w cenie węgla odgrywają zakłócenia w wydobyciu w australijskich kopalniach, które są kluczowym światowym dostawcą. Może to być spowodowane wahaniami pogody, zwłaszcza nadmiernymi opadami generowanymi przez La Nina.

W niektórych poprzednich sezonach La Nina kopalnie węgla i linie kolejowe w australijskich stanach Nowa Południowa Walia i Queensland zostały zakłócone przez ulewne deszcze, a podczas szczególnie złej pogody, która trwała przez kilka miesięcy w 2010 i 2011 roku, produkcja spadła szacunkowo o 20 do 30%. Jest duża szansa, że taka sytuacja może się powtórzyć.

Australia jest 2. największym eksporterem węgla na świecie, z tego powodu tamtejsza pogoda może odgrywać dużą rolę w podaży i późniejszej cenie węgla na rynku, źródło: statista.com

1. Arch Resources $ARCH-1.7%

Dużym graczem wśród akcji węglowych jest Arch Resources, spółka wydobywająca i przetwarzająca węgiel, która zajmuje 2 miejsce pod względem podaży węgla w USA. ARCH jest wyraźnym beneficjentem nagłej popularności sektora, zyskując od początku roku prawie 51%.

Źródło.

Podczas gdy niektórzy mogą nie lubić inwestowania w nazwy, które są już w górze, akcje prawdopodobnie będą w górę przez resztę tego roku. Jak? Zapotrzebowanie na węgiel będzie nadal rosło. Arch w szczególności zasługuje na poważne rozważenie zakupu, ponieważ odwraca swoje fundamenty w następstwie pandemii Covid-19. W 2021 roku firma wygenerowała zysk netto w wysokości 338 milionów dolarów i nadal raportuje rosnące pozytywne liczby w ramach Financials.

2. Grupa BHP $BHP-0.4%

Australijska spółka działa w segmencie miedzi, rudy żelaza i węgla. Zajmuje się wydobyciem miedzi, srebra, cynku, molibdenu, uranu, złota, rudy żelaza oraz węgla hutniczego i energetycznego. Widzimy więc, że zakres działania firmy jest naprawdę szeroki. Co więcej, jego historia sięga 1851 roku.

Od początku roku akcje spadły o prawie 1%. Dla miłośników dywidend warto zauważyć, że dividend yield wynosi solidne 12%+ przy dzisiejszych cenach.

Źródło.

Jeśli z jakiegoś powodu spadnie popyt na węgiel, firma jest przygotowana na przejście do innych głównych kategorii. BHP może być również ciekawą inwestycją ze względu na produkcję miedzi, która jest ważna dla takich rzeczy jak pojazdy elektryczne.

3. Peabody Energy $BTU+0.3%

Peabody Energy, który jest największym dostawcą węgla w USA, jest jednym z liderów globalnego sektora inwestycji pure-play w węgiel. Od początku roku do końca roku Peabody odnotował wzrost o 105%, co jest imponującym wynikiem, ale nie jest czymś zupełnie niezwykłym w tym segmencie.

Źródło.

Spółka zajmuje się wydobyciem, przygotowaniem i sprzedażą węgla energetycznego głównie dla zakładów energetycznych, wydobyciem złóż węgla kamiennego i subbitumicznego oraz wydobyciem węgla hutniczego, takiego jak twardy węgiel koksujący, półtwardy węgiel koksujący, półmiękki węgiel koksujący oraz sproszkowany węgiel iniekcyjny. Spółka dostarcza węgiel głównie do wytwórców energii elektrycznej, przedsiębiorstw przemysłowych i producentów stali.

Czy uważa Pan, że postawienie na spółki węglowe ma sens i popyt na węgiel będzie nadal rósł? 🤔

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet